Strona główna Zawodnicy Szymon Szlauderbach. Zrobił to, co mu podpowiedział Leigh Adams

Szymon Szlauderbach. Zrobił to, co mu podpowiedział Leigh Adams

-

W cyklu Biografie zawodników

Szymon Szlauderbach urodził się 26 października 1999 roku. Gdy zdawał licencję żużlową w barwach Unii Leszno, to już praktycznie wtedy był w cieniu Bartosza Smektały i Dominika Kubery. Szlauderbach rozpoczął więc przygodę z 2. ligą żużlową.

W 2016 roku formację juniorską Unii Leszno reprezentowali wspomniani powyżej Smektała i Kubera oraz Daniel Kaczmarek. Właśnie wtedy licencję „Ż” uzyskał Szymon Szlauderbach. Od początku było wiadomo, że świeżo upieczony młodzieżowiec musi szukać szansy startów gdzie indziej. Taka okazja przytrafiła się w 2017 roku, kiedy trafił do Speedway Wandy Kraków.

Czytaj więcej  Timo Lahti. O włos od paraliżu

Już w następnym sezonie wychowanek Unii na mocy współpracy z Kolejarzem Rawicz jeździł w tym właśnie zespole. Na drugoligowych torach Szlauderbach wykazywał się olbrzymią skutecznością, kończąc rozgrywki ze średnią 1,907 pkt/bieg. Ponadto zdobył srebrny medal w Indywidualnym Pucharze Europy Juniorów do lat 19. Zawodnik miał także szansę sprawdzić swoje umiejętności w PGE Ekstralidze, kiedy zajął miejsce Dominika Kubery, gdy ten był kontuzjowany.

(fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda)

Sezon 2019 pod względem wyników był zdecydowanie słabszy dla Szymona Szlauderbacha. Z drugiej strony młodzieżowiec wiedział, że w następnym roku wreszcie będzie miał szansę na regularną jazdę w PGE Ekstralidze.

Zawodnik wraz z prezesem Unii Leszno Piotrem Rusieckim doszedł do wniosku, że warto zasięgnąć rad w Australii u legendy żużla. Szlauderbach w przerwie zimowej ruszył więc na tournee do tego kraju. Startował tam w zawodach oraz słuchał wskazówek Leigh Adamsa. W międzyczasie 20-latek mieszkał u kolegi z Kolejarza Rawicz, czyli Jaimona Lidseya.

Czytaj więcej  Karol Żupiński. Toruń zapłacił za niego prawie ćwierć miliona złotych

Wyjazd na Antypody dał wychowankowi Unii pozytywne efekty. Szlauderbach odjechał pełny sezon w PGE Ekstralidze, osiągając średnią dokładnie 1 pkt/bieg. W kilku meczach Szymon pokazał się z solidnej strony i pomógł klubowi zdobyć czwarty tytuł Drużynowego Mistrza Polski z rzędu. Równorzędnie jeździł także w Rawiczu, gdzie powrócił do dobrej formy sprzed dwóch lat.

Reklama

Sezon 2021 okazał się dla Szlauderbacha najlepszy w karierze, jeśli chodzi o starty w 2. lidze. W pierwszym roku w gronie juniorów wykręcił średnią 1,957 pkt/bieg. Z kolei w Unii Leszno odjechał tylko dwa biegi w sezonie.

W 2022 roku Szymon Szlauderbach będzie jeździł w Unii Leszno w lidze U24. W razie potrzeby wspomoże także zespół w PGE Ekstralidze.

Reklama

Must Read

“To pozytywne zaskoczenie, bo mówiło się o dużo słabszych zawodnikach”

Rozmowa ze Stanisławem Burzą – wychowankiem i byłym zawodnikiem Unii TarnówJeszcze Unia nie zginęła. Choć jaskółki pofrunęły naprawdę nisko. Wygrzebie się Tarnów z tej...