Strona główna Zawodnicy Maciej Janowski. Po prostu Magic

Maciej Janowski. Po prostu Magic

-

Autor zdjęcia:Magazyn Żużel

W cyklu „Biografie zawodników” przedstawiamy sylwetki żużlowców startujących w polskich ligach żużlowych. Publikacje z tego cyklu znajdziecie na naszej stronie w zakładce Strefa Kibica/Zawodnicy. Oto sylwetka Macieja Janowskiego.

Radzi sobie na każdym rodzaju żużlowej nawierzchni, a gdy trzeba może ścigać się nawet na rondzie. Kolekcjoner medali szlachetnych i kasków.

Reklama

Maciej Janowski urodził się 6 sierpnia 1991 roku we Wrocławiu. Początkowo próbował swoich sił w koszykówce i piłce nożnej. Od najmłodszych lat miał jednak także kontakt z żużlem. Tata często zabierał go na stadion. Maciej postanowił uprawiać ten sport i w 2007 roku w wieku 16 lat zadebiutował w Ekstralidze.

Czytaj więcej  Krzysztof Kasprzak. Żużel ma w DNA

Już rok później Janowski pojechał w jednej z rund cyklu Grand Prix. Pierwotnie nastolatek miał być pierwszą rezerwą toru podczas GP Final w Bydgoszczy, ale kontuzja Nielsa K. Iversena sprawiła, że otrzymał szansę występu. Zdobył jeden punkt.

Magic
(fot. Magazyn Żużel) Maciej Janowski zadebiutował w Ekstralidze w wieku 16 lat

Występ w Grand Prix napędził go do kolekcjonowania tytułów na arenie krajowej. Jako młodzieżowiec zdobył trzy Srebrne Kaski, jeden Brązowy Kask i przede wszystkim trzykrotnie wywalczył Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwo Polski. Oprócz Piotra Śwista i Tomasza Golloba jest jedynym zawodnikiem w historii, który dokonał tego trzykrotnie.

W trakcie kariery juniorskiej wywalczył także trzy medale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (złoto – 2011, srebro – 2010,2012). Przed sezonem 2012 był bohaterem głośnego transferu. Zamienił Spartę Wrocław na Unię Tarnów. Podobnie jak w początkowych latach swojej kariery, znów współpracował z trenerem Markiem Cieślakiem. W 2012 roku Janowski mocno przyczynił się do zdobycia Drużynowego Mistrzostwa Polski przez „Jaskółki”.

Czytaj więcej  Anders Thomsen. Uśmiechnięty i zawzięty

W 2013 roku Maciej Janowski był jednym z bohaterów kadry narodowej. W finale Drużynowego Pucharu Świata w Pradze wywalczył 12 punktów, a Polacy sięgnęli po złoto. Janowski zaliczył imponujące wejście w wiek seniorski. W tym samym roku zdobył brąz Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz Złoty Kask.

Dwa lata później Janowski zadebiutował w cyklu Grand Prix jako stały uczestnik. Odniósł jedno zwycięstwo. Był najlepszy w Grand Prix Łotwy, gdzie zawody zakończono po pięciu seriach startów. Cały sezon zakończył na 7. pozycji.

W następnych latach „Magic” tylko raz wypadł z czołowej ósemki cyklu, a miało to miejsce w 2016 roku. Organizatorzy przyznali mu jednak dziką kartę na dalsze starty, a sam Janowski pokazał w tym samym roku, że cieszy się jazdą nawet na nietypowej nawierzchni. W Lublinie kręcił bowiem kółka na rondzie wraz z braćmi Pawlickimi.

W latach 2017-2020 urodzony we Wrocławiu zawodnik trzykrotnie ocierał się o podium w klasyfikacji końcowej cyklu Grand Prix, zajmując czwarte miejsca. Wygrał przez ten czas pięć pojedynczych rund Grand Prix.

Co ciekawe Maciej Janowski jest wegetarianinem. Jego tata jest znanym producentem wędlin, ale ulubionymi potrawami Macieja są pierogi ruskie oraz ryby.

W polskiej lidze Janowski od 2014 roku reprezentuje Betard Spartę Wrocław.

Reklama


Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Must Read

W Łodzi będzie trzęsienie ziemi?

Rozmowa z Norbertem Kościuchem – zawodnikiem Orła ŁódźSukcesu w Łodzi nie było. Może być trzęsienie ziemi…Może tak być. Naprawdę może tak być. Znając prezesa...