Strona główna Aktualności Zmarł były mistrz Polski

Zmarł były mistrz Polski

-

Autor zdjęcia:Archiwum

Roman Staneczko był pionierem sportów motocyklowych w Polsce. Miał na swoim koncie tytuł indywidualnego mistrza Polski w wyścigach na maszynach przystosowanych do rywalizacji o punkty. Był pionierem sportu żużlowego, przede wszystkim na Górnym Śląsku, ale też w całej Polsce.

Staneczko związany był ze Świętochłowicami. Razem z Robertem Nawrockim, Stefanem Turochą, Ginterem Klimą i Władysławem Tomaszewskim brał udział w pierwszych zawodach motocyklowych, które zorganizowano w Świętochłowicach. Odbyły się one 22 lipca 1951 roku. Staneczko w barwach klubu ze Świętochłowic startował w latach 1951 – 1960. Największy sukces osiągnął w 1954 roku, zdobywając tytuł indywidualnego mistrza Polski.

(fot 2x Śląsk Świętochłowice)

 

Czytaj więcej  Jason Doyle i jego podrażnione ambicje

Roman Staneczko po zakończeniu ścigania pracował w Śląsku Świętochłowice jako mechanik. Później był częstym gościem na spotkaniach organizowanych w Świętochłowicach dla weteranów sportu żużlowego i w spotkaniach z kibicami. O jednym z takich spotkań, z udziałem Staneczki, wspomina prezes Młodzieżowego Stowarzyszenia Śląsk Świętochłowice Krzysztof Sichma.

Reklama

– Jeszcze niedawno spotkaliśmy się u p. Staneczki wraz z Antonim Dudkiem, Erwinem Brabańskim oraz Henrykiem Grzonką i Wojciechem Wilde, którzy tworzą książkę o historii naszego klubu. Uhonorowaliśmy go wtedy i przekazaliśmy mu pamiątki z okazji 70 –lecia sportu żużlowego, gdyż z uwagi na stan zdrowia nie mógł brać udziału w gali. Wspomnień nie było końca, mieliśmy się ponownie spotkać. Niestety, nie ma już chyba ostatniego z tych pierwszych – opowiada na łamach klubowych mediów prezes MK Śląsk Krzysztof Sichma.

Roman Staneczko miał 88 lat.

 

Reklama

Must Read

Dzisiaj “Żużel” w TV. Ale go nie polecamy

Dzisiaj wieczorem telewizja Canal+ proponuje film "Żużel". Wcześniej był on wyświetlany w kinie. Kto z Państwa jeszcze go nie obejrzał, dzisiaj ma taką okazję...