Strona główna Zawodnicy Janusz Kołodziej ... żużla czarodziej

Janusz Kołodziej … żużla czarodziej

-

W cyklu “Biografie zawodników”

Trudno obecnie spotkać w Polsce żużlowca, który osiągnął więcej na arenie krajowej od Janusza Kołodzieja. Sympatyczny zawodnik jest kolekcjonerem medali zarówno w zawodach indywidualnych, jak i drużynowych.

Janusz Kołodziej urodził się 27 maja 1984 roku w Tarnowie. W wieku 12 lat zapisał się do szkółki żużlowej. 16 czerwca 2000 roku w Gorzowie zdał licencję żużlową. Kariera młodzieżowa przysporzyła mu trochę kontuzji, a on i tak sięgał po najwyższe laury. W 2004 roku został Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski. W polskiej lidze sięgnął po złoty medal w barwach Unii Tarnów, choć z powodu urazu nie mógł wystąpić w decydującym meczu finałowym.

Czytaj więcej  Patryk Dudek. Najlepsze wciąż przed nim?

Rok 2005 ponownie był magiczny dla wychowanka tarnowskich „jaskółek”. Jego zespół drugi raz z rzędu wywalczył złoto Drużynowych Mistrzostw Polski, a Janusz zdobył także pierwsze w karierze Indywidualne Mistrzostwo Polski. Na torze w Tarnowie wygrał z kompletem punktów.

(fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Janusz Kołodziej jest kolekcjonerem medali

W decydującym wyścigu wyprzedził na ostatnich metrach Tomasza Golloba. Wcześniej Kołodziej ponownie złapał kontuzję, kiedy w pierwszym podejściu do jego pierwszego wyścigu zaliczył upadek i dźwignia sprzęgła zmiażdżyła mu dwa palce. Kołodziej czuł jednak taką adrenalinę, że w dalszej części zawodów zapomniał o bólu.

Czytaj więcej  Leon Madsen. Przyjechał starą Toyotą z Javą na przyczepce

W następnych latach Unia Tarnów nieco spuściła z tonu, a Janusz poczuł, że musi zmienić otoczenie. Przed sezonem 2010 przeniósł się do Unii Leszno. Zaliczył najlepszy rok w swojej karierze. Ponownie zdobył podwójny tytuł mistrza Polski, wygrał Drużynowy Puchar Świata i otrzymał przepustkę do cyklu Grand Prix.

Rok 2011 z kolei jednak nie ułożył się po myśli Kołodzieja. Spory wpływ na to miał upadek w pierwszej rundzie Grand Prix w Lesznie. Janusz odczuwał jego skutki do końca sezonu. W rywalizacji o mistrzostwo świata siłą rzeczy nie zaprezentował się wybitnie. Na pocieszenie został mu drugi z rzędu złoty medal w Drużynowym Pucharze Świata.

Przed sezonem 2012 Kołodziej wrócił do rodzinnego Tarnowa. Ponownie świętował Drużynowe Mistrzostwo Polski. Rok później na domowym torze sięgnął po złoto w rywalizacji indywidualnej.

Czytaj więcej  Dominik Kubera. Był niski i z nadwagą

Po kilku latach spędzonych w Unii Tarnów, Janusz Kołodziej zdecydował się ponownie na jazdę w Unii Leszno. W latach 2017-2020 sympatyczny zawodnik był częścią drużyny, która zdobywała mistrzostwo Polski. W 2019 roku Kołodziej został po raz czwarty w karierze Indywidualnym Mistrzem Polski. Tym samym w klasyfikacji wszech czasów awansował na czwarte miejsce.

Reklama

W 2019 roku Kołodziej po ośmiu latach wrócił do cyklu Grand Prix jako stały uczestnik. Wygrał turniej w Pradze, ale nie zdołał zająć miejsca w czołowej ósemce na koniec sezonu.

Janusz Kołodziej jest doceniany za swoje podejście do żużla. Często, gdy jego drużyna jest pewna zwycięstwa w meczu ligowym, to wtedy Janusz oddaje wyścig nominowany juniorowi, by ten mógł nabierać większego doświadczenia.

W sezonie 2021 Janusz Kołodziej nadal reprezentuje barwy Fogo Unii Leszno.

Reklama


Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Must Read

Osłabiony GKM przyjeżdża do Leszna

W Lesznie bardziej żyją karami, jakie spadły na trenera Piotra Barona i toromistrza Jana Chorosia (pokłosie przygotowania toru na Fogo Unia - Betard Sparta),...