More

  Texom Stal Rzeszów

  • Stadion: Stadion Miejski, ul. Hetmańska 69, 35-078 Rzeszów
  • Prezes: Jan Madej
  • Trener:  Dawid Stachyra
  • Długość toru395 m
  • Rekord toru: 64,20 (Patryk Wojdyło 18.09.2020)
  • Oficjalna strona: www.rztz.pl

  KADRA

  Seniorzy:
  Hubert Łęgowik Polska ur. 1995
  Andriej Karpow Ukraina ur. 1987
  Paweł Miesiąc Polska ur. 1995
  Dawid Lampart Polska ur. 1990
  Eduard Krčmář Czechy ur. 1996
  Kevin Wölbert Niemcy ur. 1989
  Juniorzy:
  Mateusz Majcher  Polska ur. 2002
  Konrad Mikłoś Polska ur. 2003
  Jakub Stojanowski  Polska ur. 2003
  Jonatan Grahn  Szwecja ur. 2000
  Gustav Grahn  Szwecja ur. 2004
  Michał Curzytek – gość Polska ur. 2002

   

  Plejada gwiazd i kobieta u steru
  Stal Rzeszów to kawał pięknej historii polskiego żużla. Zespół dwa razy sięgał po Drużynowe Mistrzostwo Polski, a w XXI wieku, gdy sytuacja klubu nie wyglądała za dobrze, to do akcji wkroczyła Marta Półtorak. Kobieta, która sprawiła, że nad Wisłokiem jeździły gwiazdy.

  Początki sekcji żużlowych w Rzeszowie sięgają 1948 roku. Utworzono wtedy pierwszą w Rzeszowie sekcję żużlową pod nazwą Gwardia, a w latach 1949-1950 zespół startował w rozgrywkach II ligi. Osobnym klubem była Stal. Obie drużyny rywalizowały od 1951 roku w okręgu rzeszowskim w rozgrywkach maszyn przystosowanych, lecz trwało to kilka lat.

  Potęga
  Od 1955 roku nie było już żadnych centralnych sekcji, a w lidze przywrócono drugi poziom rozgrywkowy. Honoru Rzeszowa broniła Stal, która stopniowo rosła w siłę. Jeszcze rok przed startem ligi Tadeusz Fedko i Romuald Iżewski przystąpili do realizacji pomysłu budowy pierwszego polskiego silnika do motocykla żużlowego. Silnik, który zrewolucjonizował czarny sport, otrzymał nazwę FIS-1 (Fedko, Iżewski, Stal-1). Przez kilka lat FIS-y były podstawowym sprzętem reprezentacji Polski.

  Stal Rzeszów już w 1957 roku wywalczyła awans do ówczesnej pierwszej ligi. Świetnie jeździł przede wszystkim Eugeniusz Nazimek, który tworzył sobie pomnik legendy rzeszowskiego żużla już za życia. W 1958 roku Stal na rok spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej. Gdy w sezonie 1960 zespół wrócił do elity, to nie było już w nim Nazimka, który zginął tragicznie na torze rok wcześniej.

  W Rzeszowie mimo to udało się zbudować fascynujący skład oparty na: liderze polskiej kadry Florianie Kapale, Janie Malinowskim oraz Stefanie Kępie. Cenne punkty dokładał także Janusz Kościelak. Ta czwórka zawodników stanowiła monolit i poprowadziła rzeszowski klub do dwóch tytułów DMP z rzędu (1960-1961). Rzeszowianie nie mieli sobie równych, a sukcesy kontynuowali także w następnych latach. Sezony 1962-1963 przyniosły srebrne medale, a rok 1966 brąz. Warto dodać, że niezawodny Florian Kapała dwukrotnie sięgał po Indywidualne Mistrzostwo Polski jako zawodnik Stali.

  Ligowe kłopoty 
  Z biegiem czasu wysoka pozycja Stali Rzeszów w polskim żużlu zaczęła topnieć. W 1969 roku rzeszowianie z hukiem spadli do II ligi i zakończyła się pewna piękna karta w historii klubu. Zespół ze stolicy Podkarpacia czekał na powrót do elity ponad dekadę, ale wreszcie udało się tego dokonać w sezonie 1981.

