More
  Strona głównaAktualnościRosjanin macha polskim paszportem i chce iść do sądu

  Rosjanin macha polskim paszportem i chce iść do sądu

  -

  Rosyjscy żużlowcy wciąż muszą czekać na decyzję Polskiego Związku Motorowego, który ma zdecydować, czy Emil Sajfutdinow, Artiom Łaguta i Andriej Kudriaszow (cała trójka posiada polskie paszporty) będą mogli wrócić do polskiej ligi w sezonie 2023.

  Szef piłkarskiej federacji Ukrainy przekazał kilka dni temu, że międzynarodowa federacja piłkarska wykluczyła Rosjan z rozgrywek międzynarodowych przynajmniej do końca 2023 roku. Sankcje zachowały moc. Co w tej sytuacji z innymi dyscyplinami sportu?

  Ciąg dalszy tekstu pod materiałem video:

  PZM wstępnie zapowiadał, że do połowy września podejmie decyzję w sprawie rosyjskich żużlowców na polskich torach. Tymczasem, sytuacja nabrała większego wymiaru, gdy okazało się, że Artiom Łaguta i jego prawnicy zamierzają dochodzić niewinności i mogą zażądać nie tylko przywrócenia do startów, ale nawet odszkodowania za poniesione straty. Łaguta chce bronić swojego prawa do wykonywania zawodu, jako obywatel Polski (posiada dwa paszporty, rosyjski i polski).

  Czytaj więcej  Dobre widowisko na Smoku [ZDJĘCIA]

  Były mistrz świata Łaguta oskarżył polską federację o dyskryminację i łamanie Konstytucji RP, zapowiada, że o swoje prawa zamierza walczyć w sądzie. Stawką tego sporu ma być nie tylko dopuszczenie zawodnika do startów, ale także – w razie pozytywnego wyroku sądu – milionowe odszkodowanie za uniemożliwianie wykonywania pracy zarobkowej.

  Reklama

  Sajfutdinow i Łaguta zapragnęli reprezentować Polskę, gdy wybuchła wojna w Ukrainie. Wcześniej posiadali polski paszport, ale w zawodach reprezentowali barwy ojczyzny, tłumacząc że polski paszport umożliwia im przemieszczanie się pomiędzy krajami, gdy w sezonie ścigali się w Rosji, Polsce i Szwecji oraz jeździli po Europie, występując w zawodach SGP.

  Komentarz:

  Dwa razy przeprowadzaliśmy z Artiomem Łagutą wywiady na nasz kanał na YouTube. Pierwszy raz, gdy przechodził z Grudziądza do Wrocławia. Drugi, gdy zdobył tytuł mistrza świata (link do tego drugiego powyżej w tekście). Za każdym razem miałem to samo wrażenie: fajny, ułożony, sympatyczny gość.

  Było mi go najzwyczajniej w świecie żal, gdy nałożono sankcje na rosyjskich żużlowców. Patrzyłem na niego jak na kogoś, kto, zostając mistrzem świata, miał prawo z wielkim optymizmem myśleć o przyszłości, mając przeświadczenie, że właśnie otworzył sobie drzwi do żużlowego raju. I komu nagle te drzwi, z winy przywódcy Rosji, zatrzaśnięto przed nosem. Akurat jego było mi żal.

  Dlatego teraz z takim niesmakiem słucham jego wypowiedzi o łamaniu polskiej konstytucji i zapowiedziach walki w sądzie. Tym większy czuję absmak, gdy pomyślę o okolicznościach i powodach, dla których Artiom Łaguta starał się o polski paszport. Po prostu ułatwił mu on sportowe życie. A teraz Rosjanin macha polskim paszportem jak sztandarem na reducie i chce z nim iść do sądu. Cóż, jest dorosły, może robić wszystko.

  Ale to, że można robić wszystko, nie oznacza, że wszystko robić wypada. I warto pamiętać jeszcze o jednym. W życiu każdego są „punkty graniczne”. Po ich przekroczeniu już nic nigdy nie będzie takie samo. Często dramat zamienia się w farsę.

  Arkadiusz Jakubowski

  Reklama

  2 KOMENTARZE

  1. Żadna inna dyscyplina sportu nie wykluczyła Rosjan na poziomie ligowym, rozumiem że nie może reprezentować Rosji ale w lidze reprezentuje klub.

  2. Powinni odebrać im te paszporty od samego początku było wiadomo po co im one tylko po to aby przemieszczać się wewnątrz unii a do innych państw szybciej uzyskać wizę.
   Czugunow to sam szybki ślub i już ” obatel”
   bo co bo zawodnik.
   Znam kilka takich małżeństw niektóre do dziś czekają na obywatelstwo pomimo tego że od lat tu mieszkają, pracują,dzieci mówią tylko po polsku,co pół roku wizyty w urzędach i co dalej czekaj.
   Nie powinno być uprzywilejowanych.
   Poza tym nie wiem dlaczego ktoś kto dostaje drugi paszport a wcześniej reprezentował swój kraj może reprezentować teraz nowy, chyba tylko w piłce kopanej jedno wyklucza drugie reszta jak widać wolna amerykanka.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  - Advertisment -

  Must Read

  „Umarł król, niech żyje król”? ROW Rybnik nie martwi się odejściami...

  Prezes Krzysztof Mrozek z ROW Rybnik wcale nie zmartwił się odejściem Andreasa Lyagera. Duńczyk wstępnie porozumiał się z klubem z ulicy Gliwickiej, ale po...