Strona główna Aktualności Nie żyje legenda polskiego żużla, trzykrotny Drużynowy Mistrz Świata

Nie żyje legenda polskiego żużla, trzykrotny Drużynowy Mistrz Świata

-

Dzisiaj Stal Gorzów przekazała w mediach społecznościowych bardzo smutną informację. Odszedł Andrzej Pogorzelski, legenda Stali Gorzów, wychowanek Unii Leszno, wielokrotny reprezentant Polski. Andrzej Pogorzelski miał 82 lata.

Reklama

Andrzej Pogorzelski żużlową karierę rozpoczął w 1956 roku w barwach Unii Leszno. Rok później przeniósł się do Startu Gniezno. Od 1962 roku reprezentował Stal Gorzów i to tam sięgał po największe klubowe sukcesy. Zdobył jeden złoty medal drużynowych mistrzostw Polski oraz pięć srebrnych. Pod koniec kariery (1973-1976) przeniósł się do macierzystego klubu.

Zmarł Andrzej Pogorzelski, miał 82 lata (fot. Magazyn Żużel/Mariusz Cwojda)

Andrzej Pogorzelski przez wiele lat był podporą reprezentacji Polski. W latach 60-tych trzykrotnie został drużynowym mistrzem świata (1965,1966,1969). Do złotych medali dołożył także srebro w 1967 roku.

Poza osiągnięciami drużynowymi Andrzej Pogorzelski zasłynął także ze świetnych startów indywidualnych. Trzy razy z rzędu zajmował trzecie miejsce w indywidualnych mistrzostwach Polski (1964,1965,1966). Startował również w indywidualnych mistrzostwach świata, gdzie jego najlepszym wynikiem było 9. miejsce, które zajął trzykrotnie (1965,1967,1969).

Po zakończeniu kariery Andrzej Pogorzelski świetnie radził sobie w roli trenera. Pracował w Unii Leszno, Stali Gorzów, Starcie Gniezno oraz Apatorze Toruń.

Reklama


Musisz przeczytać

Anioł w naszym studiu

Przemysław Piasecki, kierownik startu z Unii Leszno nazwał go „najlepiej startującym zawodnikiem w Polsce”. Jest wychowankiem leszczyńskiej Unii, ale dzisiaj nie jest Bykiem, lecz......

Leon Madsen zachorował zaraz po SoN