  Po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej rzeszowianom jednak nie było łatwo. Klub co rok walczył rozpaczliwie o utrzymanie. Dwukrotnie ratował się przed spadkiem w barażach, a miało to miejsce w 1984 roku oraz cztery lata później. Pocieszeniem dla Stali mogły być pojedyncze wyskoki zawodników w imprezach indywidualnych. Przykładem jest Grzegorz Kuźniar i zdobyty przez niego brązowy medal IMP w 1986 roku.

  Od sezonu 1990 rzeszowianie cały czas przeskakiwali między dwoma poziomami rozgrywek. W klubie nie było stabilizacji i dobrych wyników, ale pojawiła się zdolna młodzież, która robiła nadzieję na przyszłość. Wśród wychowanków Stali byli m.in. Piotr Winiarz, Maciej Kuciapa, Rafał Wilk, czy też Rafał Trojanowski.

  W 1994 roku Stal ponownie awansowała do ówczesnej I ligi i zagościła w niej na kilka lat. Znów nie było łatwo się utrzymać, ale wiele wynagrodził sezon 1998. Drużyna pod nazwą Van-pur zajęła 3. miejsce w lidze. Trzon zespołu stanowili Antonin Kasper, Joe Screen, Piotr Świst oraz Maciej Kuciapa.

  To, co dobre jednak szybko się kończy. Po świetnym sezonie Van-Pur przestał być sponsorem tytularnym klubu, a rzeszowianie przestali jeździć na miarę swojego potencjału. W 1999 roku zajęli ostatnie miejsce w lidze i znów spadli.

  Kobieta, która zdziałała cuda
  W 2004 roku otworzył się zupełnie nowy rozdział w historii rzeszowskiego żużla. Sponsorem tytularnym klubu została firma Marma Polskie Folie, a prezesem Marta Półtorak. Dwukrotny mistrz Polski zyskał nowy oddech. W 2005 roku drużyna awansowała do Ekstraligi. 

  Marta Półtorak wspierała klub finansowo do końca 2014 roku. Przez ten okres w Rzeszowie jeździły największe gwiazdy światowego żużla. Mowa m.in. o Nickim Pedersenie i Jasonie Crumpie. Często klub z Rzeszowa miał bardzo mocny skład, ale nie przekładało się to na medale DMP (najbliżej było w 2007 roku – 4. Miejsce). Ba, Stal nawet dwukrotnie spadała z ligi, co oczywiście mocno irytowało panią prezes. Półtorak bardzo przeżyła też śmierć Lee Richardssona w 2013 roku wskutek obrażeń po upadku w meczu ze Spartą Wrocław.

  Podsumowując jednak działania pani prezes, to najważniejsze było, że w klubie była stabilizacja finansowa. Stal działała prężnie, a po odejściu Marty Półtorak wszystko zaczęło zanikać. Co prawda w 2015 roku klub utrzymał się w Ekstralidze, ale później nie otrzymał licencji na starty w tej lidze w sezonie 2016.

  Prezes od diamentów
  Gdy zabrakło Marty Półtorak, to w rzeszowskim żużlu zaczęły się dziać rzeczy niestworzone. W pewnym momencie klub przejął Ireneusz Nawrocki. Miało to miejsce dokładnie przed sezonem 2018 tuż po spadku Stali do II ligi. Biznesmen obiecywał, że stworzy w Rzeszowie potęgę, a sam zorganizował cykl zawodów, w którym najlepsi otrzymywali diamenty. 

  Rzeszowianie dysponowali ultra mocnym składem jak na warunki najniższej klasy rozgrywkowej. Z żurawiem na plastronie jeździli m.in. czterokrotny indywidualny mistrz świata Greg Hancock oraz doświadczony Tomasz Jędrzejak. W trakcie sezonu Jędrzejak opuścił nas, popełniając samobójstwo. Stal wygrała ligę, a Nawrocki nie uregulował wszystkich należności. Choćby do dziś wdowa po Tomaszu Jędrzejaku jeszcze nie otrzymała zaległych pieniędzy.

  Nawrocki narobił szumu, a Stal nie otrzymała licencji na sezon 2019. Liga zniknęła z miasta na rok, po czym w sezonie 2020 do rywalizacji w II lidze przystąpił RzTŻ Rzeszów. Rok później klub występował w rozgrywkach, mając w członie nazwę Stal. 

  Na razie zespół jeździ w II lidze i musi ustabilizować się pod wieloma względami, aby móc walczyć o powrót do dawnych lat świetności.

  Na razie znany jest z tego, że się pokłócił z Hansem...

  Do tej pory Duńczyk nie miał okazji ścigać się poza swoim rodzinnym krajem. Dla kibiców znad Wisły jest nadal pewną tajemnicą. Kojarzony może być...

  Nowy junior Stali w 10. biegach zdobył… 5 punktów. Wskazuje swój...

  Philip Hellström Bängs, nowy junior Texom Stali Rzeszów, to dziewiętnastolatek rodem ze Szwecji. Do tej pory nabierał żużlowych szlifów w rodzinnej Avescie pod okiem...

  Kto teraz silniejszy: Texom Stal Rzeszów czy Aforti Start Gniezno?

  Oceniając w listopadzie zmiany kadrowe i możliwości poszczególnych drużyn w 2.lidze, wysuwają się na czoło stawki dwa kluby: Aforti Start Gniezno i Texom Stal...

  Peter Kildemand od kilku lat zawodził, teraz zapowiada odmianę. „Wreszcie w...

  Peter Kildemand, mistrz świata juniorów z 2010, wraca po siedmiu latach na stadion przy Hetmańskiej 69 w Rzeszowie. Jak sam nie ukrywa, wybór Rzeszowa...

  Szwed zapewnia: „Długość nie ma znaczenia”

  Jacob Thorssell to nowy nabytek drugoligowca z Rzeszowa. Szedzki żużlowiec postanowił po dwóch latach rozstać się z drużyną Kolejarza Opole, aby skupić się na...

  W Polsce wybrał 2. ligę, żeby móc startować też w Anglii

  Marcin Nowak po trzech latach reprezentowania barw Orła Łódź, zmienia pracodawcę i otoczenie. Wychowanek leszczyńskiej Unii w nowym sezonie będzie ścigał się dla Texom...

  Kibice Stali Rzeszów wskazują lidera nowego zespołu

  Efektowna prezentacja, przypominająca momentami w stylistyce pokaz mody połączony z koncertem rockowym. Tak Texom Stal Rzeszów przedstawiła kibicom skład na przyszły sezon. Licznie przybyłym do...

  Wiele nowych twarzy w kadrze Stali Rzeszów

  Texom Stal Rzeszów miała w tym roku włączyć się do walki o awans do 1.ligi, ale drużyna zawiodła i na planach się skończyło. Dlatego...

  Paweł Miesiąc bije się w piersi

  Paweł Miesiąc miał być w tym roku liderem Texom Stali Rzeszów. Coś jednak nie "pykło". Popularny "Lelek" po sezonie pochylił się nad tematem i...

  Stal Rzeszów zamierza wyjść z cienia. Pomogą nowi zawodnicy

  Texom Stal Rzeszów 4 listopada zaprezentuje nową kadrę zespołu. Sternicy klubu z Hetmańskiej szczegóły trzymają w tajemnicy. Znad Wisłoka cały czas napływają optymistyczne sygnały,...
  - Reklama -

  Musisz przeczytać

  Adam Skórnicki ocenia skład swojej drużyny

  – Drużyna ma jasno określony cel. Jest nim powrót do pierwszej ligi - mówi o przyszłorocznych planach nowy trener Startu Gniezno, Adam Skórnicki. Czerwono-czarni po...
  - Reklama -