More

  Budmax Stal Polonia Piła

  • Stadion: Stadion Miejski, ul. Hetmańska 69, 35-078 Rzeszów
  • Prezes: Zbigniew Prawelski
  • Trener: Michał Widera
  • Długość toru395 m
  • Rekord toru: 64,20 (Patryk Wojdyło 18.09.2020)
  • Oficjalna strona: www.rztz.pl

  KADRA

  Seniorzy:
  Ilja Czałow Rosja ur. 1995
  Adam Ellis Wielka Brytania ur. 1996
  Patryk Rolnicki U24 Polska ur. 1998
  Dawid Stachyra Polska ur. 1985
  Hubert Łęgowik Polska ur. 1995
  Tim Sørensen  U24 Dania ur. 2000
  Karol Baran Polska ur. 1981
  Kenneth Hansen Dania ur. 1987
  Andriej Karpow Ukraina ur. 1987
  Sam Masters  Australia ur. 1991
  Juniorzy:
  Hubert Banaś  Polska ur. 2002
  Mateusz Majcher  Polska ur. 2002
  Konrad Mikłoś Polska ur. 2003
  Jakub Stojanowski  Polska ur. 2003
  • Stadion:  ul. Bydgoska 76, 64-920 Piła
   Trener: Waldemar Cisoń
   Prezes: Robert Sikorski
   Długość toru: 349 m
   Rekord toru: 61,18 (Hans Nielsen, 24.04.1999)

  KADRA

  Seniorzy:
  Marcin Jędrzejewski  Polska ur. 1987
  Artur Mroczka  Polska ur. 1989
  Lars Skupień  Polska ur. 1997
  Tomasz Orwat  Polska ur. 1999
  Tomas H. Jonasson  Szwecja ur. 1988
  Max Dilger  Niemcy ur. 1989
  Broc Nicol  USA ur. 1998
  Lukas Fienhage  Niemcy ur. 1999
  Juniorzy:
  Ben Ernst  Niemcy ur. 2003
  Mateusz Panicz  Polska ur. 2004
  Przemysław Konieczny – gość  Polska ur. 2001

  Raz na wozie, raz pod wozem, czyli reaktywacja numer cztery
  Cieszy nas, że nasz cykl tekstów „Biografie zawodników” cieszy się tak wielkim zainteresowaniem naszych Czytelników. Postanowiliśmy iść za ciosem.  Dziś rozpoczynamy kolejny cykl tekstów pod ogólną nazwą „Historie klubów” i liczymy, że on także zdobędzie Wasze uznanie. Na pierwszy ogień idzie Polonia Piła. Dlaczego akurat ona? W Pile, po kilku latach posuchy, odradza się speedway. Trzymamy kciuki, by był to powrót udany, a ten zasłużony dla polskiego żużla ośrodek na żużlowej mapie Polski zagościł już na stałe. Zapraszamy do lektury.

  Polonia Piła wraca na do rozgrywek ligowych w sezonie 2022. Żużel w Pile kilka razy przechodził kryzys. Jednak w historii klubu są także takie momenty, których niektóre inne zespoły mogą tylko pozazdrościć.

  Początki ligowe drużyny z Piły sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Drużyna z Grodu Staszica startowała wówczas pod różnymi nazwami, takimi jak np.: Włókniarz, Piła, czy też Kolejarz. Po pewnym czasie zaczęto jednak używać nazwy Polonia. Klub jednak nie potrafił osiągnąć większych sukcesów i przede wszystkim awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej.

  Polonia cały czas startowała na poziomie drugoligowym aż do 1968 roku. Wtedy nagle klub upadł z powodu problemów finansowych oraz organizacyjnych. Jak się później okazało, żużel zniknął z Piły na wiele lat.

  Złoty okres
  W 1990 roku po ponad dwudziestoletniej przerwie pojawiły się plany wznowienia działalności klubu. Założono Fundację Odbudowy Toru Żużlowego w Pile, a prezesem został Marek Wieczorek. Rolę kierownika drużyny powierzono Januszowi Michaelisowi. Dwa lata później drużyna pod nazwą TS Polonia Piła wskoczyła do rozgrywek ligowych w miejsce Poloneza Poznań. Pilanie mieli tylko dwa tygodnie na zbudowanie kadry na występy w 2. lidze, ale ta sztuka się udała.

  Polonia po długim rozbracie z ligą spisała się przyzwoicie, kończąc rozgrywki na 4. miejscu. Jednak zupełnie nowa era rozpoczęła się rok później, kiedy stanowisko prezesa klubu objął biznesmen Wiesław Wilczyński. To właśnie on rozpoczął stopniowe budowanie potęgi pilskiego żużla, a dodatkowo ściągał na trybuny sławne osoby. Wśród nich był nawet prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

  Do Polonii przychodziło coraz więcej sponsorów, a miasto zaczęło żyć żużlem. Działacze klubu przed sezonem 1994 obrali sobie za cel awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W okresie transferowym wykonali znakomite ruchy, ściągając m.in. Zenona Kasprzaka, Jana Krzystyniaka i przede wszystkim Hansa Nielsena, co wywołało wśród kibiców wielki entuzjazm. W trakcie sezonu Nielsen pojechał w siedmiu spotkaniach i był prawie nie do pokonania, a Polonia wygrała 2. Ligę (wówczas drugi poziom rozgrywkowy) i spełniła marzenia o awansie.

