More
  Strona głównaZawodnicyNorbert Kościuch. W Lesznie kibice gwizdami wywołali go na start

  Norbert Kościuch. W Lesznie kibice gwizdami wywołali go na start

  -

  Autor zdjęcia:Orzeł Łódź

  W cyklu Biografie zawodników

  Norbert Kościuch urodził się 28 kwietnia 1984 roku w Lesznie. Licencję żużlową uzyskał w 2000 roku na torze w barwach klubu z rodzinnego miasta. Po kilku latach jazdy w Unii trafił do pierwszej ligi, którą opuścił już później tylko raz.

  Jazda Norberta Kościucha w macierzystym klubie przypada na lata 2000-2006. „Norbi” pojechał łącznie w 41 spotkaniach, z czego w kilku pokazał się z niezłej strony. W 2002 roku zanotował spory młodzieżowy sukces, zajmując drugie miejsce w turnieju o Brązowy Kask. Przed sezonem 2007 musiał odejść z Leszna, ponieważ konkurencja w składzie była ogromna. Kościuch pozostał w Wielkopolsce, trafiając do PSŻ Poznań. Wychowanek Unii stał się w poznańskim klubie jednym z liderów.

  Czytaj więcej  Żużlowiec Orła Łódź wysłał syna na trening do Rawicza
  (fot. Magazyn Żużel)

  Po sezonie 2011 odszedł do GKM-u Grudziądz, w którym spędził trzy lata. Jego średnie biegowe lekko się obniżyły, a grudziądzanie w międzyczasie walczyli o awans do PGE Ekstraligi. W 2012 roku GKM jednak przegrał w barażach, ale ostatecznie dwa lata później „awansował” do PGE Ekstraligi poprzez zajęcie wakującego miejsca.

  Kościuch zmienił wtedy klub na Start Gniezno, lecz na dobre odpalił z formą w 2016 roku, gdy rozpoczął przygodę z Polonią Piła. To właśnie w grodzie Staszica można było mu przypiąć łatkę najważniejszego zawodnika w składzie. Kościuch zaczął regularnie walczyć o miano najlepszego żużlowca ligi, również wtedy, gdy przeszedł do Orła Łódź w 2018 roku.

  Po trzech bardzo dobrych sezonach i wielu latach spędzonych w pierwszej lidze spełniło się marzenie Kościucha o powrocie do PGE Ekstraligi. Wychowanek Unii Leszno na rok 2019 trafił do ówczesnego Get Well Toruń z wielką nadzieją na rozwinięcie skrzydeł. W drużynie jednak cały czas był obecny straszak w postaci Jacka Holdera, który występował z numerami 8 i 16, i tym samym zastępował któregoś z zawodników z podstawowego składu.

  Ciąg dalszy pod materiałem video:

  Często w tym względzie wybór padał na Kościucha. Znamienna sytuacja miała miejsce w Lesznie podczas meczu wyjazdowego, gdy doświadczony zawodnik podczas dwóch pierwszych biegów był zastępowany. Kibice przyjmowali tę informację gwizdami. W końcu jednak Kościuch doczekał się startu w tym meczu, który notabene torunianie wysoko przegrali. Get Well spadło z ligi, a Kościuch w trzynastu meczach odjechał ledwie 30 biegów. Nic się nie ułożyło po myśli tego żużlowca.

  Reklama

  Po sezonie wychowanek Unii Leszno powrócił do pierwszej ligi. Znów postanowił bronić barw Orła Łódź, z racji bardzo dobrego kontaktu z Witoldem Skrzydlewskim. Tradycyjnie Kościuch ponownie jeździł skutecznie aż do bólu, ale w obecnych warunkach o powrót do PGE Ekstraligi może już być trudno.

  W 2022 roku Norbert Kościuch ma reprezentować w polskiej lidze Orzeł Łódź.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Jarosław Hampel: „To była złość”

  - Musieliśmy mocno szarpać przez cały mecz – mówi Jarosław Hampel, wracając wspomnieniami do niedzielnego finału play off DMP. Motor Lublin pierwszy raz w...