More
  Strona głównaEkstraligaWymyślili jak z dzieci zrobić żużlowców. Sprawdzi się to?

  Wymyślili jak z dzieci zrobić żużlowców. Sprawdzi się to?

  -

  Nowe opracowany system szkolenia ma zachęcić dzieci do jazdy na Pit Bike’u i do kontynuowania przygody z motocyklem w następnych latach. Pomysł zaproponowany przez Speedway Ekstraligę wygląda ciekawie. Teraz trzeba wdrożyć go w życie i za kilka lat ocenić efekty.

  Projekt ma wejść w życie z początkiem nowego roku. System obejmie szkolenie czteroetapowe: Pit Bike, 125, 250 i 500 cc. Wyznaczono trenerów, którzy będą nadzorować i po części również koordynować pracę i szkolenie młodzieży na każdym etapie. Wśród koordynatorów znalazł się Jacek Woźniak, były żużlowiec, aktualnie trener młodzieży w Polonii Bydgoszcz i komisarz na meczach ekstraligi.

  Czytaj więcej  Maj to miesiąc żużlowych tragedii

  -Uważam, że jest to dobre posunięcie. Jest jasno i przejrzyście pokazane, jak będzie wyglądał cały cykl szkoleniowy – od Pit Bike przez miniżużel, 250cc aż do kategorii 500cc, żeby adept był już objeżdżony w tym wszystkim. Myślę, że pozytywnie to wpłynie na rozwój szkolenia – zaznaczył Jacek Woźniak, który na łamach portalu Speedway Ekstraligi podzielił się swoimi przemyśleniami w temacie nowych wytycznych, obejmujących kompleksowe szkolenie w sporcie żużlowym.

  (fot. x2 Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Czy system się sprawdzi? Czy dzieci zaczynające przygodę z motor sportem od Pit Bike będą w dorosłym życiu żużlowcami?

  – Teraz można zachęcać o wiele młodszych, szczególnie dzieci, do uprawiania motocrossu, miniżużla, a w późniejszym czasie do sportu żużlowego. Cała ta piramida ma na celu przyciągnąć nowych, młodych adeptów i zarazić ich chęcią uprawiania tego sportu. Jak kluby i rodzice będą widziały, że jest to ułożone prawidłowo, to będzie pozytywne i jestem przekonany, że to się sprawdzi.

  Czytaj więcej  Brady Kurtz: Tym razem padło na mnie

  Żużlowa centrala planuje położyć nacisk na szkolenie adeptów, ale jednocześnie chce podnieść poziom szkolenia. Trenerzy zostaną zobowiązani do podnoszenia swoich kwalifikacji na kursach. Metodyka szkolenia ma być ściśle określona i zmierzać w jednym kierunku. Zostaną określone m. in. sposoby prowadzenia zajęć z wykorzystaniem motocykla, jazdy na torze treningowym, ilość obowiązkowych treningów organizowanych w sezonie oraz w okresie przygotowawczym, itp.

  Reklama

  Nowe opracowanie programu szkolenia współtworzyli specjaliści w branży: trenerzy Stanisław Chomski – klasa 500cc, Rafał Dobrucki – klasa 250cc/500cc, Robert Kościecha – klasa 250cc/500cc, Jacek Woźniak – klasa 125cc/mini żużel i Marcin Wójcik – klasa Pit Bike.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Mateusz Cierniak postawił kropkę nad i. Gratulacje!

  Jak powiedział, tak zrobił i dzisiaj Mateusz Cierniak jest mistrzem świata juniorów. Wychowanek tarnowskiej Unii, aktualnie reprezentant Polski i Motoru Lublin, wczoraj na toruńskiej...