Strona główna Zawodnicy Krzysztof Kasprzak. Żużel ma w DNA

Krzysztof Kasprzak. Żużel ma w DNA

-

W cyklu “Biografie zawodników”

Na przełomie wieków w polskiej lidze pojawił się Krzysztof Kasprzak. Od samego początku zaczął budować swoją markę, ale na wielki sportowy sukces w seniorskiej karierze czekał dość długo.

Krzysztof Kasprzak urodził się 18 lipca 1984 roku w Lesznie. Żużel towarzyszył mu od dziecka, ponieważ jego tata Zenon był doskonałym zawodnikiem i jednocześnie wprowadzał go w tajniki tego sportu. W 2000 roku Krzysztof zdał licencję i pod koniec sezonu zadebiutował w rewanżowym meczu barażowym przeciwko drużynie z Grudziądza. Zdobył wówczas trzy punkty.

Od sezonu 2001 nastąpiła eksplozja talentu Krzysztofa Kasprzaka. Chwilami w lidze jeździł jak stary wyga, a do tego zaczął pokazywać się na arenie międzynarodowej. W 2002 roku w Slanach został wicemistrzem świata juniorów, przegrywając tylko z reprezentantem gospodarzy, Lukasem Drymlem.

Czytaj więcej  Maciej Janowski. Po prostu Magic

Upragniony tytuł mistrza świata juniorów Kasprzak wywalczył w 2005 roku w niecodziennych okolicznościach. W miejscu rozgrywania zawodów (Wiener Neustadt) spadł deszcz i po trzech seriach startów należało zakończyć zawody. Po osiem punktów mieli Krzysztof Kasprzak oraz Tomas Suchanek. O złotym medalu zdecydowało losowanie, które wygrał Polak.

(fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Krzysztof Kasprzak żużel ma w swoim DNA

W tym samym roku Kasprzak był członkiem reprezentacji Polski, która sięgnęła we Wrocławiu po Drużynowy Puchar Świata. Leszczynianin w następnych latach także często trafiał do złotej kadry i wywalczył trofeum jeszcze czterokrotnie (2009,2011,2013,2016).

Rok 2007 był jednym z najszczęśliwszych w karierze Krzysztofa Kasprzaka. Wraz z Unią Leszno zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski, zajął drugie miejsce w Grand Prix Polski, startując z dziką kartą oraz wskoczył do obsady Grand Prix jako stały uczestnik przed sezonem 2008.

Czytaj więcej  Paweł Przedpełski. Zmuszony do jazdy przez trenera

Utalentowany zawodnik nie poradził sobie jednak wśród najlepszych żużlowców świata. Dodatkowo zaczęła się pogarszać jego dyspozycja w lidze. Po sezonie 2009 opuścił macierzysty klub Unię Leszno i przeniósł się na dwa lata do Tarnowa, gdzie nie spełnił się w roli lidera.

Nowy rozdział w jego karierze nastąpił w 2012 roku, kiedy zaczął startować w Stali Gorzów. Na trudnym technicznym torze poprawiał swoje umiejętności i ponownie zaczął pukać do bram Grand Prix. W tym samym roku wystartował w dwóch rundach jako rezerwowy, a w 2013 roku był już stałym uczestnikiem rywalizacji o indywidualne mistrzostwo świata.

Jednak dopiero w 2014 roku nadeszło prawdziwe „pięć minut” dla wychowanka Unii Leszno. Kasprzak zachwycał swoim ofensywnym stylem jazdy w cyklu Grand Prix i na koniec świętował wicemistrzostwo świata. W trakcie sezonu zmagał się z kilkoma groźnymi kontuzjami, przez które stracił szanse na złoto.

Reklama

Był to jednak jedyny skok Kasprzaka do ścisłej czołówki. W 2015 roku zawodnik Stali Gorzów spisywał się fatalnie na wszystkich frontach i z hukiem wyleciał z Grand Prix. Do elity wrócił dopiero przed sezonem 2021.

W polskiej lidze Kasprzak na długo zadomowił się w Stali Gorzów, reprezentując ten klub w latach 2012-2020. Zdobył z nim dwa tytuły drużynowego mistrza Polski. W 2014 roku w Zielonej Górze został Indywidualnym Mistrzem Polski, czym powtórzył sukces swojego taty z 1990 roku.

W sezonie 2021 Krzysztof Kasprzak reprezentuje w polskiej lidze GKM Grudziądz.

Reklama


Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Must Read

Osłabiony GKM przyjeżdża do Leszna

W Lesznie bardziej żyją karami, jakie spadły na trenera Piotra Barona i toromistrza Jana Chorosia (pokłosie przygotowania toru na Fogo Unia - Betard Sparta),...