More
  Strona głównaZawodnicyAndreas Lyager. Zaczął kompletnie od zera

  Andreas Lyager. Zaczął kompletnie od zera

  -

  W cyklu Biografie zawodników

  Andreas Lyager urodził się 1 grudnia 1997 roku. Miał zaledwie cztery lata, kiedy po raz pierwszy zasiadł na maszynie żużlowej. Był to motocykl o pojemności 50 cc. Z biegiem czasu pokochał czarny sport, lecz na początku swojej przygody z polską ligą przeżył rozczarowanie.

  W rywalizacji młodzieżowej Lyager brylował głównie na krajowym podwórku. Zdobył trzy medale w Indywidualnych Mistrzostwach Danii Juniorów, w tym jeden złoty. Trzy razy był w składzie reprezentacji, która sięgała po medale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. W polskiej lidze pierwszy kontrakt podpisał w 2016 roku z pierwszoligowym wówczas Włókniarzem Częstochowa.

  Czytaj więcej  Rohan Tungate. W sądzie żądają od niego 100.000 złotych

  Zawodnikiem „Lwów” był do 2018 roku. Skończyło się na tym, że nie miał większej liczby szans na rozwinięcie swojego potencjału. Szansę na ligowy debiut otrzymał dopiero w sezonie 2018. Lyager był ustawiony pod ósemką i miał być gotowy do jazdy, wtedy, gdy któryś z podstawowych zawodników będzie gorzej dysponowany. Ostatecznie Duńczyk odjechał ledwie dziesięć biegów i osiągnął średnią 0,5 pkt/bieg. Jednocześnie Lyager punktował na wysokim poziomie w rozgrywkach w Szwecji i Danii.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda)

  Rok później Andreas zaczął przygodę z polską ligą kompletnie od zera. Trafił do drugoligowej Polonii Piła, gdzie miał pewne miejsce w składzie. Młody Duńczyk był objawieniem rozgrywek na najniższym szczeblu. Wykręcił średnią powyżej 2,2 pkt/bieg. Po jego fenomenalnych występach stało się jasne, że długo nie zagrzeje miejsca w drugiej lidze.

  Tak też się stało. Przed sezonem 2020 zasilił szeregi beniaminka pierwszej ligi, czyli Polonii Bydgoszcz. 7-krotni mistrzowie Polski do samego końca walczyli o utrzymanie w lidze i ostatecznie cel został zrealizowany. Sporą w tym zasługę miał Lyager, który był najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu. Kibice docenili go za waleczność. Duńczyk często jeździł na granicy przepisów, co potwierdzają aż cztery wykluczenia, które otrzymał w trakcie sezonu.

  Reklama

  W 2021 roku Andreas Lyager również był mocnym punktem Polonii, choć jego postawa nie była już tak równa, jak sezon wcześniej.

  W wolnych chwilach duński zawodnik lubi jeździć na rowerze i ścigać się na motocrossie. Te elementy stanowią także pewną część jego przygotowań do sezonu żużlowego.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Francis Gusts nie boi się powtórki blamażu, a Andrzej Lebedevs marzy...

  FIM ogłosiło niedawno listę miast - gospodarzy cyklu Speedway Grand Prix. Siódmą rundę cyklu zorganizują Łotysze na stadionie w Rydze. Pytamy Andrzeja Lebedevsa i...