Strona główna Aktualności Polacy zdominowali ranking europejskich żużlowców

Polacy zdominowali ranking europejskich żużlowców

-

Dzisiaj święto Trzech Króli, więc przy tej okazji mieliśmy zamiar wskazać w żużlowym środowisku wskazać trzech wyjątkowych zawodników. Zanim jednak zabraliśmy się za przeprowadzenie analizy, uprzedził nas szwedzki miesięcznik “Speedway Racing”, który na koniec roku sklasyfikował żużlową Europę.

Dziennikarze “SR” pod wodzą naczelnego Tommy’ego Randera ocenili wyniki żużlowców w 2021 roku. Zawodników podzielili na siedem grup – od elitarnej do “średni rezerwowy”.

W pierwszej grupie tzw. mistrzowie elitarni znalazło się tylko dwóch rajderów – mistrz świata Artiom Łaguta i wicemistrz Bartosz Zmarzlik. Do drugiej grupy, czyli mistrzowskiej trafiło ośmiu zawodników, reprezentujących 7 państw. Dwóch Duńczyków: Leon Madsen i Mikkel Michelsen oraz po jednym reprezentancie Polski (Maciej Janowski), Australii (Jason Doyle), Rosji (Emil Sajfutdinow), Słowacji (Martin Vaculik), Szwecji (Fredrik Lindgren) i Wielkiej Brytanii (Tai Woffinden).

Czytaj więcej  W Częstochowie modlą się o zrozumienie

Kolejnych 10 zawodników trafiło do trzeciej grupy. Wśród nich jest aż czterech Polaków – Patryk Dudek, Janusz Kołodziej, Dominik Kubera i Piotra Pawlicki. Osiemnastu kolejnych zawodników z Polski znalazło się w czwartej grupie razem z m. in. Chrisem Holderem, Matejem Zagarem i Davidem Bellego. Na tym samym poziomie, zdaniem dziennikarzy szwedzkiej gazety, są m.in. Paweł Przedpełski, Jakub Miśkowiak, Jarosław Hampel, Rune Holta, Bartosz Smektała, Krzysztof Kasprzak, Piotr Protasiewicz, Tobiasz Musielak, Grzegorz Walasek, Tomasz Gapiński.

Reklama

Dziennikarze przewertowali wyniki nawet turniejów tzw. drugiej i trzeciej kategorii. Stąd w rankingu znalazło się wiele nazwisk, których kibic speedwaya w Polsce wcale nie musi kojarzyć. Wzięli pod lupę żużel nawet w Austrii, Holandii, Norwegii, Węgier. W rankingu oceniono wyniki m. in. Daniela Gappmaiera (Austria), Lasse Frederiksena (Norwegia) czy Theo Pijpera (Holandia). W rankingu Speedway Racing najwięcej żużlowców jest z Polski – 83, prawie o połowę więcej od drugiej w klasyfikacji Danii – 46 zawodników. I dalej Brytyjczyków – 28, Australii i Szwecji – po 25, Rosji – 18, Niemiec – 12, Czech – 9, Litwy – 7, Francji – 5. W klasyfikacji znaleźli się reprezentanci 21 państw.

Reklama

Must Read

Dzisiaj “Żużel” w TV. Ale go nie polecamy

Dzisiaj wieczorem telewizja Canal+ proponuje film "Żużel". Wcześniej był on wyświetlany w kinie. Kto z Państwa jeszcze go nie obejrzał, dzisiaj ma taką okazję...