Strona główna I liga Abramczyk Polonia Bydgoszcz Jak klub w Bydgoszczy transferował gwiazdy

Jak klub w Bydgoszczy transferował gwiazdy

-

– Trudne były negocjacje – wspomina Leszek Tillinger, były działacz żużlowy Polonii Bydgoszcz. Tillinger był współautorek, prowadził negocjacje przy wielu transferach zawodników do bydgoskiego klubu. Wśród żużlowców transferowanych do klubu z ulicy Sportowej byli m.in. Bolesław Proch, Piotr Protasiewicz, Tony Rickardsson, Jacek Gomólski i Waldemar Cieślewicz, Sam Ermolenko, Mark Loram i wielu innych.

O trudnych negocjacjach wspomina Tillinger opowiadając o sprowadzeniu do Polonii Bolesława Procha. Wychowanek zielonogórskiego Falubaz trafił do Stali Gorzów i stamtąd przeniósł się do Polonii. Ale zanim doszło do transferu do miasta nad Brdą trochę się działo. Stal była żużlową potęgą, a Proch jednym z filarów gorzowskiego zespołu, z którym dwukrotnie wywalczył drużynowe mistrzostwo Polski i sięgnął o tytuł wicemistrza kraju w rywalizacji indywidualnej.

Czytaj więcej  Greg Hancock z "pięćdziesiątką" na karku! Sto lat Mistrzu!

(fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Leszek Tillinger

– Ciekawa była umowa transferowa – opowiada Leszek Tillinger, były kierownik sekcji żużlowej, kierownik drużyny, wiceprezes fundacji i były prezes Polonii. – Doszliśmy do porozumienia ze Stalą i za transfer Procha przekazaliśmy do Gorzowa silnik żużlowy. To nie wszystko. Stal miała przydzieloną organizację meczu międzypaństwowego Polska – Czechosłowacja i obawiała się, że frekwencja kibiców na zawodach nie będzie zadowalająca i klub wpadnie w długi. My zaproponowaliśmy, że zorganizujemy mecz Polska – Czechosłowacja i zyskami podzielimy się ze Stalą.

Polonia była gospodarzem międzypaństwowego meczu, na którym stadion zapełnił się kibicami prawie do ostatniego miejsca. Bydgoski klub był podwójnie zadowolony.

Reklama

– Nasz klub bardzo dobrze wyszedł na tym interesie. Wszystko dzięki meczowi Polska – Czechosłowacja. Silnik przekazany do Gorzowa się sfinansował z wpływów za bilety i podzieliliśmy się zyskiem z zawodów. My mieliśmy u siebie reprezentanta Polski Bolesława Procha i byliśmy zadowoleni.

Wspomnienia Leszka Tillingera w formie wideo są dostępne na naszym kanale “Magazyn Żużel” na You Tube. Dzisiaj ukazała się pierwsza część rozmowy z byłym prezesem Polonii. Na druga część rozmowy z Leszkiem Tillingerem zapraszamy w poniedziałek. Przy okazji, zachęcamy do subskrybowania kanału “MŻ”, co pozwoli na bieżąco być z wszystkimi premierami, które dla Państwa przygotowujemy.

Reklama

Must Read

Dzisiaj “Żużel” w TV. Ale go nie polecamy

Dzisiaj wieczorem telewizja Canal+ proponuje film "Żużel". Wcześniej był on wyświetlany w kinie. Kto z Państwa jeszcze go nie obejrzał, dzisiaj ma taką okazję...