Zamknij

Umowa kupna sprzedaży - co to za dokument?

art. sponsorowany + 09:41, 22.08.2024 Aktualizacja: 09:41, 22.08.2024

Podczas zawierania transakcji kupna sprzedaży pojazdu z osobą fizyczną, zazwyczaj podpisuje się umowę. Taki dokument powinien zawierać wszystkie istotne informacje, które nadają mu moc prawną i odróżniają od innych umów cywilnoprawnych. O czym zatem warto pamiętać? Co zawrzeć w umowie kupna sprzedaży samochodu?

Umowa kupna sprzedaży auta

Przepisy Kodeksu cywilnego nie wskazują, w jakiej formie powinna być zawarta umowa kupna sprzedaży. Warto jednak zachować formę pisemną, gdyż dokument może nam się przydać w urzędzie skarbowym lub w wydziale komunikacji. Poza tym sprawdza się dla celów dowodowych, gdy dojdzie do ewentualnego sporu pomiędzy stronami. Pisemna forma jest szczególnie wymagana również w sytuacji, gdy kupującym jest przedsiębiorca, który zamierza korzystać z pojazdu w swojej działalności. Wtedy umowa sprzedaży stanowi dowód zakupu i dowód księgowy, pozwalający na dokonanie zapisu w księdze rachunkowej lub podatkowej. Istotne informacje na ten temat znajdziemy z powodzeniem w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Umowa kupna sprzedaży auta oznacza, że osoba sprzedająca przenosi własność pojazdu na osobę kupującą. Poza tym wydaje jej przedmiot umowy, a druga strona odbiera go i uiszcza odpowiednią zapłatę. Co ciekawe, stronami umowy mogą być nie tylko osoby fizyczne, lecz także prawne. Należy je dokładnie oznaczyć, co ułatwi późniejszą identyfikację. 

Elementy umowy kupna sprzedaży samochodu

Jakie elementy powinniśmy zawrzeć w umowie kupna sprzedaży samochodu? Przede wszystkim pamiętajmy o danych identyfikacyjnych obu stron, ich adresach, czy też  seriach u numerach dowodów osobistych. Sprzedawcą nie musi być właściciel, lecz może to być pełnomocnik po przedstawieniu pełnomocnictwa od właściciela auta. Zadbajmy zatem o to, aby umowa kupna sprzedaży zawierała następujące dane:

  • Data i miejsce zawarcia umowy - data wpływa na termin rejestracji pojazdu i ma związek z jego ubezpieczeniem
  • Strony umowy wraz z dokładnymi danymi identyfikacyjnymi
  • Dokładny opis przedmiotu transakcji (marka, rok produkcji, numer nadwozia, numer silnika, numer rejestracyjny, aktualny przebieg, kolor, numer karty pojazdu)
  • Cena sprzedaży auta - w formie słownej i wartościowej
  • Oświadczenie kupującego o tym, że zna stan techniczny pojazdu
  • Informacje odnośnie tego kiedy auto zostanie przekazane kupcowi
  • Określenie, która strona ponosi koszty dotyczące zawarcia umowy
  • Podpisy każdej strony

Warto wiedzieć, że pod informacjami podstawowymi jest też miejsce na dodatkowe uwagi. Jest to ważne wtedy, gdy auto jest używane i posiada różne niesprawne elementy. W uwagach wpisujemy także dodatkowe elementy wyposażenia samochodu, takie jak wewnętrzny monitor pokładowy lub bagażnik dachowy (nie chodzi tutaj o wyposażenie standardowy typu trójkąt ostrzegawczy lub gaśnica). W umowie koniecznie wskażmy cenę sprzedaży, w formie słownej i wartościowej. Jednakże trzeba podkreślić, że kwota wskazana w umowie kupna sprzedaży nie jest wyznacznikiem wartości, która jest opodatkowana poprzez podatek PCC. Jest on regulowany od ceny rynkowej - jeśli cena  ta jest wyższa niż cena na umowie, dla celów opodatkowania bierzemy pod uwagę tę pierwszą wartość. Podatnicy nie muszą uiszczać wskazanego podatku, jeśli jego wartość na umowie nie jest wyższa niż 1000 złotych! Podatek od zakupu auta wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. Zawsze musimy postępować zgodnie z przepisami prawnymi, co pozwoli nam spać spokojnie. 

Kupno samochodu używanego ma mnóstwo zalet. Nie zawsze stać nas na nowe auto z salonu, dlatego warto przejrzeć dostępne oferty na rynku modeli używanych, oszczędzając koszty. W dzisiejszym świecie mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez samochodu, a przy jego zakupie warto podpisać umowę pisemną. W niej wskazujemy nie tylko dane obu stron, lecz także istotne informacje o pojeździe, cenę zakupu i dodatkowe uwagi, jakie mogą wskazywać na ewentualne usterki. Na szczęście stworzenie takiej umowy nie jest trudne i trwa kilka chwil, dlatego każdy z nas poradzi sobie z takim zadaniem. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%