Profesjonalne biuro podatkowe może nam pomóc wtedy, gdy mamy wątpliwości w rozumieniu przepisów prawa zagranicznego. Specjaliści służą wsparciem w odzyskiwaniu podatku z zagranicy, czy też w zagadnieniach dotyczących BUAK w Austrii i premii inflacyjnej w Niemczech. Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec? Co trzeba wiedzieć o BUAK Austria? Czego dotyczy premia inflacyjna w Niemczech?
Co to jest BUAK Austria? Bauarbeiter Urlaubs- und Abfertigungskasse to kasa urlopowa tych pracowników, którzy pracują w branży budowlanej na terenie Austrii. To organizacja prawa publicznego, jaka ma za zadanie wypłacać świadczenia urlopowe. Przepisy jasno wskazują, że pracodawca musi co miesiąc odprowadzać składkę urlopową. Jej wysokość zależy głównie do rodzaju wykonywanej pracy i stawki godzinowej wynagrodzenia pracownika. Pamiętajmy o tym, że dzięki składkom BUAK, osoby pracujące w branży budowlanej, podczas zmiany pracy nie tracą prawa do niewykorzystanego urlopu.
Czym jest premia inflacyjna w Niemczech? Jest to rozwiązanie wprowadzone w ramach trzeciego pakietu ulg, które pozwala pomagać mieszkańcom Niemiec w trakcie trwającej recesji. Bonus inflacyjny jest przewidziany głównie dla osób mieszkających i pracujących w Niemczech. Nie ma tutaj opodatkowania do wysokości 3000 Euro, a premia może zostać wypłacona do końca 2024 roku (możemy skorzystać z płatności w ratach). Warto zauważyć, że z premii inflacyjnej nie skorzystają pracownicy transgraniczni. Jest to dobrowolne świadczenie pracodawcy, które nie podlega prawu do roszczeń - to wskazuje, że wypłacenie bonusu inflacyjnego zależy w dużej mierze od dobrej woli naszego pracodawcy w Niemczech.
Szybki zwrot podatku z Niemiec jest możliwy wtedy, gdy postawimy na profesjonalne usług biura podatkowego. Jakie dokumenty trzeba przygotować? Konieczny jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli roczne zestawienie od pracodawcy, wskazujące sumę zarobków na rok. Jeżeli pracowaliśmy u kilku pracodawców, musimy dostarczyć zaświadczenia podatkowe od każdego z nich. Alternatywą są tutaj miesięczne rozliczenia za ostatni miesiąc u danego pracodawcy. Muszą one zawierać informacje zgodne z tym, co znajduje się na karcie podatkowej. Nie zapominajmy także o zaświadczeniu EU/EWR, które dokumentuje przychody uzyskane w innych krajach. Otrzymamy je w polskim urzędzie skarbowym, jednak najpierw trzeba dokonać rozliczenia podatkowego w Polsce. Wszystkie te dokumenty kierujemy do rozliczenia podatku dochodowego w niemieckim urzędzie skarbowym. Co istotne, specjaliści z biura podatkowego oferują pomoc w wypełnianiu i składaniu deklaracji podatkowych oraz przygotowywaniu niezbędnych dokumentów. Wystarczy skorzystać z kompleksowych usług, aby móc cieszyć się sprawnym zwrotem podatku z Niemiec.
Podsumowując, warto zauważyć, że usługi biura podatkowego są nieocenione w wielu przypadkach. Nie zawsze znamy się na zagranicznych przepisach prawnych, które są ważne wtedy, gdy pracujemy i mieszkamy w innym kraju.