Strona główna Aktualności Limitery, jaki będą mieć wpływ na żużel?

Limitery, jaki będą mieć wpływ na żużel?

-

Wzięliśmy pod lupę limitery, które od nowego sezonu mają ograniczyć obroty silnika żużlowego, podczas momentu startowego. Dotychczas silniki na starcie osiągały moc 15000 obrotów. Po zmianie wywołanej przez FIM, moc ma być ograniczona do 13500 obrotów. Limitery na pewno sprawią, że żużlowcy, którzy startują z tzw. pełnego gazu, będą musieli spróbować zmienić technikę startu. Jaki jeszcze będzie ich wpływ na żużel?

Zadaniem limiterów jest przede wszystkim zwiększenie żywotności silnika. Tym samym mają  też zmniejszyć koszty przeglądów i napraw.

– Co do limiterów to my dopiero jesteśmy testerami tego rozwiązania. Natomiast zdania w środowisku żużlowym są podzielone. Jedyną zaletą tego limitera wydaje się wydłużenie żywotności silnika. Nie znamy jeszcze wszystkich wad limitera, ale na pewno one istnieją. Znam już przypadki, gdzie na samym grzaniu silnika cewki się spaliły. Ponadto mogę dodać, że cena cewki jest dwa razy większa od tej, której używaliśmy w poprzednich latach – mówi Michał Gruchalski, zawodnik Unii Tarnów.

Znaków zapytania jest na pewno więcej.

– Załóżmy, że będzie taka sytuacja, że przychodzi do parku maszyn komisarz techniczny i mówi: sprawdzamy motocykle i limitery. To wtedy na pewno taka kontrola kompletnie zachwieje skupieniem zawodników. Wśród żużlowców wytworzy się dodatkowy stres, który i tak już istnieje, gdy jest rozgrywany mecz ligowy. Może również dochodzić do sytuacji, w których zawodnicy będą się na siłę odchudzać. Będą chcieli sprawić, aby same motocykle nie czuły się za bardzo obciążone – uważa Kazimierz Juskowiak, wieloletni mechanik Fogo Unii Leszno. Takie będą efekty zmniejszenia mocy maszyn przez limitery.

Więcej o limiterach przeczytacie w “Magazynie Żużel”, który już w najbliższy weekend  będzie bezpłatnie dostępny online na naszym portalu – zapiszcie się do newslettera. Możesz to zrobić od razu: tutaj.  (DF/MC)

MUSISZ PRZECZYTAĆ

Hans Nielsen: data graniczna to lipiec

Hans Nielsen uważa, że do lipca jest czas na wznowienie żużlowych rozgrywek. To data graniczna.Hans Nielsen to legendarny „Profesor z Oxfordu”, menadżer reprezentacji Danii...