More

  Texom Stal Rzeszów

  • Stadion: Stadion Miejski, ul. Hetmańska 69, 35-078 Rzeszów
  • Prezes: Jan Madej
  • Trener:  Dawid Stachyra
  • Długość toru395 m
  • Rekord toru: 64,20 (Patryk Wojdyło 18.09.2020)
  • Oficjalna strona: www.rztz.pl

  KADRA

  Seniorzy:
  Hubert Łęgowik Polskaur. 1995
  Andriej KarpowUkrainaur. 1987
  Paweł Miesiąc Polskaur. 1995
  Dawid Lampart Polskaur. 1990
  Eduard Krčmář Czechyur. 1996
  Kevin Wölbert Niemcyur. 1989
  Juniorzy:
  Mateusz Majcher Polskaur. 2002
  Konrad Mikłoś Polskaur. 2003
  Jakub Stojanowski Polskaur. 2003
  Jonatan Grahn Szwecjaur. 2000
  Gustav Grahn Szwecjaur. 2004
  Michał Curzytek – gośćPolskaur. 2002

   

  Plejada gwiazd i kobieta u steru
  Stal Rzeszów to kawał pięknej historii polskiego żużla. Zespół dwa razy sięgał po Drużynowe Mistrzostwo Polski, a w XXI wieku, gdy sytuacja klubu nie wyglądała za dobrze, to do akcji wkroczyła Marta Półtorak. Kobieta, która sprawiła, że nad Wisłokiem jeździły gwiazdy.

  Początki sekcji żużlowych w Rzeszowie sięgają 1948 roku. Utworzono wtedy pierwszą w Rzeszowie sekcję żużlową pod nazwą Gwardia, a w latach 1949-1950 zespół startował w rozgrywkach II ligi. Osobnym klubem była Stal. Obie drużyny rywalizowały od 1951 roku w okręgu rzeszowskim w rozgrywkach maszyn przystosowanych, lecz trwało to kilka lat.

  Potęga
  Od 1955 roku nie było już żadnych centralnych sekcji, a w lidze przywrócono drugi poziom rozgrywkowy. Honoru Rzeszowa broniła Stal, która stopniowo rosła w siłę. Jeszcze rok przed startem ligi Tadeusz Fedko i Romuald Iżewski przystąpili do realizacji pomysłu budowy pierwszego polskiego silnika do motocykla żużlowego. Silnik, który zrewolucjonizował czarny sport, otrzymał nazwę FIS-1 (Fedko, Iżewski, Stal-1). Przez kilka lat FIS-y były podstawowym sprzętem reprezentacji Polski.

  Stal Rzeszów już w 1957 roku wywalczyła awans do ówczesnej pierwszej ligi. Świetnie jeździł przede wszystkim Eugeniusz Nazimek, który tworzył sobie pomnik legendy rzeszowskiego żużla już za życia. W 1958 roku Stal na rok spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej. Gdy w sezonie 1960 zespół wrócił do elity, to nie było już w nim Nazimka, który zginął tragicznie na torze rok wcześniej.

  W Rzeszowie mimo to udało się zbudować fascynujący skład oparty na: liderze polskiej kadry Florianie Kapale, Janie Malinowskim oraz Stefanie Kępie. Cenne punkty dokładał także Janusz Kościelak. Ta czwórka zawodników stanowiła monolit i poprowadziła rzeszowski klub do dwóch tytułów DMP z rzędu (1960-1961). Rzeszowianie nie mieli sobie równych, a sukcesy kontynuowali także w następnych latach. Sezony 1962-1963 przyniosły srebrne medale, a rok 1966 brąz. Warto dodać, że niezawodny Florian Kapała dwukrotnie sięgał po Indywidualne Mistrzostwo Polski jako zawodnik Stali.

  Ligowe kłopoty 
  Z biegiem czasu wysoka pozycja Stali Rzeszów w polskim żużlu zaczęła topnieć. W 1969 roku rzeszowianie z hukiem spadli do II ligi i zakończyła się pewna piękna karta w historii klubu. Zespół ze stolicy Podkarpacia czekał na powrót do elity ponad dekadę, ale wreszcie udało się tego dokonać w sezonie 1981.

