More
  Strona głównaZawodnicyBartosz Smektała. Po ostatnim meczu w sezonie zaskoczył kibiców

  Bartosz Smektała. Po ostatnim meczu w sezonie zaskoczył kibiców

  -

  W cyklu Biografie zawodników

  Bartosz Smektała urodził się 22 sierpnia 1998 roku w Śremie. Pierwszy raz pojawił się na motocyklu żużlowym w wieku 12 lat. Jeździł na torze, który został usypany przez tatę i jego przyjaciół w rodzinnym mieście. Jazda przychodziła mu łatwo, bo wcześniej miał kontakt z maszynami motocrossowymi.

  Pod koniec września 2010 roku Bartosz Smektała został zapisany przez rodziców do szkółki żużlowej w Lesznie. Jego ojciec amatorsko uprawiał żużel. Prywatnie pierwszych rad Bartoszowi udzielał Bernard Jąder, a później już trener klubowy, czyli Roman Jankowski. Licencję żużlową Bartosz Smektała uzyskał w 2013 roku.

  Już rok później dwa dni po szesnastych urodzinach zadebiutował w polskiej lidze. W spotkaniu ze Stalą Gorzów zdobył jeden punkt. Tak wczesny debiut Smektały w barwach Unii Leszno był spowodowany plagą kontuzji w leszczyńskim zespole.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda)

  W 2015 roku „Smyk” był już podstawowym juniorem Unii i zbierał cenne szlify. Zdobył swoje pierwsze złoto Drużynowych Mistrzostw Polski. W lidze wielką formę odpalił w 2017 roku, kiedy wspólnie z Dominikiem Kuberą byli postrachem dla innych formacji młodzieżowych w lidze.

  Smektała został uznany za jeden z największych talentów w polskim żużlu w ciągu ostatnich lat. Udowadniał to, wspinając się w hierarchii najlepszych juniorów na świecie. W latach 2016-2019 za każdym razem wspomagał reprezentację Polski, z którą sięgał po złoto Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. W indywidualnym czempionacie także radził sobie doskonale. W 2018 roku zdobył złoto, srebro wywalczył w 2017 oraz 2019 roku.

  W barwach Unii Leszno niezwykle rzadko zawodził. W 2020 roku przeszedł w wiek seniora i jego poziom lekko się obniżył. W najważniejszych momentach był jednak w stanie wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. W rewanżowym meczu finałowym PGE Ekstraligi ze Stalą Gorzów zdobył 13 punktów i bonus. Unia ze Smektałą w składzie zdobyła wówczas czwarte złoto.

  Reklama

  Ku zaskoczeniu wielu kibiców to spotkanie było ostatnim Bartosza Smektały z bykiem na plastronie. Wychowanek Unii zdecydował się odejść do Włókniarza Częstochowa i spróbować nowych wyzwań. Sezon 2021 okazał się niemrawy w jego wykonaniu, lecz był pierwszym w zupełnie nowym otoczeniu, co może być pewnym wytłumaczeniem. W sezonie 2022 Smektała nadal będzie startował w biało-zielonych barwach.

  Warto podkreślić, że na torze żużlowym Bartosz Smektała jest perfekcjonistą. Jeździ jak dżentelmen i unika brawury, co jest rzadko spotykane.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Czy kierownictwo Speedway Grand Prix przemyca rosyjskich żużlowców do elity?

  Po to, by wzmocnić rywalizację i podnieść poziom sportowy mistrzostw świata. Coraz częściej pojawiają się głosy, że FIM (Światowa Federacja Motocyklowa) i dyrekcja SGP...