Strona główna Żużel na świecie „SoN” w zupełnie nowej formule

„SoN” w zupełnie nowej formule

-

Kierownictwo Discovery Sports Events zapowiada żużlową ofensywę na międzynarodowej arenie już za kilka miesięcy. Właśnie ogłoszono szczegóły nowego formatu FIM “Speedway of Nations” i drużynowych mistrzostw świata. tego sportu ma teraz rozstrzygnąć jednodniowy finał.

Pierwszy raz w historii zawody “SoN” będą rozgrywane przez cztery dni. Przyszłorocznym organizatorem rywalizacji będzie duńskie Esbjerg. Zawody na “Granly Speedway Arena” odbędą się w dniach 27-30 lipca 2022 r. W eliminacjach weźmie udział piętnaście reprezentacji. Tyle państw dostało zaproszenie do walki o mistrzowski tytuł.

Czytaj więcej  Policja wjechała im na stadion w trakcie treningu

Każdy zespół, jak dotychczas, będzie składał się z trzech zawodników. Jest jednak znacząca różnica w porównaniu z dotychczasowym regulaminem “SoN”. Zawodnik rezerwowy nie ma obowiązku startować w turnieju. Ale będą mogli rezerwowi wykazać się w rywalizacji juniorów. Bo organizator zaplanował w piątek (29 lipca) zmagania juniorów. Weźmie w niej udział reprezentacja gospodarzy, czyli Duńczycy i sześć innych reprezentacji. Wyboru uczestników dokona FIM (Światowa Federacja Motocyklowa). Zmagania juniorów w “SoN” mają zastąpić dotychczasową formułę DMŚ Juniorów do lat 21.

Siedem krajów weźmie udział w pierwszym półfinale “SoN” w środę 27 lipca, kolejnych siedem reprezentacji zmierzy się w drugim półfinale w czwartek, 28 lipca. Po trzy najlepsze kraje w każdym półfinale przechodzą do finału “SoN”, w którym dołączają do gospodarzy Danii.

W odróżnieniu od 2021 r. finał “SoN” nie będzie rozgrywany w ciągu dwóch dni. Zwycięzcę wyłoni turniej w dniu 30 lipca. System punktacji pozostaje niezmieniony – zawodnicy otrzymują cztery punkty za wygranie biegu, trzy za drugie miejsce, dwa za trzecie i zero punktów za ostatnie miejsce, dyskwalifikację lub nie ukończenie wyścigu. Regulamin ma preferować i nagradzać punktami za jazdę zespołową.

Czytaj więcej  Bobcio wytłumaczy żużel przedszkolakom

Dodatkową zachętą ma być bonus w postaci nagrody – najwyżej sklasyfikowane zespoły w “SoN” otrzymają prawo do ścigania się w finale drużynowych mistrzostw świata. Ma on się odbyć w lipcu na Motoarenie w Toruniu. Polska jako gospodarz awansuje automatycznie, natomiast stawkę drużyn (ośmiu półfinalistów) w DMŚ wybierze FIM.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z Esbjerg Motorsport, aby przenieść jedno z największych wydarzeń FIM Speedway do Esbjerg, regionu z silną bazą żużlową i dużym zainteresowaniem speedwaya wśród miejscowych fanów. Nowy format FIM Speedway of Nations z wyścigami rozgrywanymi na jednym torze przez cztery kolejne dni w ostatni weekend lipca pozwoli fanom na wyjątkową okazję do spotkania się na zachodnim wybrzeżu Danii i dołączeniu do kibiców z całego świata, we wspieraniu swojej drużyny narodowej – mówi François Ribeiro, szef Discovery Sports Events.

Reklama

– Discovery Sports Events ma na celu przygotować dla fanów żużla duża porcję wyjątkowych wrażeń i uczynienie z “SoN” czegoś wyjatkowego. Wiąże się to nie tylko z rywalizacją sportową, ale jednocześnie z wieloma działaniami promocyjnymi. W ramach naszego długoterminowego zaangażowania w żużel budujemy i tworzymy, nie zapominając o młodzieży. Dlatego najlepsi juniorzy na świecie będą ścigać się na tej samej arenie, co największe gwiazdy tego sportu. Z niecierpliwością czekamy na świętowanie nowej ery FIM Speedway of Nations w Danii w przyszłym roku – zakończył Ribeiro.

– Nowy system SoN i wspólne rozgrywanie wszystkich zawodów przez kilka dni w tym samym miejscu, stworzy wyjątkową atmosferę dla tych wyjątkowych mistrzostw świata. Jestem pewien, że będzie to tydzień pełen rozrywki i niespodzianek – ocenia Armando Castagna, dyrektor FIM Track Racing.

Reklama

Must Read

“To pozytywne zaskoczenie, bo mówiło się o dużo słabszych zawodnikach”

Rozmowa ze Stanisławem Burzą – wychowankiem i byłym zawodnikiem Unii TarnówJeszcze Unia nie zginęła. Choć jaskółki pofrunęły naprawdę nisko. Wygrzebie się Tarnów z tej...