Strona główna Zawodnicy Patryk Dudek. Najlepsze wciąż przed nim?

Patryk Dudek. Najlepsze wciąż przed nim?

-

W cyklu “Biografie zawodników”

Zapisał się w historii indywidualnych mistrzostw świata. Zrobił wiele dla zielonogórskiego żużla. Mało brakowało, a karierę zaczynałby w innym klubie.

Reklama

Patryk Dudek urodził się 20 czerwca 1992 roku w Bydgoszczy. W 2006 roku jego tata Sławomir doznaje złamania kręgosłupa i odpoczywa od startów na żużlu. Na motocyklu o pojemności 500 cm swoich sił zamierza spróbować Patryk. Do próbnych jazd dochodzi na torze w Poznaniu, gdzie 14-latek radzi sobie bardzo dobrze . W zorganizowaniu treningu rodzinie Dudków pomogły osoby związane z toruńskim żużlem. Z Torunia pochodzi także mama Patryka.

Czytaj więcej  Piotr Pawlicki. Jednego brakuje do pełni szczęścia

Utalentowany zawodnik nie został jednak wychowankiem toruńskiego klubu. Do akcji wkroczył Falubaz Zielona Góra, czyli zespół, w którym wychował się Sławomir Dudek.

(fot. Magazyn Żużel/Mariusz Cwojda) Patryk Dudek

Patryk debiutuje w meczu ligowym 3 maja 2009 roku, gdzie w spotkaniu w Gdańsku zdobywa jeden punkt. W tym samym roku Dudek w wieku zaledwie 17 lat zdobył na torze w Lesznie tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski. Ten wyczyn powtórzył także cztery lata później w Tarnowie. Również w 2013 roku Dudek został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów i mocno przyczynił się do zdobycia przez Falubaz Drużynowego Mistrzostwa Polski.

We wrześniu 2014 roku kariera wychowanka Falubazu Zielona Góra stanęła w miejscu. Patryk Dudek został zawieszony na rok (licząc od 8 sierpnia 2014 roku) za stosowanie dopingu.

Czytaj więcej  Bukmacherzy typują Zmarzlika i Madsena

Gdy Dudek wracał na tor, nie było widać u niego przerwy w rywalizacji na najwyższym poziomie. Jeszcze w 2015 roku zdołał odjechać trzy spotkania ligowe, a rok później spełnił swoje marzenie i awansował do cyklu Grand Prix. Finał eliminacji w Vetlandzie wygrał z kompletem punktów, choć tuż przed zawodami obawiał się, że jego sprzęt jest w rozsypce.

Pierwszy rok w roli stałego uczestnika rywalizacji o mistrzostwo świata był dla niego wybitny. Dudek został wicemistrzem świata, do końca walcząc o tytuł z Jasonem Doylem na torze w Melbourne. Następnego dnia po powrocie z ostatniej rundy późnym wieczorem na zielonogórskim stadionie na Patryka czekało ponad stu kibiców. Przyjazd medalisty się opóźnił, bo Patrykowi zagubił się bagaż na lotnisku w Berlinie.

Następne lata nie przyniosły Dudkowi medalu w cyklu Grand Prix. W 2020 roku głównie przez kontuzję reprezentant Polski nie utrzymał się wśród najlepszych zawodników na świecie, a organizatorzy nie przyznali mu stałej dzikiej karty na następny rok.

W sezonie 2021 Patryk Dudek reprezentuje Falubaz Zielona Góra. W trakcie swojej kariery wywalczył z tym klubem trzy tytuły drużynowego mistrza Polski.

Reklama

Must Read

Dzisiaj “Żużel” w TV. Ale go nie polecamy

Dzisiaj wieczorem telewizja Canal+ proponuje film "Żużel". Wcześniej był on wyświetlany w kinie. Kto z Państwa jeszcze go nie obejrzał, dzisiaj ma taką okazję...