Zamknij

Wielka wystawa żużlowa w Ostrowie

21:38, 03.03.2024 Piotr Dzierliński Aktualizacja: 22:16, 03.03.2024
Skomentuj fot. UM Ostrów Wielkopolski fot. UM Ostrów Wielkopolski

Żużel w 2023 roku obchodził swoje setne urodziny. Z tej okazji klub w Ostrowie Wielkopolskim w Forum Synagoga zorganizowano wielka wystawę.

[ZT]33217[/ZT]

Na wystawie prezentowane są między innymi historyczne motocykle; najstarszy z 1934 roku oraz liczne eksponaty i zdjęcia, które pozwolą przenieść się nam w romantyczne czasy początków żużla w Polsce i na świecie. Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z najciekawszymi wydarzeniami zaprezentowanymi na wielkoformatowym kalendarium. Specjalne ekspozytory, ciekawostki ze świata żużlowego sprawią, że zwiedzający będą mogli przenieść się do czasów, w których żużlowcy przez kilka tygodni podróżowali statkiem, by móc rywalizować o tytuł najlepszego żużlowca globu.

Organizatorem jest Warszawskie Towarzystwo Speedwaya. Uwaga, wystawa jest biletowana. Sprzedaż biletów przy wejściu do budynku Forum Synagoga w godzinach otwarcia obiektu.

Przypomnijmy, że ojczyzną speedwaya jest Australia. Pierwszy raz zawody żużlowe odjechane zostały w roku 1923, na torze w Maitland. Po 5 latach pomysł przeniesiono do Wielkiej Brytanii. I tam powoli zaczęły powstawać drużyny, aż w końcu wystartowała liga.

W 1932 roku pierwszym zespołem, który zwyciężył Drużynowe Mistrzostwo Wielkiej Brytanii był Wembley Lions. Pierwszym Indywidualnym Mistrzem Świata w 1936 roku został Lionel Van Praag, pochodzący z Australii. Rok później tytuł wywalczył Amerykanin Jack Milne. Na skutek Wybuchu II Wojny Światowej żużel stanął w miejscu. Do rywalizacji zawodnicy wrócili w 1949 roku, gdzie Mistrzem Świata został Tommy Price.

W latach 70. rozpoczęła się dominacja Duńczyków. Ole Olsen sięgnął trzykrotnie po tytuł najlepszego zawodnika globu. Był tak bardzo zafascynowany speedwayem, że postanowił wybudować tor w Danii. Miało to pomóc w poszukiwaniu nowych talentów. Vojens Speedway Center, tak dokładniej nazywał się stadion na którym były rozgrywane wielkie imprezy.

AGD na Ceneo.pl

W latach 80. pojawili się Hans Nielsen oraz Erik Gundersen, którzy w przeciągu dziesięciu lat zainkasowali dziesięć złotych medali IMŚ. Były to jedne z ostatnich jednodniowych zawodów o złoto tej imprezy. Ole Olsen przedstawił swój pomysł, który polegał na tym, że powinien powstać jeden wielki cykl SGP. Pierwszą taką rundę zwyciężył Tomasz Gollob, podczas rundy we Wrocławiu w 1995 roku. W XXI wieku pojawiła się nowa legenda tego sportu. Reprezentant Szwecji - Tony Rickardsson został pięciokrotnym Indywidualnym Mistrzem Świata.

Z czasem zaczęli pojawiać się tacy zawodnicy jak: Nicki Pedersen oraz Jason Crump, którzy co roku dominowali te rozgrywki. Jeden z nich w dalszym ciągu jest aktualnym zawodnikiem jeżdżącym na zapleczu PGE Ekstraligi w Texom Stali Rzeszów.

[ZT]32751[/ZT]

W 2010 doczekaliśmy się złota reprezentanta Polski od 37 lat. Tomasz Gollob postanowił sięgnąć po złoto SGP. Następnie Greg Hancock został najstarszym Indywidualnym Mistrzem Świata, ponieważ w wieku 41 lat zdobył upragnione złoto. Myślę, że dalszej historii SGP nie ma co przedstawiać… Fenomenalne czasy dla Polaków, a dokładniej Bartosza Zmarzlika. Został czterokrotnym Mistrzem Świata, a to się nie zapowiada na jego ostatnie złoto. Następne lata również powinny należeć do Zmarzlika, który miażdży co rok swoich rywali. Nic innego nam nie pozostało niż oglądać i cieszyć się z dominacji Polskiego żużla w tych czasach.

(Piotr Dzierliński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%