Zamknij

Krzysztof Kasprzak. Żużel ma w DNA

07.21, 20.07.2021

Krzysztof Kasprzak. Żużel ma w DNA

W cyklu "Biografie zawodników"

Na przełomie wieków w polskiej lidze pojawił się Krzysztof Kasprzak. Od samego początku zaczął budować swoją markę, ale na wielki sportowy sukces w seniorskiej karierze czekał dość długo.

Krzysztof Kasprzak urodził się 18 lipca 1984 roku w Lesznie. Żużel towarzyszył mu od dziecka, ponieważ jego tata Zenon był doskonałym zawodnikiem i jednocześnie wprowadzał go w tajniki tego sportu. W 2000 roku Krzysztof zdał licencję i pod koniec sezonu zadebiutował w rewanżowym meczu barażowym przeciwko drużynie z Grudziądza. Zdobył wówczas trzy punkty.

Od sezonu 2001 nastąpiła eksplozja talentu Krzysztofa Kasprzaka. Chwilami w lidze jeździł jak stary wyga, a do tego zaczął pokazywać się na arenie międzynarodowej. W 2002 roku w Slanach został wicemistrzem świata juniorów, przegrywając tylko z reprezentantem gospodarzy, Lukasem Drymlem.

Upragniony tytuł mistrza świata juniorów Kasprzak wywalczył w 2005 roku w niecodziennych okolicznościach. W miejscu rozgrywania zawodów (Wiener Neustadt) spadł deszcz i po trzech seriach startów należało zakończyć zawody. Po osiem punktów mieli Krzysztof Kasprzak oraz Tomas Suchanek. O złotym medalu zdecydowało losowanie, które wygrał Polak.

(fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Krzysztof Kasprzak żużel ma w swoim DNA

W tym samym roku Kasprzak był członkiem reprezentacji Polski, która sięgnęła we Wrocławiu po Drużynowy Puchar Świata. Leszczynianin w następnych latach także często trafiał do złotej kadry i wywalczył trofeum jeszcze czterokrotnie (2009,2011,2013,2016).

Rok 2007 był jednym z najszczęśliwszych w karierze Krzysztofa Kasprzaka. Wraz z Unią Leszno zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski, zajął drugie miejsce w Grand Prix Polski, startując z dziką kartą oraz wskoczył do obsady Grand Prix jako stały uczestnik przed sezonem 2008.

Utalentowany zawodnik nie poradził sobie jednak wśród najlepszych żużlowców świata. Dodatkowo zaczęła się pogarszać jego dyspozycja w lidze. Po sezonie 2009 opuścił macierzysty klub Unię Leszno i przeniósł się na dwa lata do Tarnowa, gdzie nie spełnił się w roli lidera.

Nowy rozdział w jego karierze nastąpił w 2012 roku, kiedy zaczął startować w Stali Gorzów. Na trudnym technicznym torze poprawiał swoje umiejętności i ponownie zaczął pukać do bram Grand Prix. W tym samym roku wystartował w dwóch rundach jako rezerwowy, a w 2013 roku był już stałym uczestnikiem rywalizacji o indywidualne mistrzostwo świata.

Jednak dopiero w 2014 roku nadeszło prawdziwe "pięć minut" dla wychowanka Unii Leszno. Kasprzak zachwycał swoim ofensywnym stylem jazdy w cyklu Grand Prix i na koniec świętował wicemistrzostwo świata. W trakcie sezonu zmagał się z kilkoma groźnymi kontuzjami, przez które stracił szanse na złoto.

Był to jednak jedyny skok Kasprzaka do ścisłej czołówki. W 2015 roku zawodnik Stali Gorzów spisywał się fatalnie na wszystkich frontach i z hukiem wyleciał z Grand Prix. Do elity wrócił dopiero przed sezonem 2021.

W polskiej lidze Kasprzak na długo zadomowił się w Stali Gorzów, reprezentując ten klub w latach 2012-2020. Zdobył z nim dwa tytuły drużynowego mistrza Polski. W 2014 roku w Zielonej Górze został Indywidualnym Mistrzem Polski, czym powtórzył sukces swojego taty z 1990 roku.

W sezonie 2021 Krzysztof Kasprzak reprezentuje w polskiej lidze GKM Grudziądz.

 

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%