More
  Strona głównaZawodnicyDavid Bellego. Został zawieszony przez francuską federację

  David Bellego. Został zawieszony przez francuską federację

  -

  W cyklu Biografie zawodników

  David Bellego urodził się 15 maja 1993 roku w Marmande. Początkowo preferował ściganie na trawie, które jest popularne we Francji. W wieku 16 lat jednak całkowicie poświęcił się klasycznemu żużlowi. Szybko został reprezentantem kraju, choć z krajową federacją miał pod górkę.

  W 2011 roku Francuz trafił do ligi angielskiej, dzięki której mocno rozwinął swoje umiejętności. Już rok później po raz pierwszy otrzymał powołanie do reprezentacji na eliminacje do Drużynowego Pucharu Świata. W 2013 roku z kolei został zawieszony na kilka dni przez francuską federację. Bellego odmówił startu w DPŚ, tłumacząc się wysokimi kosztami dojazdu do Miszkolca. Francuzi z kolei nie oferowali mu zwrotu połowy pieniędzy za przejazd. Ostatecznie konflikt między obiema stronami minął i zawodnik na kolejny rok wrócił do kadry.

  Czytaj więcej  Trójkolorowi. Ziemia obiecana (korespondencja z Francji)

  Sezon 2013 obfitował także w największy sukces w młodzieżowej karierze Bellego. Został bowiem brązowym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Był to pierwszy sukces od dawna reprezentanta Francji w zawodach na żużlu klasycznym.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda)

  W kolejnych latach Bellego przebił się do polskiej ligi. Na najniższym poziomie rozgrywkowym reprezentował Ostrovię Ostrów Wielkopolski oraz Kolejarza Rawicz. Francuz jednak nie pojechał w zbyt wielu meczach, a gdy już występował na polskich torach, to nie zachwycał.

  W 2016 roku zawodnik urodzony w Marmande nie startował w lidze polskiej, lecz dzięki pomocy byłego żużlowca oraz tunera, Briana Kargera dobrze radził sobie na angielskich torach. To odbudowało dyspozycję Francuza, który na sezon 2017 przeniósł się do KSM Krosno.

  Czytaj więcej  Patrick Hansen. To niespotykane co zrobił

  Na Podkarpaciu był największą gwiazdą drużyny, osiągając średnią 2,2 pkt/bieg. Bellego wreszcie imponował skutecznością na polskich torach. Na następne dwa lata przeniósł się do PSŻ-u Poznań, gdzie potwierdził swoją klasę. Szczególnie udany okazał się dla niego sezon 2019, gdzie ze średnią 2,439 pkt/bieg był najlepszym zawodnikiem 2. ligi.

  Po tak wspaniałym roku Bellego był zdecydowany dalej się rozwijać i trafił do pierwszoligowej Polonii Bydgoszcz. Francuz w wielu spotkaniach pokazał ambitną postawę, ale jednocześnie miał pecha. Kilka razy przytrafiała mu się kontuzja, a najbardziej cierpiał jego obojczyk. Mimo to nie była to dla Bellego przeszkoda do bycia najskuteczniejszym zawodnikiem rozgrywek w sezonie 2021. Dodatkowo Francuz z bardzo dobrej strony pokazał się w finałach Speedway of Nations.

  Reklama

  O ile Bellego mógł się wykazać w SoN, o tyle trudno było mu osiągnąć sukces w mistrzostwach Europy. W sezonie 2021 wystąpił tylko w jednej rundzie SEC. Z kolei najwyżej w klasyfikacji końcowej cyklu był w 2020 roku, kiedy zakończył zmagania na 9. miejscu.

  W sezonie 2022 David Bellego będzie reprezentował w polskiej lidze Fogo Unię Leszno. Tym samym zostanie pierwszym Francuzem, który zasmakuje występów w PGE Ekstralidze.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Jarosław Hampel: „To była złość”

  - Musieliśmy mocno szarpać przez cały mecz – mówi Jarosław Hampel, wracając wspomnieniami do niedzielnego finału play off DMP. Motor Lublin pierwszy raz w...