Strona głównaAktualnościLiga rusza już 19 lutego. Wystartują trzy drużyny

Liga rusza już 19 lutego. Wystartują trzy drużyny

-

Jeśli tylko trzy drużyny wystartują w mistrzostwach Francji, to rzecz jasna – każda zdobędzie medal. Liga nad Sekwaną wystartuje w lutym i zakończy się w czerwcu.

– To jest najlepsze rozwiązanie szczególnie dla zawodników, którzy na wiosnę planują starty w ligach zagranicznych. We Francji nie ma nas wielu; dwóch, trzech, czterech – tłumaczy Dimitrij Berge, reprezentant „Trójkolorowych” w wyścigach na żużlu i na długim torze.

„Dimi” przygotowuje się do startów międzynarodowych i to jest jego cel nadrzędny. Oprócz reprezentowania barw narodowych będzie m. in. występował w polskiej lidze. Drugi sezon z rzędu jeździ w ekipie Trans Devils Landshut, beniaminka 1.ligi polskiej. Z kolei, inny z reprezentantów Francji – David Bellego zadebiutuje w PGE Ekstralidze, będąc zawodnikiem leszczyńskich Byków. Bellego i Berge stanowią wizytówkę francuskiego speedwaya w Europie. Ich wyniki sa coraz lepsze, co m. in. potwierdzili w ubiegłorocznym finale „Speedway of Nations”.

Czytaj więcej  Jaimon Lidsey szybki ... na autostradzie
(fot. Magazyn Żuel /Mariusz Cwojda) Na zdjęciu: Dawid Bellego, indywidualny mistrz Francji i gwiazda speedwaya nad Sekwaną

Ligowe rozgrywki we Francji dopiero raczkują – wystartowały w 2017 roku, więc tegoroczny sezon będzie szóstym w historii francuskiego speedwaya. Do rozgrywek, które wystartują 19 lutego, przystąpią trzy drużyny – MC Marmande, MC Morizes i MC Reolais Le Reole. Gospodarzem pierwszych dwóch meczów będzie broniący mistrzowskiego tytułu MC Marmande. Zawody zaplanowano w odstępie czasowym, tzn. inauguracja w lutym, po dwa mecze w marcu i kwietniu i zakończenie w czerwcu. W sumie we Francji odbędzie się tylko sześć ligowych spotkań.

Oprócz ligi w ojczyźnie Napoleona Bonaparte zaplanowano w tym roku jeszcze dwie imprezy, w tym jedną międzynarodową: 23 lipca półfinał mistrzostw Europy w jeździe parami w Macon i na tym samym torze odbędzie się 10 września finał indywidualnych mistrzostw Francji, gdzie mistrzowski tytuł będzie bronił David Bellego.

Reklama

Terminarz Ligue Nationale de Speedway we Francji w 2022 roku

19 lutego: Marmande – Morizes

5 marca: Marmande – La Reole

27 marca: Morizes – La Reole

10 kwietnia: Morizes – Marmande

24 kwietnia: La Reole – Marmande

19 czerwca: Le Reole – Morizes

Więcej o lidze francuskiej (głos zabiorą m. in. zawodnicy i przedstawiciele francuskiej federacji), która jako pierwsza wystartuje w Europie, przeczytacie w naszym internetowym bezpłatnym wydaniu gazety „Magazyn Żużel” – zapraszamy do subskrypcji: TUTAJ

 

Reklama
- Advertisment -

Must Read

Po bolesnym laniu pomoże „Diabłom”?

Niemiecki pierwszoligowiec z Landshut przegrał w Gnieźnie różnicą aż 14 punktów. Dotkliwa porażka zabolała. Jak się okazało, był to ostatni dzwonek na ratowanie sytuacji....