Zamknij

Już wszystko jasne! Odsłonięto regulaminowe karty

14:47, 27.10.2020
Skomentuj

Opublikowano Regulamin Drużynowych Mistrzostw Polski na sezon 2021. Zapowiadane zmiany, o których toczyła się dyskusja w środowisku, zostały wprowadzone w życie. Najważniejsze z nich to obowiązkowa obecność w składzie zawodnika do 24 roku życia i tylko jeden tzw. gość w zespole. Regulamin będzie obowiązywać w 2021 roku.

W każdej drużynie pod numerem 1-5 lub 9-13 musi zostać zgłoszony jeden zawodnik krajowy lub zagraniczny do lat 24 (biorąc pod uwagę rok urodzenia). Zawodnik ten nie jest liczony do limitu zawodników polskich.

W każdej drużynie musi być zgłoszonych, co najmniej 4 zawodników spełniających łącznie następujące kryteria:

- są zawodnikami krajowymi,

- nie posiadają licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM,

- są zgłoszeni z numerami 1 -7 lub 9 -15

Już wiemy, według jakich zasad odbędą się przyszłoroczne rozgrywki (fot. Magazyn Żużel/Mariusz Cwojda)

Następny ważny zapis dotyczy startu "gościa". W składzie każdej drużyny może być zgłoszony tylko jeden zawodnik biorący udział w danych zawodach jako "gość". Może być zgłoszony wyłącznie w przypadku, gdy u co najmniej jednego zawodnika spośród pięciu z najwyższymi średnimi indywidualnymi zostanie stwierdzony pozytywny wynik na obecność koronowirusa COVID-19.

Żużlowe władz wzięły pod lupę również przygotowanie toru do zawodów. I podjęły następującą decyzję: jeżeli na dwie godziny przed zawodami sędzia i komisarz toru (w przypadku braku Jury Zawodów) lub całe Jury Zawodów jednogłośnie stwierdzą, że z winy organizatora nie ma możliwości przygotowania na zawody toru zgodnego z regulaminem, sędzia lub Jury Zawodów orzeka walkower na korzyść drużyny gości.

Poza tym, jeżeli mecz został przerwany ze względu na nieregulaminowy stan toru spowodowany warunkami atmosferycznymi, mecz uważa się za rozegrany, jeśli zakończyło się co najmniej 8 biegów w części zasadniczej lub co najmniej 12 biegów w części finałowej. Jeżeli mecz został przerwany z innych powodów, decyzję co do tego meczu podejmie podmiot zarządzający według własnego uznania, kierując się dobrem sportu, zasadami: fair-play, uczciwej rywalizacji sportowej i sprawiedliwości.

Na każdy mecz będą wykonywane u zawodników obowiązkowe badanie na obecność alkoholu w organizmie. Kierujący ligowymi rozgrywkami w Polsce otrzymały zgodę i upoważnienie na przerwanie i zakończenie rozgrywek, gdyby wystąpiły szczególne okoliczności. Chodzi o, jak to napisano w regulaminie rozgrywek, "zdarzenia o charakterze siły wyższej" czyli łatwo się domyśleć może być na przykład pandemia koronawirusa.