More
  Strona głównaZawodnicyKrystian Pieszczek. Grudziądz mu nie posłużył

  Krystian Pieszczek. Grudziądz mu nie posłużył

  -

  W cyklu „Biografie zawodników”

  Krystian Pieszczek urodził się 23 września 1995 roku w Gdańsku. Jest jednym z najlepszych wychowanków gdańskiego żużla w XXI wieku. Stoją za nim wielkie sukcesy osiągane w karierze juniorskiej.

  Krystian Pieszczek zadebiutował w polskiej lidze w barwach Wybrzeża Gdańsk w 2011 roku. Zdążył odjechać jeden mecz, po tym, jak skończył 16 lat. W następnych latach nastąpiła eksplozja jego talentu. W zawodach o „Brązowy Kask” Pieszczek triumfował dwukrotnie, a raz był drugi. Już w wieku 17 lat sięgnął po brązowy medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

  Czytaj więcej  Krzysztof Buczkowski. Wreszcie wyszedł ze strefy komfortu

  Ten sukces powtórzył trzy lata później. Ma na swoim koncie także zwycięstwo w Srebrnym Kasku. W polskiej lidze na sezony 2015-2016 przeniósł się do Falubazu Zielona Góra. Był to nowy impuls w jego karierze. Rok 2016 był dla niego wyśmienity. Do samego końca walczył o indywidualne mistrzostwo świata juniorów, ostatecznie zdobywając srebro. Zwyciężył w bardzo mocno obsadzonych Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi rozgrywanych na torze w Gdańsku. Pieszczek startował tam z dziką kartą.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda)

   

  W 2016 roku był również częścią polskiej reprezentacji, która zdobyła Drużynowy Puchar Świata. Pełnił funkcję rezerwowego. Mało brakowało, a na torze w Lesznie sięgnąłby po medal Indywidualnych Mistrzostw Polski. Po rundzie zasadniczej zajmował drugie miejsce, ale w finale przyjechał do mety na czwartej pozycji.

  Czytaj więcej  Mateusz Świdnicki. „Nawet jeśli wszyscy w ciebie zwątpili...”

  Wielkie sukcesy w karierze juniorskiej i dobra postawa w lidze mogły napawać optymizmem przed przejściem w wiek seniora. W 2017 roku Pieszczek trafił do GKM-u Grudziądz, gdzie czekała go zażarta walka o skład. Wychowanek Wybrzeża Gdańsk ostatecznie spędził w Grudziądzu dwa lata, które mocno go wyhamowały. Po raz kolejny było widać, jak na dłoni, że przejście w wiek seniora jest bardzo trudne i wielu zawodników sobie z tym nie radzi.

  W 2019 roku Krystian Pieszczek został wypożyczony z GKM-u Grudziądz do Wybrzeża Gdańsk, a w następnym sezonie zawodnik podpisał w rodzinnym mieście normalny kontrakt. Powrót do macierzystego klubu zaowocował lepszymi wynikami. Pieszczek znajduje się w czołówce najlepszych zawodników pierwszej ligi. Do grona topowych jeźdźców jednak zawsze mu trochę brakuje, gdyż przychodzą takie okresy w sezonie, gdy jeździ bardzo nierówno.

  Reklama

  Gdańszczanin należy do żużlowców, którzy lubią dyskutować z arbitrami na temat ich pracy. Często po tym, jak Pieszczek jest wykluczany z powtórek wyścigów, mocno się oburza i razem z kierownikiem drużyny dzwoni do sędziego z budki telefonicznej w parku maszyn. Próbuje wówczas wpłynąć na zmianę decyzji, ale sędziowie tego nie robią.

  W sezonie 2021 Krystian Pieszczek nadal reprezentuje Wybrzeże Gdańsk.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Jason Doyle ostro nawrzucał Patrykowi Dudkowi

  Do spięcia pomiędzy nimi doszło na zawodach w Toruniu, kończących zmagania o medale indywidualnych mistrzostw świata. Jeden i drugi pożegnali się ze Speedway Grand...