Borykasz się z przewlekłym bólem brzucha, nudnościami, wymiotami lub nawracającymi biegunkami? Może to świadczyć o problemach z jelitami np. o zespole jelita drażliwego. W takiej sytuacji ważna jest zmiana dotychczasowego sposobu żywienia. Jaka będzie najlepsza dieta na chore jelita? Sprawdźmy to.
Najważniejsze jest to, abyś odkrył przyczynę problemów z jelitami – czy jest to stan zapalny, a może nietolerancja pokarmowa. Jeśli kłopoty z trawieniem pojawiają się po tym, jak zjesz produkty zawierające laktozę lub gluten, to powinieneś zdecydować się na dietę eliminacyjną.
Dzięki temu, że maksymalnie ograniczysz spożycie niektórych składników, możesz poprawić funkcjonowanie swojego organizmu, a przede wszystkim pozbyć się problemów z jelitami. W takim przypadku jednym z rozwiązań jest dieta bez glutenu lub bez laktozy. Oferują je m.in. cateringi dietetyczne typu https://powermeal.pl/catering-czestochowa/, co jest wygodną opcją, jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków.
Niekiedy dobrą alternatywą będzie również płynna dieta lub lekkostrawny sposób żywienia, który sprawdzi się w przypadku łagodnego zapalenia jelit.
Kluczowe znaczenie ma indywidualne dopasowanie diety do stanu zdrowia, okresu remisji lub zaostrzenia niektórych objawów zespołu jelita drażliwego, zapalenia jelita grubego itp. Ważne jest też przestrzeganie poniższych zasad żywienia:
Jeśli borykasz się z chorymi jelitami, to zrezygnuj z następujące produktów: