Zamknij

Czy czapka radzieckiego żużlowca to naprawdę godna nagroda dla mistrza Polski?!

13:09, 09.07.2022
Skomentuj

Dzisiaj pierwsza odsłona indywidualnych mistrzostw Polski. Medale zostaną wręczone później - po rozegraniu trzech rund. Przy okazji zawodów, pytamy: co z czapką Kadyrowa?

Czapka Kadyrowa to przechodnia nagroda, symboliczne trofeum przyznawane indywidualnemu mistrzowi Polski na żużlu od roku 1963. Nakrycie głowy podarował dwóm polskim zawodnikom - Antoniemu Worynie i Andrzejowi Pogorzelskiemu - w radzieckim (obecnie rosyjskim) mieście Ufa w Baszkirii radziecki żużlowiec Gabdrachman Kadyrow w 1963 roku.

Pogorzelski przywiózł ją do Polski i przekazał władzom Polskiego Związku Motorowego. Te uznały, że czapka powinna być nagrodą dla najlepszego polskiego żużlowca. Jako pierwszy czapkę otrzymał indywidualny mistrz Polski z 1963 roku - Henryk Żyto, który zapoczątkował tradycję przekazywania czapki kolejnym mistrzom. Na czapce haftowane były nazwiska jej zdobywców i daty zdobycia przez nich tytułu mistrza Polski.

czapka Kadyrowa (fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda) Od 1963 roku czapkę Kadyrowa otrzymuje indywidualny mistrz Polski. Tutaj akurat Bartosz Zmarzlik w 2021 roku.

Co z czapką radzieckiego żużlowca w obliczu trwającej wojny w Ukrainie? Czy powinien zakładać ją najlepszy polski żużlowiec? Czy jednak nie dajmy się zwariować i nie wywracajmy wszystkich symboli, mających związki z naszym wschodnim sąsiadem? Co o tym sądzicie?

Ciąg dalszy tekstu pod materiałem video:

[WIDEO]404[/WIDEO]

Dzisiaj o 19.00 w Grudziądzu wystąpią najlepsi polscy żużlowcy. Cykl trzech turniejów w ramach indywidualnych mistrzostw Polski rozpocznie nową erę wyłaniania mistrza naszego kraju. Zawody o IMP nieprzerwanie od 1956 roku wyłaniane były podczas jednego finału, za wyjątkiem lat 1987-1988 kiedy to finał był dwudniowy. Dotychczas gospodarzem zawodów był aktualny drużynowy mistrz Polski. Władze GKSŻ postanowiły zmienić ten zwyczaj i zawody odbędą się w Grudziądzu, Krośnie oraz Rzeszowie.

Na liście startowej znalazło się dwunastu żużlowców startujących w najwyższej klasie rozgrywkowej oraz trzech pierwszoligowców. Kontuzjowanego Jakuba Jamroga zastąpi rezerwowy Mateusz Cierniak.

Z tzw. dziką kartą wystartuje w zawodach reprezentant gospodarzy - Norbert Krakowiak.

Uczestnicy tegorocznej rywalizacji mają na swoim koncie aż 31 medali IMP. Najwiecej zdobyli Janusz Kołodziej - 8 (4 złote i 4 brązowe) i Maciej Janowski - 7 (2 złote, 2 srebrne, 3 brązowe).

Lista startowa - Finał 1 - Grudziądz:

1. Norbert Krakowiak (Zooleszcz GKM Grudziądz)

2. Maciej Janowski - (Betard Sparta Wrocław)

3. Jakub Miśkowiak - (zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa)

4. Tobiasz Musielak (Wilki Krosno)

5. Grzegorz Zengota (ROW Rybnik)

6. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów)

7. Przemysław Pawlicki (Zooleszcz GKM Grudziądz)

8. Kacper Woryna (zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa)

9. Bartosz Smektała (zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa)

10. Paweł Przedpełski (for Nature Solutions Apator Toruń)

11. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)

12. Dominik Kubera (Motor Lublin)

13. Jakub Jamróg (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

14. Krzysztof Kasprzak (Zooleszcz GKM Grudziądz)

15. Patryk Dudek (for Nature Solutions Apator Toruń)

16. Jarosław Hampel (Motor Lublin)

Rezerwowi:

17. Mateusz Cierniak (Motor Lublin)

18. Krzysztof Buczkowski (Stelmet Falubaz Zielona Góra)

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%