  W 1995 roku pilski zespół jako beniaminek rozgrywek wywalczył doskonałe 4. miejsce. W późniejszych latach zanotował serię pięciu sezonów z rzędu z medalem Drużynowych Mistrzostw Polski (kolejno: 1996 – brąz, 1997 – brąz, 1998 – srebro, 1999 – złoto, 2000 – srebro). Co było siłą Polonii? Z pewnością kapitalny Hans Nielsen oraz młodzi zawodnicy, którzy zdawali licencję w barwach Polonii. Mowa m.in. o Rafale Dobruckim oraz o Jarosławie Hampelu. 

  Ta trójka zawodników stanowiła trzon drużyny w 1999 roku. Polonia wywalczyła historyczne Drużynowe Mistrzostwo Polski. W rywalizacji finałowej pilanie okazali się lepsi od Atlasu Wrocław. W tym samym sezonie karierę kończył Hans Nielsen. Można powiedzieć, że Duńczyk był jednym z nauczycieli Jarosława Hampela, który w późniejszych latach jeszcze bardziej rozwinął swój talent.

  Zejście z wielkiej sceny
  W sezonie 2000 drużynę z Piły przejął Marek Cieślak, a Polonia zdobyła wicemistrzostwo Polski. Do dziś jest to ostatni medal pilskiego zespołu w rozgrywkach DMP. W 2000 roku pierwszy i jedyny raz w historii Piła zorganizowała finał Indywidualnych Mistrzostw Polski, który ku uciesze miejscowej publiczności wygrał Jacek Gollob, a tuż za nim uplasował się Jarosław Hampel.

  Od 2001 roku rozpoczął kiepski okres dla drużyny z Piły. Klub popadał w coraz większe kłopoty finansowe. Było to spowodowane mniejszym wsparciem sponsorów i także mniejszą frekwencją na trybunach. 

  W klubie jeździło jeszcze kilku klasowych zawodników takich jak: Jason Crump, Gary Havelock czy Joe Screen, ale kasa powoli przestawała wytrzymywać wszystkie trudy utrzymania gwiazd. Sezon 2003 pilanie odjechali w większości wychowankami w składzie, ale bez Jarosława Hampela na pokładzie. Efekt był taki, że w Ekstralidze wygrali zaledwie jedno spotkanie, pozostałe przegrywając. Tym samym z hukiem spadli do niższej ligi. Prawdziwa katastrofa miała jednak nadejść. 

  23 grudnia 2003 roku został rozwiązany klub TS Polonia Piła. Trzeba przyznać, że nie była to idealna informacja dla kibiców tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Kilka miesięcy po tym wydarzeniu w lidze wystartował zespół pod nazwą PKŻ Polonia Piła, ale tylko w 2. Lidze, ponieważ nie otrzymał licencji na występy w wyższej klasie rozgrywkowej.

  Wyniki nowego tworu stały się jednak pośmiewiskiem dla całej żużlowej Polski. W latach 2004-2006 klub dwukrotnie zajmował ostatnie miejsce na najniższym poziomie rozgrywkowym, po czym… zniknął z żużlowej mapy Polski. W 2007 roku po raz pierwszy od ponad piętnastu lat zabrakło klubu z Piły w lidze. Ostatecznie w 2008 roku drużyna oficjalnie została zlikwidowana.

  Odbudowa i perturbacje 
  Takie już były losy żużla w Pile, że przyszedł czas na powołanie nowej drużyny. W 2009 roku utworzono KS Speedway Polonię Piła. Drużyna przez trzy lata występowała w 2. lidze. W 2011 roku mecenasem finansowym klubu był senator Henryk Stokłosa. Po gorszym początku drużyny w rozgrywkach ligowych wyciągnął asa z rękawa i wypożyczył do Polonii braci Pawlickich.

  Ci z meczu na mecz się rozkręcali, a pod koniec sezonu często notowali komplety punktów. Polonia wygrywała prawie każde spotkanie i świętowała awans do 1. Ligi. Na stadionie wszyscy mogli dostrzec pokaz fajerwerków, ale euforia po raz kolejny w historii żużla w tym mieście, trwała krótko. Henryk Stokłosa wycofał się z finansowania klubu, a ten znów stanął nad przepaścią. Praktycznie stało się pewne, że nie będzie w stanie wystartować w 1. lidze.

