Zamknij

Okres wypowiedzenia

07:30, 17.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:30, 17.04.2024
pixabay pixabay

Jednym z trybów rozwiązania umowy o pracę jest wypowiedzenie, co zostało wskazane z Kodeksie pracy. Warto zauważyć, że zgodnie z przepisami, umowa o pracę ulega rozwiązaniu w szczególności poprzez oświadczenie jednej strony, zachowując okres wypowiedzenia. Istotną cechą takiego rozwiązania jest to, że umowa przestaje obowiązywać po upływie określonego czasu! Co musimy wiedzieć w tym temacie? Czym jest okres wypowiedzenia umowy o pracę? Ile wynoszą okresy wypowiedzenia w związku z konkretnymi umowami o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, trzeba mieć na uwadze okres wypowiedzenia. Czym jest takie wypowiedzenie? Najprościej mówiąc, polega ono na złożeniu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy przez jedną stronę - pracodawcę lub pracownika. Charakter prawny tej czynności prawnej wskazuje, że zamiar zakończenia stosunku pracy odnosi się zazwyczaj jedynie do tej strony, która dokonuje wypowiedzenia. Z kolei druga strona umowy jest zaskoczona taką opcją i niekiedy odbiera to jako skomplikowanie swoich spraw. Pamiętajmy o tym, że tryb wypowiedzenia odnosi się do umowy o pracę na okres próbny, czas określony i nieokreślony! Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Pracownika

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia to specjalny instrument prawny, który stanowi zabezpieczenie dla tej strony stosunku pracy, której wypowiedziano umowę. Jak już wiemy, tryb wypowiedzenia związany jest z odpowiednim okresem wypowiedzenia umowy o pracę i należy go przestrzegać, zgodnie z przepisami prawnymi. To oznacza, że wypowiedzenie nie odbywa się od razu, lecz zostaje przesunięte w czasie. Pracodawca i pracownik zachowują w tym czasie takie same uprawnienia i obowiązki, jak do tej pory. Nie bez znaczenia jest też to, że poprzez okres wypowiedzenia można uzyskać dodatkowy czas na to, aby podjąć różne działania dotyczące nowe zorganizowanie funkcjonowania na co dzień. Pracownik zazwyczaj podejmuje próby znalezienia innej pracy, a pracodawca może poszukiwać następcy lub dokonywać zmian organizacyjnych w firmie. 

Jak długo trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę? Trzeba wiedzieć, że długość tego okresu jest zależna od czasu trwania zatrudnienia w firmie i rodzaju umowy o pracę. W przypadku umowy na okres próbny ustalone został następujące okresy wypowiedzenia:

  • 2 tygodnie - jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące
  • 1 tydzień - jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie
  • 3 dni robocze - jeśli okres próbny jest krótszy niż 2 tygodnie

Z kolei w razie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, stosuje się poniższe okresy wypowiedzenia:

  • 3 miesiące - jeśli pracownik był zatrudniony w firmie co najmniej 3 lata
  • 1 miesiąc - jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy
  • 2 tygodnie - jeśli pracownik pracował w danym miejscu krócej niż 6 miesięcy

Nie zapominajmy o tym, że do okresu zatrudnienia (od którego zależy długość okresu wypowiedzenia) wlicza się jedynie te okresy zatrudnienia u pracodawcy, z którym jest rozwiązywana umowa o pracę w trybie wypowiedzenia. 

Czy jest możliwe wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę? Gdy pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, na stanowisku dotyczącym odpowiedzialności za powierzone mienie, strony mają możliwość ustalenia w umowie tego, że gdy okres zatrudnienia jest krótszy niż 6 miesięcy, wtedy okres wypowiedzenia wyniesie 1 miesiąc, zamiast 3 tygodni. Poza tym można też ustalić to, że jeżeli okres zatrudnienia trwa co najmniej 6 miesięcy i mniej niż 3 lata, okres wypowiedzenia wynosić będzie 3 miesiące, zamiast jednego miesiąca, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. W  każdym przypadku trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów i norm, tak aby nie narażać się na niepotrzebne kłopoty. 

Okresy wypowiedzenia są ważne zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Są one wskazywane w umowie o pracę i bazują na różnych okresach, co jest zależne głównie od rodzaju umowy o pracę i czasu trwania zatrudnienia u danego pracodawcy. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%