Strona główna Aktualności Ice Speedway: Rosjanie bezkonkurencyjni od 18 lat

Ice Speedway: Rosjanie bezkonkurencyjni od 18 lat

-

Rosjanie osiemnasty rok z rzędu zdominowali rywalizację na światowych torach w Ice Speedway. Dominacja Rosjan w wyścigach motocyklowych na lodzie trwa w najlepsze. W tym roku najpierw Rosjanie wygrali ICE SON, a potem 13 marca Daniłł Iwanow został indywidualnym mistrzem świata.

Indywidualne mistrzostwa świata motocyklowych gladiatorów na lodzie zakończono przedwcześnie z powodu pandemii koronawirusa. Z planowanych dziesięciu rund mistrzostw Ice Speedway odbyło się tylko sześć. Najpierw odwołano dwie rundy mistrzostw, które miały zostać rozegrane w Inzell. Natomiast 13 marca odwołano również ostatnie rundy, które miały się odbyć w Heerenveen.

Całe podium rosyjskie

– W tych trudnych czasach stwierdziliśmy, że Mistrzostwa Świata w Ice Speedway muszą zakończyć się po rundzie w Szadrinsku. Niestety ze względu na szczególne warunki tej dyscypliny nie mogliśmy zmienić terminu pozostałych finałów. Gratulacje dla Daniila Iwanowa. Mamy nadzieję, że wszystko wróci do normy tak szybko, jak to możliwe – powiedział prezydent FIM, Jorge Viegas na łamach strony internetowej FIM.

Tym samym Daniłł Iwanow wywalczył czwarty tytuł mistrza świata w żużlu na lodzie w swojej karierze. Warto dodać, że całe podium w klasyfikacji końcowej mistrzostw Ice Speedway w tym roku zajęli Rosjanie. Oprócz Iwanowa znaleźli się na nim Dmitrij Chomicewicz oraz Dinar Walejew.

To nic dziwnego, bo od 2010 roku na podium w rywalizacji indywidualnej meldują się tylko Rosjanie, natomiast nieprzerwanie od 2003 roku mistrzem świata zostaje reprezentant „Sbornej”.

W tym roku zdeklasowali przeciwników w zawodach w jeździe parami (odpowiednik Speedway of Nations na żużlu). Podczas drugiego dnia zawodów, zespół występujący w składzie: Daniłł Iwanow, Dmitrij Chomicewicz, Igor Kononow stracił zaledwie jeden punkt.

Dominacja

To tylko pokazuje jaką siłą dysponuje rosyjski Ice Speedway. Pokazują to również statystyki. Ostatni raz drużynowego mistrzostwa świata „Sborna” nie wygrała w 2002 roku. Na 42 edycje drużynowej rywalizacji na najwyższym szczeblu Rosja łącznie z ZSRR zdobyła 42 medale w tym 38 złotych.

Trudno znaleźć inną nację w jakimkolwiek sporcie, która by tak mocno zdominowała zarówno indywidualną, jak i drużynową rywalizację w jednej dyscyplinie. Dla zawodników z innych państw, którzy rywalizują w Ice Speedway już samo wygranie wyścigu z rosyjskimi tuzami jest wielkim sukcesem.

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Mistrz Polski na ostrym, finansowym zakręcie

Fogo Unia Leszno znalazła się na ostrym wirażu z powodu finansowej zadyszki. Czy to będzie ślizg kontrolowany, czy uślizg pokażą najbliższe tygodnie. Władze mistrza...