More
  Strona głównaZawodnicyJanusz Kołodziej ... żużla czarodziej

  Janusz Kołodziej … żużla czarodziej

  -

  W cyklu „Biografie zawodników”

  Trudno obecnie spotkać w Polsce żużlowca, który osiągnął więcej na arenie krajowej od Janusza Kołodzieja. Sympatyczny zawodnik jest kolekcjonerem medali zarówno w zawodach indywidualnych, jak i drużynowych.

  Janusz Kołodziej urodził się 27 maja 1984 roku w Tarnowie. W wieku 12 lat zapisał się do szkółki żużlowej. 16 czerwca 2000 roku w Gorzowie zdał licencję żużlową. Kariera młodzieżowa przysporzyła mu trochę kontuzji, a on i tak sięgał po najwyższe laury. W 2004 roku został Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski. W polskiej lidze sięgnął po złoty medal w barwach Unii Tarnów, choć z powodu urazu nie mógł wystąpić w decydującym meczu finałowym.

  Rok 2005 ponownie był magiczny dla wychowanka tarnowskich „jaskółek”. Jego zespół drugi raz z rzędu wywalczył złoto Drużynowych Mistrzostw Polski, a Janusz zdobył także pierwsze w karierze Indywidualne Mistrzostwo Polski. Na torze w Tarnowie wygrał z kompletem punktów.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Janusz Kołodziej jest kolekcjonerem medali

  W decydującym wyścigu wyprzedził na ostatnich metrach Tomasza Golloba. Wcześniej Kołodziej ponownie złapał kontuzję, kiedy w pierwszym podejściu do jego pierwszego wyścigu zaliczył upadek i dźwignia sprzęgła zmiażdżyła mu dwa palce. Kołodziej czuł jednak taką adrenalinę, że w dalszej części zawodów zapomniał o bólu.

  W następnych latach Unia Tarnów nieco spuściła z tonu, a Janusz poczuł, że musi zmienić otoczenie. Przed sezonem 2010 przeniósł się do Unii Leszno. Zaliczył najlepszy rok w swojej karierze. Ponownie zdobył podwójny tytuł mistrza Polski, wygrał Drużynowy Puchar Świata i otrzymał przepustkę do cyklu Grand Prix.

  Rok 2011 z kolei jednak nie ułożył się po myśli Kołodzieja. Spory wpływ na to miał upadek w pierwszej rundzie Grand Prix w Lesznie. Janusz odczuwał jego skutki do końca sezonu. W rywalizacji o mistrzostwo świata siłą rzeczy nie zaprezentował się wybitnie. Na pocieszenie został mu drugi z rzędu złoty medal w Drużynowym Pucharze Świata.

  Przed sezonem 2012 Kołodziej wrócił do rodzinnego Tarnowa. Ponownie świętował Drużynowe Mistrzostwo Polski. Rok później na domowym torze sięgnął po złoto w rywalizacji indywidualnej.

  Po kilku latach spędzonych w Unii Tarnów, Janusz Kołodziej zdecydował się ponownie na jazdę w Unii Leszno. W latach 2017-2020 sympatyczny zawodnik był częścią drużyny, która zdobywała mistrzostwo Polski. W 2019 roku Kołodziej został po raz czwarty w karierze Indywidualnym Mistrzem Polski. Tym samym w klasyfikacji wszech czasów awansował na czwarte miejsce.

  Reklama

  W 2019 roku Kołodziej po ośmiu latach wrócił do cyklu Grand Prix jako stały uczestnik. Wygrał turniej w Pradze, ale nie zdołał zająć miejsca w czołowej ósemce na koniec sezonu.

  Janusz Kołodziej jest doceniany za swoje podejście do żużla. Często, gdy jego drużyna jest pewna zwycięstwa w meczu ligowym, to wtedy Janusz oddaje wyścig nominowany juniorowi, by ten mógł nabierać większego doświadczenia.

  W sezonie 2021 Janusz Kołodziej nadal reprezentuje barwy Fogo Unii Leszno.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Wymowne statystyki Unii Leszno

  Gdy Fogo Unia Leszno zaczynała sezon od czterech zwycięstw, to kibice tego klubu przecierali oczy ze zdumienia. Później Byki długo utrzymywały miejsce na podium....