More
  Strona głównaAktualnościJuż wszystko jasne! Odsłonięto regulaminowe karty

  Już wszystko jasne! Odsłonięto regulaminowe karty

  -

  Opublikowano Regulamin Drużynowych Mistrzostw Polski na sezon 2021. Zapowiadane zmiany, o których toczyła się dyskusja w środowisku, zostały wprowadzone w życie. Najważniejsze z nich to obowiązkowa obecność w składzie zawodnika do 24 roku życia i tylko jeden tzw. gość w zespole. Regulamin będzie obowiązywać w 2021 roku.

  Reklama

  W każdej drużynie pod numerem 1-5 lub 9-13 musi zostać zgłoszony jeden zawodnik krajowy lub zagraniczny do lat 24 (biorąc pod uwagę rok urodzenia). Zawodnik ten nie jest liczony do limitu zawodników polskich.

  W każdej drużynie musi być zgłoszonych, co najmniej 4 zawodników spełniających łącznie następujące kryteria:

  – są zawodnikami krajowymi,

  – nie posiadają licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM,

  – są zgłoszeni z numerami 1 -7 lub 9 -15

  Już wiemy, według jakich zasad odbędą się przyszłoroczne rozgrywki (fot. Magazyn Żużel/Mariusz Cwojda)

  Następny ważny zapis dotyczy startu „gościa”. W składzie każdej drużyny może być zgłoszony tylko jeden zawodnik biorący udział w danych zawodach jako „gość”. Może być zgłoszony wyłącznie w przypadku, gdy u co najmniej jednego zawodnika spośród pięciu z najwyższymi średnimi indywidualnymi zostanie stwierdzony pozytywny wynik na obecność koronowirusa COVID-19.

  Czytaj więcej  Znowu dłubią w regulaminie!

  Żużlowe władz wzięły pod lupę również przygotowanie toru do zawodów. I podjęły następującą decyzję: jeżeli na dwie godziny przed zawodami sędzia i komisarz toru (w przypadku braku Jury Zawodów) lub całe Jury Zawodów jednogłośnie stwierdzą, że z winy organizatora nie ma możliwości przygotowania na zawody toru zgodnego z regulaminem, sędzia lub Jury Zawodów orzeka walkower na korzyść drużyny gości.

  Czytaj więcej  Pasja z ryzykiem

  Poza tym, jeżeli mecz został przerwany ze względu na nieregulaminowy stan toru spowodowany warunkami atmosferycznymi, mecz uważa się za rozegrany, jeśli zakończyło się co najmniej 8 biegów w części zasadniczej lub co najmniej 12 biegów w części finałowej. Jeżeli mecz został przerwany z innych powodów, decyzję co do tego meczu podejmie podmiot zarządzający według własnego uznania, kierując się dobrem sportu, zasadami: fair-play, uczciwej rywalizacji sportowej i sprawiedliwości.

  Na każdy mecz będą wykonywane u zawodników obowiązkowe badanie na obecność alkoholu w organizmie. Kierujący ligowymi rozgrywkami w Polsce otrzymały zgodę i upoważnienie na przerwanie i zakończenie rozgrywek, gdyby wystąpiły szczególne okoliczności. Chodzi o, jak to napisano w regulaminie rozgrywek, „zdarzenia o charakterze siły wyższej” czyli łatwo się domyśleć może być na przykład pandemia koronawirusa.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Jarosław Hampel: „To była złość”

  - Musieliśmy mocno szarpać przez cały mecz – mówi Jarosław Hampel, wracając wspomnieniami do niedzielnego finału play off DMP. Motor Lublin pierwszy raz w...