  Po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej rzeszowianom jednak nie było łatwo. Klub co rok walczył rozpaczliwie o utrzymanie. Dwukrotnie ratował się przed spadkiem w barażach, a miało to miejsce w 1984 roku oraz cztery lata później. Pocieszeniem dla Stali mogły być pojedyncze wyskoki zawodników w imprezach indywidualnych. Przykładem jest Grzegorz Kuźniar i zdobyty przez niego brązowy medal IMP w 1986 roku.

  Od sezonu 1990 rzeszowianie cały czas przeskakiwali między dwoma poziomami rozgrywek. W klubie nie było stabilizacji i dobrych wyników, ale pojawiła się zdolna młodzież, która robiła nadzieję na przyszłość. Wśród wychowanków Stali byli m.in. Piotr Winiarz, Maciej Kuciapa, Rafał Wilk, czy też Rafał Trojanowski.

  W 1994 roku Stal ponownie awansowała do ówczesnej I ligi i zagościła w niej na kilka lat. Znów nie było łatwo się utrzymać, ale wiele wynagrodził sezon 1998. Drużyna pod nazwą Van-pur zajęła 3. miejsce w lidze. Trzon zespołu stanowili Antonin Kasper, Joe Screen, Piotr Świst oraz Maciej Kuciapa.

  To, co dobre jednak szybko się kończy. Po świetnym sezonie Van-Pur przestał być sponsorem tytularnym klubu, a rzeszowianie przestali jeździć na miarę swojego potencjału. W 1999 roku zajęli ostatnie miejsce w lidze i znów spadli.

  Kobieta, która zdziałała cuda
  W 2004 roku otworzył się zupełnie nowy rozdział w historii rzeszowskiego żużla. Sponsorem tytularnym klubu została firma Marma Polskie Folie, a prezesem Marta Półtorak. Dwukrotny mistrz Polski zyskał nowy oddech. W 2005 roku drużyna awansowała do Ekstraligi. 

  Marta Półtorak wspierała klub finansowo do końca 2014 roku. Przez ten okres w Rzeszowie jeździły największe gwiazdy światowego żużla. Mowa m.in. o Nickim Pedersenie i Jasonie Crumpie. Często klub z Rzeszowa miał bardzo mocny skład, ale nie przekładało się to na medale DMP (najbliżej było w 2007 roku – 4. Miejsce). Ba, Stal nawet dwukrotnie spadała z ligi, co oczywiście mocno irytowało panią prezes. Półtorak bardzo przeżyła też śmierć Lee Richardssona w 2013 roku wskutek obrażeń po upadku w meczu ze Spartą Wrocław.

  Podsumowując jednak działania pani prezes, to najważniejsze było, że w klubie była stabilizacja finansowa. Stal działała prężnie, a po odejściu Marty Półtorak wszystko zaczęło zanikać. Co prawda w 2015 roku klub utrzymał się w Ekstralidze, ale później nie otrzymał licencji na starty w tej lidze w sezonie 2016.

  Prezes od diamentów
  Gdy zabrakło Marty Półtorak, to w rzeszowskim żużlu zaczęły się dziać rzeczy niestworzone. W pewnym momencie klub przejął Ireneusz Nawrocki. Miało to miejsce dokładnie przed sezonem 2018 tuż po spadku Stali do II ligi. Biznesmen obiecywał, że stworzy w Rzeszowie potęgę, a sam zorganizował cykl zawodów, w którym najlepsi otrzymywali diamenty. 

  Rzeszowianie dysponowali ultra mocnym składem jak na warunki najniższej klasy rozgrywkowej. Z żurawiem na plastronie jeździli m.in. czterokrotny indywidualny mistrz świata Greg Hancock oraz doświadczony Tomasz Jędrzejak. W trakcie sezonu Jędrzejak opuścił nas, popełniając samobójstwo. Stal wygrała ligę, a Nawrocki nie uregulował wszystkich należności. Choćby do dziś wdowa po Tomaszu Jędrzejaku jeszcze nie otrzymała zaległych pieniędzy.

