More
  Strona głównaAktualnościCo z czapką Kadyrowa?

  Co z czapką Kadyrowa?

  -

  – Gdzie jest czapka Kadyrowa i rogatywka – pytali dziennikarze na konferencji prasowej po finale indywidualnych mistrzostw Polski w Rzeszowie. Głos zabrał w tej sprawie Bartosz Zmarzlik oraz przedstawiciel organizatora mistrzostw.

  Zmarzlik poinformował, że przed zawodami przekazał czapki przedstawicielowi Polskiego Związku Motorowego. „Kadyrówka” i rogatywka są nagrodami przechodnimi i są wręczane na podium mistrzowi Polski. Na konferencji usłyszeliśmy, że Główna Komisja Sportu Żużlowego następnego dnia wyda oświadczenie w tej sprawie.

  – Otrzymywaliśmy od kibiców zapytania co dalej z czapką Kadyrowa, a wręcz wnioski, aby zaprzestać jej wręczania, że względu na obecną sytuację w Ukrainie. Gdybyśmy zostawili czapkę, to zamiast skupiać się na emocjach czysto sportowych, mielibyśmy gorącą polityczną dyskusję, bo wiele osób zwyczajnie nie musi wiedzieć, że Gabdrachman Kadyrow nie ma żadnego związku z Ramzanem Kadyrowem, który groził atakiem na Polskę. Zresztą zapytałem zawodników, którzy w przeszłości mieli tą czapkę w swoim posiadaniu, czy też byli uczestnikami IMP właśnie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy historia tej czapki się tworzyła. Efekt był taki, że 75 procent z grona 18 byłych zawodników zdecydowało, że czapka Kadyrowa powinna odpocząć, stąd jej przejście na „emeryturę” – tłumaczy przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Piotr Szymański.

  czapka Kadyrowa
  (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Bartosz Zmarzlik w czapce Kadyrowa

  Na czapce znajdowały się wyhaftowane nazwiska kolejnych mistrzów Polski. Jak się okazuje, stanowiła ona pamiątkę. Czapka znajdzie swoje nowe miejsce.

  – Uznaliśmy, że jest to najlepszy moment, by przekazać ją do muzeum. Nie tylko ze względu na sytuację międzynarodową, która przyspieszyła tę decyzję, ale również z uwagi na jej stan techniczny. Planujemy przekazać ją do zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki – zapowiada Szymański.

  Reklama

  Jeśli czapka Kadyrowa znajdzie swoje miejsce w muzeum, to co stało się z rogatywką? Rogatywka była wręczana mistrzowi kraju od 2003 roku.

  – Do tej pory funkcjonowały one razem i nienaturalnym byłoby je rozdzielać. Stąd też decyzja, by przekazać je do muzealnych zbiorów w pakiecie – podkreśla Piotr Szymański.

  Reklama

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  - Advertisment -

  Must Read

  Czy kierownictwo Speedway Grand Prix przemyca rosyjskich żużlowców do elity?

  Po to, by wzmocnić rywalizację i podnieść poziom sportowy mistrzostw świata. Coraz częściej pojawiają się głosy, że FIM (Światowa Federacja Motocyklowa) i dyrekcja SGP...