More
  Strona głównaZawodnicyWiktor Trofimow. „Jankes” zaprosił go do Leszna

  Wiktor Trofimow. „Jankes” zaprosił go do Leszna

  -

  W cyklu Biografie zawodników

  Wiktor Trofimow urodził się 1 października 1999 roku. W jego rodzinie są bardzo bogate żużlowe tradycje. Jego dziadek Wiktor dwa razy brał udział w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata, reprezentując ZSRR. Z kolei tata Wołodymyr także był solidnym zawodnikiem.

  Przy takim doświadczeniu rodzinnej starszyzny nie było wątpliwości, że i Wiktor złapie żużlowego bakcyla. Szybko jego talent dostrzeżono w Polsce. Młody zawodnik wywodzący się z Ukrainy został zaproszony przez Romana Jankowskiego na trening do Leszna. Ikona Unii prywatnie znała się z tatą Wiktora, więc ten otrzymał propozycję, aby wspólnie pościgać się spod taśmy z innymi adeptami leszczyńskiego klubu.

  Czytaj więcej  Bartosz Smektała. Po ostatnim meczu w sezonie zaskoczył kibiców

  Wiktor przyjeżdżał do Leszna coraz częściej i rozpoczęto także starania o polskie obywatelstwo dla niego. Polski paszport młodzieżowiec otrzymał w 2017 roku, później zdał egzamin na licencję i oficjalnie mógł jeździć w lidze na pozycji młodzieżowca.

  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda)

  Konkurencja w składzie „Byków” była jednak ogromna. Toteż Trofimow objeżdżał się w barwach Unii Kolejarza Rawicz, czyli klubu partnerującemu leszczyńskiej drużynie. Sezon 2018 był dla Trofimowa debiutanckim w polskiej lidze. Wiktor zakończył rozgrywki drugoligowe ze średnią 1,831 pkt/bieg.

  Kolejny rok również mógł spędzić w Rawiczu i jednocześnie być jednym z zawodników oczekujących do jazdy w Unii Leszno. Gdy jednak nadeszła propozycja jazdy w Motorze Lublin, to Trofimow nie wahał się ani chwili. Lublinianie awansowali do PGE Ekstraligi i szukali wówczas drugiego młodzieżowca. Wiktor szukał jazdy na najwyższym poziomie i trafił do zespołu „Koziołków”.

  Wraz z Wiktorem Lampartem stworzył drugą najsilniejszą parę młodzieżową w lidze. To punkty tej dwójki zawodników były bezcenne dla Motoru Lublin w walce o utrzymanie w lidze.

  Reklama

  Sezon 2020 okazał się lekkim zawodem dla Trofimowa. W Ekstralidze nie przekroczył on średniej 1,2 pkt/bieg. Z pewnością po ostatnim roku w gronie młodzieżowców oczekiwano od niego więcej. Na osłodę zawodnik Motoru znalazł się w kadrze na Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów i miał swój udział przy złotym medalu dla Polski.

  Na pierwszy rok w gronie seniorów wychowanek Unii Leszno przeniósł się do ROW-u Rybnik. Forma Trofimowa falowała, a jego średnia ostatecznie wyniosła 1,5 pkt/bieg.

  W 2022 roku Wiktor Trofimow ma występować w Wybrzeżu Gdańsk.

  Reklama
  - Advertisment -

  Must Read

  Mateusz Cierniak postawił kropkę nad i. Gratulacje!

  Jak powiedział, tak zrobił i dzisiaj Mateusz Cierniak jest mistrzem świata juniorów. Wychowanek tarnowskiej Unii, aktualnie reprezentant Polski i Motoru Lublin, wczoraj na toruńskiej...