More
  Strona głównaAktualnościZmarł były mistrz Polski

  Zmarł były mistrz Polski

  -

  Autor zdjęcia:Archiwum

  Roman Staneczko był pionierem sportów motocyklowych w Polsce. Miał na swoim koncie tytuł indywidualnego mistrza Polski w wyścigach na maszynach przystosowanych do rywalizacji o punkty. Był pionierem sportu żużlowego, przede wszystkim na Górnym Śląsku, ale też w całej Polsce.

  Staneczko związany był ze Świętochłowicami. Razem z Robertem Nawrockim, Stefanem Turochą, Ginterem Klimą i Władysławem Tomaszewskim brał udział w pierwszych zawodach motocyklowych, które zorganizowano w Świętochłowicach. Odbyły się one 22 lipca 1951 roku. Staneczko w barwach klubu ze Świętochłowic startował w latach 1951 – 1960. Największy sukces osiągnął w 1954 roku, zdobywając tytuł indywidualnego mistrza Polski.

  (fot 2x Śląsk Świętochłowice)

   

  Roman Staneczko po zakończeniu ścigania pracował w Śląsku Świętochłowice jako mechanik. Później był częstym gościem na spotkaniach organizowanych w Świętochłowicach dla weteranów sportu żużlowego i w spotkaniach z kibicami. O jednym z takich spotkań, z udziałem Staneczki, wspomina prezes Młodzieżowego Stowarzyszenia Śląsk Świętochłowice Krzysztof Sichma.

  Reklama

  – Jeszcze niedawno spotkaliśmy się u p. Staneczki wraz z Antonim Dudkiem, Erwinem Brabańskim oraz Henrykiem Grzonką i Wojciechem Wilde, którzy tworzą książkę o historii naszego klubu. Uhonorowaliśmy go wtedy i przekazaliśmy mu pamiątki z okazji 70 –lecia sportu żużlowego, gdyż z uwagi na stan zdrowia nie mógł brać udziału w gali. Wspomnień nie było końca, mieliśmy się ponownie spotkać. Niestety, nie ma już chyba ostatniego z tych pierwszych – opowiada na łamach klubowych mediów prezes MK Śląsk Krzysztof Sichma.

  Roman Staneczko miał 88 lat.

   

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Wymowne statystyki Unii Leszno

  Gdy Fogo Unia Leszno zaczynała sezon od czterech zwycięstw, to kibice tego klubu przecierali oczy ze zdumienia. Później Byki długo utrzymywały miejsce na podium....