More
  Strona głównaZawodnicyRobert Lambert Pierwszy brytyjski mistrz Europy

  Robert Lambert Pierwszy brytyjski mistrz Europy

  -

  W cyklu „Biografie zawodników”

  Mimo młodego wieku zdobył już wiele medali międzynarodowych imprez głównie rangi młodzieżowej. W 2020 roku przeszedł do historii żużla, jako pierwszy Brytyjczyk, który został indywidualnym mistrzem Europy.

  Robert Lambert urodził się 5 kwietnia 1998 roku w Norwich. Swój pierwszy motocykl otrzymał w wieku trzech lat. Co ciekawe pierwsze kroki na żużlu stawiał na torze trawiastym, by w wieku dziewięciu lat przenieść się na maszynę o pojemności 250 cc. Przez pewien okres swojej młodości jeździł w Niemczech, ponieważ w Wielkiej Brytanii żużel można było uprawiać profesjonalnie od 15. roku życia.

  Czytaj więcej  Oskar Fajfer. Mamy i taty nie posłuchał

  Lambert wykorzystał ten zapis w regulaminie i w 2013 roku zadebiutował w drużynie rezerw King’s Lynn Stars. W pierwszym spotkaniu odjechał sześć wyścigów, z czego wygrał aż pięć. Dzięki doskonałej postawie w zespole rezerw utalentowany zawodnik już rok później jeździł w pierwszej drużynie.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Robert Lambert

  Kariera Lamberta w pewnym momencie nabrała wielkiego rozpędu. Brytyjczyk zdominował rywalizację młodzieżową w swoim kraju (złoto medale czempionatu w latach 2017-2019), a w dodatku był powoływany do kadry Wielkiej Brytanii na Drużynowy Puchar Świata. W 2016 roku był częścią zespołu, który zdobył srebrne medale. Dwa lata później w parze z Taiem Woffindenem zdobył srebro w Speedway of Nations.

  Czytaj więcej  Krzysztof Buczkowski. Wreszcie wyszedł ze strefy komfortu

  W swojej karierze młodzieżowej Robert Lambert nie postawił jednak wisienki na torcie. Nie zdobył bowiem upragnionego złota w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów. Na jego koncie są dwa brązowe medale (2016,2018). Warto również podkreślić, że w 2018 roku w wieku zaledwie 20 lat Lambert zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy.

  W polskiej lidze Brytyjczyk debiutował w 2017 roku, reprezentując drugoligowy Speed Car Motor Lublin. Lambert przeszedł z drużyną przez wszystkie szczeble rozgrywek, docierając w 2019 roku do Ekstraligi. Tam jednak nie miał pewnego miejsca w składzie, a jego dyspozycja odbiegała od optymalnej. Lambert wystąpił również w kilku rundach Grand Prix jako rezerwowy, ale bez większych sukcesów.

  Reklama

  Zupełnie inaczej wyglądał następny rok. Lambert w Ekstralidze był gwiazdą ROW-u Rybnik, a przede wszystkim wywalczył Indywidualne Mistrzostwo Europy, jako pierwszy Brytyjczyk w historii. Tym samym wywalczył przepustkę do cyklu Grand Prix w roli stałego uczestnika.

  W polskiej lidze w sezonie 2021 Robert Lambert reprezentuje Apator Toruń.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  „Umarł król, niech żyje król”? ROW Rybnik nie martwi się odejściami...

  Prezes Krzysztof Mrozek z ROW Rybnik wcale nie zmartwił się odejściem Andreasa Lyagera. Duńczyk wstępnie porozumiał się z klubem z ulicy Gliwickiej, ale po...