Strona główna Publicystyka Rybnik i cała Polska oszalały

Rybnik i cała Polska oszalały

-

21 września 1969 roku w Rybniku został rozegrany turniej o Drużynowe Mistrzostwo Świata. Polacy po bardzo emocjonujących zawodach wywalczyli złoty medal, a na następny taki sukces czekali 27 lat.

Reklama

Reprezentacja Polski wystąpiła w składzie: Andrzej Wyglenda, Edward Jancarz, Stanisław Tkocz, Henryk Gluecklich oraz rezerwowy Andrzej Pogorzelski.

Na zdjęciu od lewej: Andrzej Pogorzelski. Henryk Gluecklich, Andrzej Wyglenda, Stanisław Tkocz, Edward Jancarz (fot. Archiwum)

Polacy wywalczyli 31 punktów i o cztery wyprzedzili najgroźniejszych tamtego dnia Brytyjczyków. Na dalszych pozycjach zostały sklasyfikowane reprezentacje ZSRR i Szwecji. Wśród naszych zawodników prym wiedli Andrzej Wyglenda i Edward Jancarz, którzy wywalczyli po 11 punktów. Zawody miały emocjonujący przebieg i były jednymi z najciekawszych w historii drużynowych mistrzostw świata.

Nikt nie spodziewał się, że po triumfie w 1969 roku Polacy przez tak długi okres nie będą potrafili zwyciężyć w rywalizacji drużynowej. Udało się dopiero w 1996 roku.

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA

Więcej o pamiętnym finale DMŚ 1969 będziecie mogli państwo przeczytać w najbliższym numerze Magazynu Żużel. Dostęp do niego mają prenumeratorzy naszego darmowego newslettera. Wystarczy się zarejestrować.

Foto: archiwum

 

Reklama


Musisz przeczytać

Leon Madsen zachorował zaraz po SoN

Duński stranieri częstochowskiego Włókniarza i lider reprezentacji kraju Leon Madsen jest zakażony koronawirusem. Żużlowiec przeszedł badania i o dodatnim wyniku testu poinformował w swoich...

Start Gniezno: zawirowania w klubie