Strona główna Aktualności I komu to przeszkadzało?

I komu to przeszkadzało?

-

Pamiętacie? Jak zima, to turniej gwiazdkowy! I hasło: wszyscy do Piły. Zawody organizowane w grudniu przez 14 lat były najlepszym zakończeniem roku. Niestety, dzisiaj pozostały po nich tylko wspomnienia.

Reklama

Żużel w grudniu i do tego na stadionie, to było duże wyzwanie. Na pomysł zorganizowania zawodów przed świętami Bożego Narodzenia wpadli działacze w Pile. Świąteczny nastrój, choinka, kolędy płynące z głośników, gwiazdor, życzenia… Było to wyjątkowe. Nawet mróz nie przeszkadzał i do Piły zjeżdżali kibice z całej Polski.

Pierwszy tego typu turniej zorganizowano 18 grudnia 1993 r. Zawody wygrał Tomasz Gollob, chociaż tak naprawdę, sportowa rywalizacja schodziła na dalszy plan. Okazja do spotkania się, odpalenia motocykli i przejechania kilku okrążeń toru były cenniejsze, niż siedzenie w domu i lepienie pierogów i przygotowanie zupy grzybowej.

Organizatorzy nie mieli kłopotów z obsadą turnieju, gdyż zawodnicy chętnie przyjmowali zaproszenie. Pierwszy turniej odbywał się, gdy stadion Polonii jeszcze nie miał sztucznego oświetlenia. Działacze jednak zapewnili wszystko – na słupach pojawiły się tymczasowe lampy i dodatkowo wojskowe reflektory.

Czytaj więcej  Polonia Piła: Anatomia upadku

Na inauguracyjne zawody grudniowe w Pile zjechała cała krajowa czołówka zawodników – bracia Gollobowie, Andrzej Huszcza, Roman Jankowski, Jacek Krzyżaniak i cała reszta. Później zaproszenia na ostatni w roku zawody na stadionie przyjmowali zaproszenia również zagraniczne gwiazdy – Hans Nielsen, Peter Karlsson, Zoltan Adorjan. Zawody transmitowała telewizja.

Czytaj więcej  Martin Smoliński: to nieprawdopodobne, ale już wrócił na tor

Turniej Gwiazdkowy w Pile organizowano co roku aż do 2005. Później nastąpiła trzyletnia przerwa. Żużel i klub przy ul. Bydgoskiej dopadły gorsze czasy. Sytuacja finansowo-organizacyjna Polonii nie pozwoliła zakończyć rok 2006 na torze. Pilanie się nie poddawali. Trzy lata później postanowili reaktywować grudniowe zawody.

W Mikołajki 2009 wrócił speedway w zimowo-świątecznej scenerii na stadion Polonii. Obsada już nie była tak mocna, jak w latach 90, ale kibice i tak mieli dużą frajdę. Zwyciężył Stanisław Burza. Jak się później okazało, był to ostatni turniej gwiazdkowy w Pile. W sumie odbyło się 14 imprez – wszystkie w grudniu (1992 – 2005, 2009).

Może jeszcze kiedyś – na pewno warto!

Reklama


Musisz przeczytać

Jedyna taka na świecie

Pierwsza na świecie i prawdopodobnie jedyna cyfrowa biblioteka żużlowa funkcjonuje w Lesznie. Choć akurat miejsce jej funkcjonowania jest informacją najmniej istotna – korzystać może...

Nowy sternik w Starcie