More
  Strona głównaZawodnicyTomasz Gapiński. Wraca po długiej rozłące

  Tomasz Gapiński. Wraca po długiej rozłące

  -

  W cyklu Biografie zawodników

  Tomasz Gapiński urodził się 8 lipca 1982 roku w Pile. W klubie z rodzinnego miasta zdał licencję „Ż”, a miało to miejsce w sezonie 1998. Już rok później świętował największy sukces w historii klubu.

  W 1999 roku Tomasz Gapiński pojechał tylko w jednym spotkaniu ligowym, ale można uznawać go za oficjalnego członka drużyny, która sięgnęła po Drużynowe Mistrzostwo Polski. Był to jedyny taki sukces w historii Polonii Piła. W następnych latach klub powoli kierował się w dół tabeli, ale Gapiński był jednym z najlepszych zawodników. W sezonie 2002 osiągnął średnią 1,73 pkt/bieg.

  Czytaj więcej  Ryan Douglas. W Australii znany, w Polsce (jeszcze) anonimowy

  Z kolei po zakończeniu rozgrywek w 2003 roku wychowanek Polonii doskonale wiedział, że musi opuścić klub. W Pile nawarstwiały się problemy finansowe i po spadku z PGE Ekstraligi pilanie rok później nie byli w stanie wystartować w 1. Lidze. Gapiński trafił do Atlasu Wrocław, który reprezentował do 2007 roku.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda)

  W stolicy Dolnego Śląska był zawodnikiem, który punktował na solidnym poziomie. Często Gapiński był traktowany jako żużlowiec tzw. drugiej linii. W sezonie 2006 zdobył z wrocławskim zespołem złoto DMP. Rok później zadebiutował w cyklu Grand Prix. Na torze we Wrocławiu startował jako rezerwa toru i wywalczył jeden punkt.

  Po odejściu z Wrocławia Tomasz Gapiński na dwa lata trafił do Włókniarza Częstochowa, a sezon 2010 spędził w Stali Gorzów u boku takich gwiazd jak Tomasz Gollob oraz Nicki Pedersen. Gapiński w każdym z tych sezonów potwierdzał, że jest idealnym zawodnikiem na drugą linię, który zdobywa średnio 7-8 punktów na mecz. Nie przełożyło się to jednak na sukcesy drużynowe.

  Czytaj więcej  Szymon Szlauderbach. Zrobił to, co mu podpowiedział Leigh Adams

  W 2011 roku po raz pierwszy w swojej karierze „Gapa” startował w 1. Lidze. W barwach Polonii Bydgoszcz prezentował się wspaniale i poprowadził drużynę do awansu do Ekstraligi. Zanotował średnią 2,224 pkt/bieg. Klub z Bydgoszczy reprezentował także w następnym sezonie już w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale jeździł bardzo nierówno.

  Po dwóch latach spędzonych w Bydgoszczy Gapiński ponownie zmienił klub. Na lata 2013-2015 wrócił do Stali Gorzów. Jego skuteczność na poziomie ekstraligowym się mocno obniżyła, ale w 2014 roku Gapiński trzeci raz w karierze świętował tytuł DMP. Rok później na torze w Gorzowie zaskoczył i sięgnął po brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski.

  Reklama

  Od sezonu 2016 wychowanek Polonii Piła wrócił na kilka lat do 1. Ligi. Reprezentował kolejno Orzeł Łódź, następnie swój macierzysty klub, aż dotarł do Ostrowa, gdzie ponownie rozwinął skrzydła. Dobra atmosfera oraz z biegiem czasu polepszające się wyniki pozwoliły mu nieco zapomnieć o sytuacji w Polonii Piła. Ponownie bowiem macierzysty zespół Gapińskiego miał problemy finansowe i zawodnik musiał poszukać sobie nowego klubu.

  W 2021 roku drużyna z Ostrowa pod nazwą Arged Malesa doskonale spisywała się w 1. Lidze, a jednym z jej liderów był właśnie Gapiński. Doświadczony żużlowiec poprowadził ostrowian do awansu do PGE Ekstraligi. Kilka dni po wielkim sukcesie oznajmił, że zostaje w drużynie na sezon 2022. Gapiński wróci do najwyższej klasy rozgrywkowej po długiej rozłące.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Francis Gusts nie boi się powtórki blamażu, a Andrzej Lebedevs marzy...

  FIM ogłosiło niedawno listę miast - gospodarzy cyklu Speedway Grand Prix. Siódmą rundę cyklu zorganizują Łotysze na stadionie w Rydze. Pytamy Andrzeja Lebedevsa i...