Strona główna I i II liga Historia jak ze snu! Tyle tylko, że to przecież jawa!

Historia jak ze snu! Tyle tylko, że to przecież jawa!

-

Wilki Krosno w 2019 roku pierwszy raz uczestniczyli w rywalizacji ligowej. Rok później wywalczyli awans do eWinner 1. ligi żużlowej. Historia Wilków Krosno brzmi jak sen, ale snem nie jest. Krośnianie wzięli szturmem 2. ligę i na tym nie zamierzają poprzestać.

Reklama

Potęga na najniższym szczeblu rozgrywkowym

Przed sezonem 2020 w 2. lidze można było wymienić dwóch głównych kandydatów do awansu. Byli nimi Wilki Krosno oraz Kolejarz Opole. Gdzieś w tle czaił się PSŻ Poznań, ale potencjał tej drużyny, mimo wszystko oceniano trochę niżej.

Nadszedł początek rozgrywek i Wilki pokazały, że mogą być nie do zatrzymania. W pierwszej kolejce urządziły lanie Kolejarzowi Rawicz, wygrywając 64:26, lecz ten mecz był tylko przystawką przed popisową jazdą krośnian w dalszej części sezonu.

Czytaj więcej  Koronawirus rzuca cień na żużel

Kto by się spodziewał, że już w 2. kolejce rozgrywek nastąpi decydujące rozdanie. Wilki Krosno jeździły w Opolu. Spotkanie miało być zacięte, miały lecieć iskry, ale coś poszło nie po myśli gospodarzy. Wilki pewnie wygrały w Opolu 50:39 i ustawiły sobie dalszą część rywalizacji ligowej.

Zwycięstwo w Opolu tak mocno napędziło zawodników z Krosna, że później zdobywali oni w każdym spotkaniu co najmniej 50 punktów w meczu. Wyjątkiem był tylko ostatni mecz w Rawiczu, który zakończono po ośmiu gonitwach. Wówczas Wilki i tak wygrały wysoko, zwyciężając 32:16.

Nie było drużyny, która mogłaby dorównać podopiecznym trenera Janusza Ślączki. Wilki wygrały wszystkie dziesięć spotkań, zainkasowały 25 punktów w ligowej tabeli i powtórzyły wyczyn GTŻ Grudziądz z 2003 roku.

Żużlowcy wyróżniający się

W sezonie 2020 cały zespół z Krosna spisywał się świetnie, ale trzeba spośród reprezentantów tego klubu, koniecznie wyróżnić dwóch zawodników. Pierwszym z nich jest Wadim Tarasienko. Rosjanin okazał się najskuteczniejszym żużlowcem 2. ligi ze średnią 2,652 pkt/bieg. W dodatku jeździł jako „gość” w Lokomotivie Daugavpils w eWinner 1. lidze żużlowej i tam również znalazł się w TOP5 (był na 5. miejscu wśród najlepszych żużlowców). Sezon 2020 okazał się najlepszy w jego karierze.

W sezonie 2020 cały zespół z Krosna spisywał się świetnie (fot. Magazyn Żużel)

Warto również wspomnieć o Patryku Wojdyło. Młodzieżowiec wypożyczony ze Sparty Wrocław zrobił prawdziwą furorę. Nikt nie spodziewał się po 21-latku, że w 2. lidze wykręci średnią na poziomie 2,342 pkt/bieg i zamelduje się na 4. miejscu w gronie najskuteczniejszych zawodników najniższej klasy rozgrywkowej. Junior krośnieńskiej drużyny oprócz doskonałej średniej pkt/bieg może się pochwalić kilkoma rekordami toru m.in. na domowym obiekcie w Krośnie.

Atmosfera i finanse na godnym poziomie

Wilki Krosno po raz pierwszy w 2. lidze wystąpiły w 2019 roku. To stosunkowo niedawno, ale klub zdążył już sobie zapracować na miano wypłacalnego. Prezes drużyny, czyli Grzegorz Leśniak doskonale zarządza budżetem.

Reklama

Żużlowcy sami wysyłają do Krosna oferty z możliwością współpracy, bo wiedzą, że zarząd klubu jest uczciwy i nie obiecuje „gruszek na wierzbie”. Zawodnicy w Krośnie czują się świetnie i raczej na nic nie narzekają. W minionym sezonie klub po każdym meczu rozliczał się z nimi, a trzeba przyznać, że spięcie budżetu nie było łatwe, patrząc na wysokie wygrane krośnian.

Plan na przyszłość

Tak jak już wcześniej wspomniałem, Wilki Krosno nie zamierzają spocząć na laurach. W eWinner 1. lidze, aby się utrzymać potrzeba solidnego składu. Nastąpiły zmiany w drużynie i należy oczekiwać z nadzieja pierwszych meczów.

Wilki nie zamierzają spocząć na laurach (fot. Magazyn Żużel)

Do zespołu dołączyli Peter Ljung, Andrzej Lebiediew, Daniel Jeleniewski oraz Mateusz Szczepaniak. W Krośnie zostanie Patryk Wojdyło. Nowi mają zastąpić m. in. Wadima Tarasienko (przeszedł do Abramczyk Polonii Bydgoszcz), Eduarda Krcmarza (trafił do PSŻ Poznań) i Andrieja Karpowa (wybrał ofertę RzTŻ Rzeszów). Transferem, który robi wrażenie, jest sprowadzenie do Krosna Szweda Petera Ljunga.

Wilki zimą straciły swojego mentora i współtwórcę sukcesów, czyli trenera Janusza Ślączkę. Szkoleniowiec mistrza 2 ligi podjął wyzwanie i w nowym sezonie poprowadzi zespół z ekstraligi – MrGarden GKM Grudziądz.

Kto zastąpi Ślączkę w Krośnie? Władze klubu proszą o cierpliwość. Nazwisko nowego szkoleniowca ogłoszą najpóźniej z początkiem wiosny.

Krośnianie zapewne spróbują odegrać w 1. lidze poważną rolę. Wygląda na to, że minie jeszcze kilka lat i w PGE Ekstralidze zobaczymy zupełnie nowy ośrodek. Życzymy każdemu klubowi, aby rozwijał się tak harmonijnie, jak Wilki Krosno.

Reklama


Musisz przeczytać

Jedyna taka na świecie

Pierwsza na świecie i prawdopodobnie jedyna cyfrowa biblioteka żużlowa funkcjonuje w Lesznie. Choć akurat miejsce jej funkcjonowania jest informacją najmniej istotna – korzystać może...

Nowy sternik w Starcie