More
  Strona głównaZawodnicyWadim Tarasienko. Ma sławnych wujków

  Wadim Tarasienko. Ma sławnych wujków

  -

  W cyklu „Biografie zawodników”

  Wadim Tarasienko urodził się 12 maja 1994 roku w Suchodole. Na początku jeździł na motocrossie, ale później przesiadł się na maszynę żużlową. Przyczynili się do tego Grigorij oraz Artiom Łaguta, którzy są wujkami Wadima. Swoją cegiełkę dołożył trener zespołu Wostok Władywostok, który zaoferował Tarasience kontrakt w swoim klubie.

  Reklama

  Rosjanin w wieku 13 lat po raz pierwszy trenował na żużlu. Trzy lata później wylądował już w polskiej lidze, lecz w barwach łotewskiego Lokomotivu Daugavpils. Ponownie pomógł mu Grigorij Łaguta, który wówczas był największą gwiazdą zespołu.

  Czytaj więcej  Tai Woffinden. Brytyjski król żużla

  Nikt nie żałował zatrudnienia Tarasienki. 16-latek zrobił w pierwszej lidze prawdziwą furorę. W siedmiu spotkaniach osiągnął średnią 1,935 pkt/bieg, co na debiutanta było wybitnym wynikiem. Świetny sezon dopełnił udział w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów. Rosjanin zakończył te zawody na 11. miejscu.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Wadim Tarasienko

  W następnych latach Tarasienko jeździł solidnie, ale już bez wielkiego błysku. Po kilku sezonach spędzonych w Daugavpils zdecydował się zmienić otoczenie. Przed sezonem 2014 dołączył do Startu Gniezno. W pierwszej stolicy Polski jednak się nie odnalazł. Spędził tam dwa lata i odjechał trzynaście spotkań.

  Czytaj więcej  Jak polsko-amerykańska myśl szkoleniowa runęła w gruzach

  Odchodząc z Gniezna, Tarasienko pozostał w Wielkopolsce. W latach 2016-2017 reprezentował barwy Polonii Piła. W drugim sezonie jeździł w tym klubie na poziomie drugoligowym. Tarasienko doczekał się w 2017 roku sukcesu na arenie międzynarodowej. Zdobył z reprezentacją Rosji brązowy medal w Drużynowym Pucharze Świata.

  W poszukiwaniu wyższej formy Rosjanin wrócił przed sezonem 2018 do Lokomotivu Daugavpils. Jego postawa ponownie była nierówna, a czarę goryczy przelał rok 2019, kiedy osiągnął średnią 1,434 pkt/bieg i na Łotwie podziękowano mu za współpracę. Tarasienko po bardzo słabym sezonie postawił w przerwie zimowej na katorżnicze treningi fizyczne. Zrobił także krok w tył i trafił do drugiej ligi. W sezonie 2020 reprezentował barwy Wilków Krosno.

  Tarasienko wyraźnie odżył. Został najlepszym zawodnikiem na najniższym poziomie rozgrywkowym i poprowadził swój klub do awansu do pierwszej ligi. Jeździł także jako „gość” w Lokomotivie Daugavpils właśnie w pierwszej lidze. Tam także spisywał się znakomicie. Był to najlepszy sezon w karierze Rosjanina.

  W 2021 roku Wadim Tarasienko reprezentuje w polskiej lidze Polonię Bydgoszcz.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Jason Doyle ostro nawrzucał Patrykowi Dudkowi

  Do spięcia pomiędzy nimi doszło na zawodach w Toruniu, kończących zmagania o medale indywidualnych mistrzostw świata. Jeden i drugi pożegnali się ze Speedway Grand...