Strona główna Aktualności Odpiął kask i podziękował

Odpiął kask i podziękował

-

Posiada bogatą gablotę żużlowych trofeów, ale ostatnie dwa sezon to w jego karierze równia pochyła. Ten rok miał wyjątkowo słaby. Rafał Okoniewski przemyślał, wziął pod lupę wszystkie “za” i “przeciw” i ogłosił: kończę karierę!

Reklama

“Okoń” zdradził, że już rok temu zastanawiał się nad zakończeniem kariery, ale wtedy odwiedli go od tego bracia Jan i Andrzej Garcarek i zaproponowali starty w Ostrovii Ostrów Wlkp. 40-letni żużlowiec wystąpił w 11 meczach i 43 biegach i niestety, zawodził na potęgę. Sezon zakończył ze średnią biegową na poziomie 1,35 pkt. Od zawodnika ze sporymi umiejętnościami i przede wszystkim bogatym bagaże doświadczeń, można było wymagać dużo więcej. Niestety, potoczyło się inaczej.

Reklama

Rafał Okoniewski
Rafał Okoniewski przemyślał, wziął pod lupę wszystkie “za” i “przeciw” i ogłosił: kończę karierę! (fot. magazyn Żużel/Mariusz Cwojda)

Rafał Okoniewski wychował się w żużlowej rodzinie i to właśnie jego tata Mariusz Okoniewski, świetny przed laty zawodnik Unii Leszno, zaszczepił w nim żużlowego bakcyla. Rafał pierwszych ślizgów na owalny torze uczył się na mini-torze w Pawłowicach, gdzie Stanisław Śmigielski zaprosił do współpracy Mariusza Okoniewskiego. Ten z kolei przywoził na treningi chłopców z okolicy, w tym swojego syna i chłopca z sąsiedztwa, Jarosława Hampela.

Czytaj więcej  Brat z bratem: Piotr wraca, Przemysław załamany

“Okoń” już u progu kariery dał się poznać, jako bardzo utalentowany adept. Dysponował świetnym refleksem na starcie, co pozwalało mu wygrywać nie tylko z rówieśnikami, ale nawet ze starszymi od siebie konkurentami. Rafał trafił do Polonii Piła i tam u boku Hansa Nielsena, Rafała Dobruckiego, Jacka Golloba zdobywał doświadczenie i uczył się żużla od najlepszych.

Okoniewski dwukrotnie sięgnął po tytuł indywidualnego mistrza Polski juniorów. Dwukrotnie został mistrzem Europy juniorów do lat 19. Posiada brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata juniorów. W 2012 roku stanął na drugim stopniu podium IMP. Startował w reprezentacji kraju i eliminacjach światowych. “Okoń” w swojej kolekcji pucharów i trofeów posiada m.in. Złoty Kask, Srebrny Kask, Brązowy Kask.

Okoniewski kończy karierę. Dzisiaj jeszcze nie ma planów, co będzie robił na sportowej emeryturze.

Reklama


Musisz przeczytać

Roman Jankowski zdradza, kto jest najbliżej występów w Ekstralidze

Fogo Unia Leszno rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu. Treningi w sali gimnastycznej prowadzi trener Michał Turyński. W szeregach leszczyńskich Byków znalazła się liczna grupa...