Strona główna Aktualności Ove Fundin, szwedzka legenda obchodzi urodziny

Ove Fundin, szwedzka legenda obchodzi urodziny

-

Ove Fundin – pięciokrotny indywidualny mistrz świata obchodzi dziś swoje urodziny. Szwed jest uznawany za jednego najlepszych żużlowców w historii. Dziś kończy 87 lat.

Ove Fundin ma na swoim koncie 11 medali IMŚ, a w liczbie zdobytych tytułów ustępuje tylko Tony’emu Rickardssonowi i Ivanowi Maugerowi. Szwed urodzony w Tranas pierwszy występ w finale IMŚ zaliczył w 1954 roku. Zdobył wówczas dwa punkty i zajął szesnaste miejsce.

Rok później było już o niebo lepiej i Fundin zajął 6. miejsce z dorobkiem 10 punktów. Natomiast w 1956 roku na Szweda już nie było mocnych i zdobył tytuł mistrza świata z dorobkiem 13 punktów. Przez następne 9 lat zawsze stawał na podium tych najbardziej prestiżowych żużlowych zawodów na świecie. W tym czasie tytuł zdobywał w latach: 1960,1961,1963.

Ove Fundin
Ove Fundin ma na swoim koncie 11 medali IMŚ, (fot. Magazyn Żużel)

W 1966 roku zabrakło Fundina w finałowej rozgrywce, ale Szwed wynagrodził to sobie w roku następnym zdobywając na torze w Londynie piąty tytuł IMŚ.

Czytaj więcej  Wiecznie młody Lis

Dzisiejszy jubilat zaliczył występ w piętnastu finałach IMŚ i jak łatwo policzyć tylko cztery z nich zakończył poza podium. Ostatni raz walczył o miano najlepszego żużlowca na świecie w 1969 roku.

Ove Fundin ma również spory wkład w sukcesy reprezentacji Szwecji. Aż sześciokrotnie broniąc barw „Trzech koron” wywalczył Drużynowe Mistrzostwo Świata. Do tego dołożył trzy srebrne medale oraz jeden brązowy.

Reklama

Całość sukcesów legendy szwedzkiego żużla dopełniają dwa srebrne medale wywalczone w mistrzostwach świata par oraz dziewięć tytułów indywidualnego mistrza Szwecji.

Z okazji 87.urodzin życzymy dzisiejszemu jubilatowi dużo zdrowia i dwieście lat! Wszystkiego najlepszego!

Reklama


Musisz przeczytać

Rozwaliliśmy Szwedom skład!

Szwedzka drużyna ligowa Vastervik Speedway ma duży problem - rozsypała się jej kadra zespołu. I to mimo że kontrakty z zawodnikami zostały podpisane. W...

Charyzma z dawką szaleństwa