More
  Strona głównaZawodnicyJack Holder. Nagle wezwany do Leszna

  Jack Holder. Nagle wezwany do Leszna

  -

  W cyklu Biografie zawodników

  Jack Holder urodził się 23 marca 1996 roku. Od samego początku jego kariery z żużlem pomagali mu starsi bracia: James i Chris. Najmłodszy z braci Holderów marzył, aby w przyszłości dołączyć do klubu z Torunia i jeździć wspólnie z Chrisem. Marzenie zostało spełnione w niecodziennych okolicznościach.

  Australijczyk rozpoczął swoją przygodę ze speedwayem od jazdy w klasie 250 cc. Z czasem przeszedł na 500 cc i w swoim kraju pokazał, że jest utalentowanym zawodnikiem. W 2015 roku trafił do ligi angielskiej, gdy zakontraktował go Plymouth Gladiators. Holder potwierdził swoje olbrzymie możliwości rok później i został młodzieżowym mistrzem Australii. Otarł się ponadto o medal mistrzostw świata juniorów, przegrywając bieg dodatkowy o brąz z Robertem Lambertem.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda)

  Przed sezonem 2017 podpisał wymarzony kontrakt z KS Toruń. Nie dawano mu jednak zbyt wielkich szans na jazdę w zespole ówczesnego wicemistrza Polski. Młodszy z braci Holderów ostatecznie zadebiutował w toruńskich barwach, gdy klub był zdziesiątkowany kontuzjami. Holder nagle został wezwany na mecz do Leszna i zdobył aż 13 punktów i trzy bonusy. Do końca sezonu już nikt nie odstawiał go od składu, a Australijczyk przyczynił się do utrzymania drużyny w PGE Ekstralidze.

  W sezonie 2018 Australijczyk potwierdził swoją wielką przydatność dla drużyny, osiągając średnią 1,708 pkt/bieg. Dużo gorzej było w 2019 roku. Holder zajmował miejsce rezerwowego, ale od początku spotkania zastępował najczęściej Norberta Kościucha. Plan taktyczny nie pomagał drużynie ani sam Holder, który zaliczył sezon poniżej oczekiwań. Torunianie ponadto z hukiem spadli z ligi.

  Na kolejny sezon Jack został w Toruniu. Drużyna pod nazwą eWinner Apator Toruń zdominowała rozgrywki na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Jack został najlepszym zawodnikiem ligi, a dodatkowo jeździł jako „gość” w Stali Gorzów w PGE Ekstralidze. Po jego przyjściu do zespołu gorzowianie podnieśli się z kryzysu i w efekcie końcowym znaleźli się w finale rozgrywek.

  Reklama

  Australijczyk otrzymał także szansę na pokazanie się w Grand Prix jako „dzika karta”. Holder dwukrotnie pojechał w Toruniu, lecz bez większych sukcesów.

  W 2021 roku najmłodszy z żużlowego klanu Holderów nie spuścił z tonu i ponownie był jednym z liderów Apatora Toruń. Australijczyk marzył także o wejściu do cyklu Grand Prix jako stały uczestnik, ale nie było mu to dane. W tej chwili do pełni szczęścia brakuje mu tylko walki o indywidualne mistrzostwo świata.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Wybrał Wybrzeże Gdańsk, bo… „każdy był bardzo miły”

  Mads Hansen błysnął w barwach Kolejarza Opole i wydawało się, że zostanie. Ale skusiła go propozycja startów w 1.lidze. Dlatego rok temu trafił do...