  Klub KS Speedway Polonia Piła został zlikwidowany, a w jego miejsce powołano zespół pod nazwą Victoria Piła. Mogła ta drużyna wystartować w 2. lidze pod warunkiem spłaty długów poprzedniego klubu. Tak też się stało. Następne lata Victoria spędziła właśnie na najniższym poziomie rozgrywkowym, a w 2015 roku klub powrócił do nazwy Polonia.

  W 2016 roku pilanie po złączeniu 1. i 2. ligi wystartowali właśnie na poziomie 1. ligi. Dzięki dobrej postawie w spokojnym stylu utrzymali miejsce na zapleczu Ekstraligi. Jednym z liderów zespołu był Norbert Kościuch, a kibice mogli oglądać na stadionie przy ulicy bydgoskiej naprawdę ciekawe mecze. Jazda Polonii w 1. Lidze nie trwała jednak aż tak długo, jakby mogli sobie wymarzyć to kibice. W 2018 roku po przegranych barażach klub spadł do 2. Ligi.

  To był jednak początek końca. Już rok później Polonia ponownie w swojej historii miała wielkie długi i ledwie dokończyła sezon. W trakcie rozgrywek pracę z klubem zakończył Piotr Świst, który przez kilka lat był zawodnikiem Polonii, a wówczas zajmował się szkoleniem młodzieży. Na sezon 2020 Polonia nie otrzymała licencji na starty w lidze i znów zniknęła z rozgrywek.

  W 2022 roku ma nastąpić kolejny powrót pilskiego zespołu do występów w lidze. Kilku śmiałków zdecydowało się reaktywować zasłużony klub dla żużla w naszym kraju.

  Na razie znany jest z tego, że się pokłócił z Hansem...

  Do tej pory Duńczyk nie miał okazji ścigać się poza swoim rodzinnym krajem. Dla kibiców znad Wisły jest nadal pewną tajemnicą. Kojarzony może być...

  Nowy junior Stali w 10. biegach zdobył… 5 punktów. Wskazuje swój...

  Philip Hellström Bängs, nowy junior Texom Stali Rzeszów, to dziewiętnastolatek rodem ze Szwecji. Do tej pory nabierał żużlowych szlifów w rodzinnej Avescie pod okiem...

  Kto teraz silniejszy: Texom Stal Rzeszów czy Aforti Start Gniezno?

  Oceniając w listopadzie zmiany kadrowe i możliwości poszczególnych drużyn w 2.lidze, wysuwają się na czoło stawki dwa kluby: Aforti Start Gniezno i Texom Stal...

  Peter Kildemand od kilku lat zawodził, teraz zapowiada odmianę. „Wreszcie w...

  Peter Kildemand, mistrz świata juniorów z 2010, wraca po siedmiu latach na stadion przy Hetmańskiej 69 w Rzeszowie. Jak sam nie ukrywa, wybór Rzeszowa...

  Szwed zapewnia: „Długość nie ma znaczenia”

  Jacob Thorssell to nowy nabytek drugoligowca z Rzeszowa. Szedzki żużlowiec postanowił po dwóch latach rozstać się z drużyną Kolejarza Opole, aby skupić się na...

  W Polsce wybrał 2. ligę, żeby móc startować też w Anglii

  Marcin Nowak po trzech latach reprezentowania barw Orła Łódź, zmienia pracodawcę i otoczenie. Wychowanek leszczyńskiej Unii w nowym sezonie będzie ścigał się dla Texom...

  Kibice Stali Rzeszów wskazują lidera nowego zespołu

  Efektowna prezentacja, przypominająca momentami w stylistyce pokaz mody połączony z koncertem rockowym. Tak Texom Stal Rzeszów przedstawiła kibicom skład na przyszły sezon. Licznie przybyłym do...

  Wiele nowych twarzy w kadrze Stali Rzeszów

  Texom Stal Rzeszów miała w tym roku włączyć się do walki o awans do 1.ligi, ale drużyna zawiodła i na planach się skończyło. Dlatego...

  Paweł Miesiąc bije się w piersi

  Paweł Miesiąc miał być w tym roku liderem Texom Stali Rzeszów. Coś jednak nie "pykło". Popularny "Lelek" po sezonie pochylił się nad tematem i...

  Stal Rzeszów zamierza wyjść z cienia. Pomogą nowi zawodnicy

  Texom Stal Rzeszów 4 listopada zaprezentuje nową kadrę zespołu. Sternicy klubu z Hetmańskiej szczegóły trzymają w tajemnicy. Znad Wisłoka cały czas napływają optymistyczne sygnały,...
  - Reklama -

  Musisz przeczytać

  Polska czerwoną wyspą? Światowe władze żużla, inaczej niż polskie, podtrzymały wykluczenie...

  Wyjaśniła się przyszłość rosyjskich żużlowców, planujących starty w nadchodzącym sezonie. Władze światowego żużla i sportów motocyklowych, obradowały we włoskim Rimini. Zgromadzenie Ogólne FIM pochyliło...
  - Reklama -