More
  Strona głównaZawodnicyJarosław Hampel. To one odebrały mu szansę na mistrza

  Jarosław Hampel. To one odebrały mu szansę na mistrza

  -

  W cyklu Biografie zawodników

  Jarosław Hampel urodził się 17 kwietnia 1982 roku w Łodzi. Jego rodzice mieszkali wówczas w tym mieście, ponieważ stacjonowała tam jednostka wojskowa taty Zdzisława. Rodzina Hampelów po dwóch latach pobytu w Łodzi zdecydowała się na powrót w rodzinne strony.

  Na miejsce zamieszkanie wybrano Nową Wieś w pobliżu Śmigla w województwie wielkopolskim. Jarosława Hampela szybko zaintrygował żużel. Postanowił spróbować swoich sił na minitorze Stanisława Śmigielskiego w Pawłowicach. Żużel bardzo mu się spodobał, a on sam miał smykałkę do uprawiania tej dyscypliny sportu.

  Nie został jednak wychowankiem Unii Leszno. Wraz z rodzicami zdecydował, że będzie jeździł w Polonii Piła, gdzie otrzymał lepsze warunki do rozwoju oraz stypendium sportowe. Już w 1999 roku stanowił o sile zespołu, który sięgnął po Drużynowe Mistrzostwo Polski. Jeździł razem w parze z Rafałem Dobruckim.

  Czytaj więcej  Wadim Tarasienko. Ma sławnych wujków

  Hampel był ulubieńcem pilskich kibiców, ale w klubie pojawiły się kłopoty finansowe. Po sezonie 2002 musiał opuścić klub i przeniósł się do Sparty Wrocław. W międzyczasie w 2000 roku został indywidualnym wicemistrzem Polski oraz zadebiutował w cyklu Grand Prix. Otrzymał dziką kartę na turniej w Bydgoszczy, który zakończył z dorobkiem siedmiu punktów.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Tutaj w barwach Unii Leszno

  W sezonie 2003 przeniósł się do Atlasu Wrocław. W lidze jeździł bardzo dobrze, a w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów w Kumli okazał się najlepszy. Został także stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix na sezon 2004. Hampel zaprezentował się w nim świetnie, zajmując na koniec 8. miejsce. Dwa razy zajął drugie miejsce w turniejach Grand Prix. Nie do końca jednak było miło, bo przed rundą w Pradze otrzymał mandat od policjantów. Nie zdążył na trening i nie podpisał się na liście startowej. Otrzymał dodatkowe 500 franków szwajcarskich.

  Czytaj więcej  Jakub Jamróg. ZUS odmówił mu odszkodowania

  W następnych latach Hampela męczyły kontuzje. Przez to nie osiągnął większych sukcesów w Grand Prix. W sezonie 2006 zdobył z Atlasem Wrocław mistrzostwo Polski i w glorii odszedł do Unii Leszno, do klubu z własnego regionu. Już w pierwszym sezonie w nowym zespole znów został drużynowym mistrzem Polski, ale z powodu urazu obojczyka nie utrzymał się w Grand Prix. Wypadł z cyklu na dwa pełne lata.

  Powrót w sezonie 2010 był jednak okazały. Hampel w mistrzostwach świata ustąpił tylko Tomaszowi Gollobowi. Rok później „Mały” zdobył brązowy medal. Przez cały czas był także liderem Unii Leszno. W 2010 roku ponownie zdobył złoto DMP, a rok później srebro. Został także najskuteczniejszym zawodnikiem rozgrywek ze średnią 2,649 pkt/bieg.

  Sezon 2012 był dla niego ostatnim w barwach „Byków”. Podczas Grand Prix Danii złamał nogę i ponownie odpoczywał od żużla. Pod koniec roku doszedł do porozumienia z Falubazem Zielona Góra i to w tym klubie występował w latach 2013-2017.

  Z Falubazem również wywalczył złoto DMP, a miało to miejsce w pierwszym sezonie jazdy w tym klubie. Wówczas zdobył także srebrny medal w cyklu Grand Prix. W następnych latach jednak wszystko się posypało, a przyczyną ponownie była kontuzja. Tym razem taka, która mogła zakończyć karierę wybitnego zawodnika.

  6 czerwca 2015 roku Jarosław Hampel doznał wielodłamowego złamania prawej kości udowej. Kość była złamana dokładnie w ośmiu miejscach. Wychowanek Polonii Piła wrócił do rywalizacji w lidze pod koniec 2016 roku.

  Reklama

  Rok później jeździł już na bardzo dobrym poziomie. Po owocnych występach zdecydował się w 2018 roku na powrót do Unii Leszno. Z bykiem na plastronie wywalczył dwa kolejne tytuły DMP, po czym przed sezonem 2020 zabrakło dla niego miejsca w składzie. Wykorzystał to Motor Lublin, gdzie Jarosław Hampel występuje do dziś i jest jednym z filarów drużyny.

  Kariera Jarosława Hampela jest pełna sukcesów, ale także wielu dramatów. Urazy odebrały mu najprawdopodobniej szansę na tytuł indywidualnego mistrza świata. Na całe szczęście nie odebrały mu sukcesów w drużynie. Z reprezentacją Polski Hampel aż sześć razy wywalczył Drużynowy Puchar Świata (2005, 2007, 2009, 2010, 2011, 2013).

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Jason Doyle ostro nawrzucał Patrykowi Dudkowi

  Do spięcia pomiędzy nimi doszło na zawodach w Toruniu, kończących zmagania o medale indywidualnych mistrzostw świata. Jeden i drugi pożegnali się ze Speedway Grand...