  Nawrocki narobił szumu, a Stal nie otrzymała licencji na sezon 2019. Liga zniknęła z miasta na rok, po czym w sezonie 2020 do rywalizacji w II lidze przystąpił RzTŻ Rzeszów. Rok później klub występował w rozgrywkach, mając w członie nazwę Stal. 

  Na razie zespół jeździ w II lidze i musi ustabilizować się pod wieloma względami, aby móc walczyć o powrót do dawnych lat świetności.

  Takiego oświadczenia zawodników jeszcze nie widzieliście! „Zaje….śmy, jest nam wstyd!”

  Unia Tarnów pokonała Texom Stal Rzeszów w drugoligowych Derbach Południa 52:37. Po meczu zawodnicy gości wystosowali niecodzienne oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych...

  Markus Birkemose w tarapatach

  Markus Birkemose i co teraz? Młody, duński żużlowiec znalazł się w tarapatach. Grozi mu nawet kilkuletnia dyskwalifikacja.Birkemose jest uznawany za jeden z największych żużlowych...

  Kto by się spodziewał? Kariera tego zawodnika wystrzeliła

  Timi Salonen jest na początku sezonu objawieniem U24 Ekstraligi. Świetna dyspozycja Fina nie umknęła Texom Stali Rzeszów, która postanowiła go wypożyczyć. Wydaje się, że...

  Prezes klubu: „Przyjdźcie i przekonajcie się sami, jak zawodnicy ciężko pracują”

  Rozmowa z Łukaszem Rojkiem – prezesem Texom Stali RzeszówKibice w Rzeszowie nie mają kompletnie żadnego powodu do radości. Do optymizmu chyba też.Ale czy sezon...

  Kolejarz Rawicz: na razie wszystko zagrało

  Jak w piosence, "najtrudniejszy pierwszy krok", który właśnie został zrobiony. Kilka miesięcy budowania, treningów, przygotowań, które z każdym tygodniem potęgowały coraz większe oczekiwania kibiców....

  Cios za cios w Rawiczu [GALERIA, VIDEO]

  To był ładny mecz, trzymający w napięciu aż do biegów nominowanych. Taxon Stal Rzeszów na torze w Rawiczu dzielnie walczył, ale musiał uznać wyższość...

  Dawid Lampart: „Że mi kilka zawodów nie wyszło, nie ma co...

  Rozmowa z Dawidem Lampartem – zawodnikiem Texom Stal RzeszówSłychać, że tak mocnej II ligi nie było jeszcze w historii.Zobaczymy czy to się potwierdzi na...

  Wiemy, która telewizja pokaże 2. ligę. Co na to kibice?

  Trochę trwało, aż Polski Związek Motorowy wybrał telewizję, która będzie transmitować w tym roku mecze 2. ligi żużlowej. Decyzja właśnie zapadła. Czekamy na oficjalne...

  Zmiany w Rzeszowie. Rozpoczyna się marsz do ekstraligi

  W rzeszowskim żużlu duże zmiany organizacyjne. Władze drugoligowej Stali poinformowały o powołaniu do życia Spółki Akcyjnej i przekształceniu stowarzyszenia Stal w profesjonalny podmiot. Jednocześnie...

  Stal Rzeszów nie wymięka. Pomogą mocni sparingpartnerzy

  Rozmowa z Pawłem Piskorzem – menadżerem Texom Stali RzeszówJaki plan przygotowań do nowego sezonu w Rzeszowie?Plan jest taki, że w najbliższy czwartek wyjeżdżamy na...
  - Reklama -

  Musisz przeczytać

  Warsztat kapitana Unii Leszno właśnie stał się inteligentny dzięki Yale

  Yale, światowy lider w dziedzinie inteligentnych zabezpieczeń domowych jest tegorocznym sponsorem klubu Fogo Unia Leszno. Marka wspiera jego zawodników w 2022 sezonie PGE Ekstraligi,...
  - Reklama -