Prokrastynacja jest uważana za zaburzenie psychiczne, związane z powtarzalnym cyklem działań i efektów, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. To słowo często stanowi też wytłumaczenie lenistwa, jednakże przyczyny takiego zjawiska mogą być złożone. Czym jest prokrastynacja i jak sobie z nią poradzić? Jak może wpływać na codzienną pracę?
Co to jest prokrastynacja? Najprościej rzecz ujmując, jest to nałogowe odkładanie obowiązków na późniejszy czas. W efekcie czekamy do ostatniej chwili z ważnymi zadaniami i wykonujemy je niedokładnie. Odkładanie nie ma żadnych wyraźnych powodów - często mamy rozlegle plany, jednak nie realizujemy żadnego z nich. Trudno jest nam bowiem rozpocząć działanie wtedy, gdy nie ma z góry określonego czasu. Działania prokrastynatora są powtarzalne, a dobrym przykładem prokrastynacji jest pisanie pracy dyplomowej. Na początku mamy na to dużo czasu, dlatego odkładamy to na później. Ostatecznie nie robimy tego wcale lub piszemy pracę na ostatnią chwilę, co generuje dodatkowy stres. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w serwisie Poradnik Pracownika.
Jak powstaje prokrastynacja? Zazwyczaj jest ona związana z dzieciństwem. Gdy rodzice stawiali nam wysokie wymagania, a my baliśmy się, że ich nie spełnimy, możemy nadal odczuwać lęk przed niepowodzeniem. Poza tym liczne grono osób po prostu boi się nadmiernej odpowiedzialności, które mogą prowadzić do sukcesu i nowych obowiązków. Przyczynę takiego stanu rzeczy stanowić może perfekcjonizm. Jeśli chcemy wszystko robić jak najlepiej, a na naszej ścieżce pojawia się nowe zadanie, boimy się porażki i odkładamy ją tak długo, jak jest to możliwe. Niektóre osoby pracują najlepiej wtedy, gdy mają z góry określony termin na wykonanie zadania.
Co wskazuje na to, że mamy do czynienia z prokrastynacją? Przemyślmy to, czy często odkładamy pracę na później i wykonujemy zadania na ostatnią chwilę. Wskazówką jest też obawa przed planami o dłuższych terminach i w efekcie nie rozpoczęcie żadnego z nich. Ciągle może nam się wydawać, że coś powinniśmy zrobić i nie możemy wypocząć - to znak, że dopadła nas prokrastynacja. Czy da się to zwalczyć? Pamiętajmy o tym, że prokrastynacja może nawet doprowadzić do depresji i nerwicy. Spróbujmy zatem z nią walczyć, aby było nam lżej na co dzień. Proces wychodzenia z prokrastynacji może być wymagający i długi, jednak warto zadbać o zniwelowanie nawyku odkładania zadań na później. Pomocne jest przykładowo planowanie czynności w ciekawej formie typu bullet journal. Jeśli nie radzimy sobie z tym problemem, udajmy się do specjalisty. Gdy poznamy przyczyny problemu, łatwiej będzie nam rozpocząć walkę o lepsze życie.
Prokrastynacja niestety dotyczy wielu osób, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić. Istnieje kilka metod, które pozwolą skutecznie zwalczyć ten kłopot. Są one następujące:
Oczywiście każdy z nas może mieć inne metody na radzenie sobie z odkładaniem zadań na później. Wypróbujmy kilka sposobów, tak aby szybko znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie. Dzięki temu zauważymy, że nasza praca staje się efektywniejsza, a nawyk odkładania zadań na późniejszy czas odchodzi pomału w zapomnienie.
Podsumowując, warto zauważyć, że prokrastynacja może utrudniać codzienne życie i wydajną pracę. Warto sobie radzić z nią najlepiej, jak umiemy, aby cieszyć się sprawnym wykonywaniem różnych zadań i spokojem ducha.