Zamknij

Przygotowują się do 75-lecia istnienia. Ale chyba mają więcej lat niż się wydaje

07:47, 24.01.2023 Artur Bielecki Aktualizacja: 07:53, 24.01.2023
Skomentuj fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda

Klub z Rawicza przygotowuje się do obchodów na 75-lecia istnienia, ale niespodziewanie pojawiły się głosy, że "Niedźwiadki" mają więcej na liczniku. Co z tym jubileuszem? 75 czy 88 lat stuknęło w tym roku Kolejarzowi Rawicz?

[ZT]29636[/ZT]

Władze Metaliki Kolejarza Rawicz są lekko zdziwione, ale kłopotu nie będzie, gdy okaże się że Kolejarz jest starszy niż się wydawało. Rawicki klub co prawda ogłosił jubileuszowy sezon i zmiany nie będzie.

- Jak się potwierdzi, to będziemy świętować 88-lecie zamiast 75-lecia. Problemu nie widzę - zapowiedział obiektywny i elastyczny w tym temacie, prezes "Niedźwiadków" Sławomir Knop.

Teraz trzeba jednak poszukać w archiwach dokładnej daty narodzin żużla w mieście. 75-lecie kwestionują niektórzy kibice, zwłaszcza interesujący się historią czarnego sportu.

[ZT]29517[/ZT]

- Motoklub Rawicz po II wojnie św. został reaktywowany już w 1946 r., a pierwsze zawody żużlowe w Rawiczu odbyły się dwa miesiące wcześniej niż w Lesznie, 28 lipca 1946 r. Ale Motoklub Rawicz istniał już przed wojną. W 1937 r. rawiczanie startowali jako filia Klubu Motocyklowego Ostrów, a 26 maja 1938 r. w Rawiczu zorganizowano pierwsze zawody żużlowe, o których znalazłem informację - przekazał Jarosław Wawrzyniak, kibic, na co dzień starosta leszczyński, który jest znany także jako historyk i regionalista. Jest również autorem książki o znanym leszczyńskim żużlowców i trenerze Józefie Olejniczaku oraz publikacji o leszczyńskim żużlowców, pierwszym triumfatorze Memoriału Smoczyka, Stanisławie Glapiaku.

Wawrzyniak przyznaje, że nie jest łatwo doszukać się szczegółów powstania żużla w grodzie Przyjemskiego i ustalić datę początkową.

- Z tym początkiem żużla w Rawiczu to jednak nie takie proste. "Orędownik Ostrowski" z 16 VI 1936 informuje o zawodach motocyklowych w Rawiczu (zapewne w niedzielę 14 VI 1936), jednak z informacji nie wynika, czy były to wyścigi na torze żużlowym, ani kto był organizatorem. Również kolejna relacja prasowa w "Dzienniku Ostrowskim" z 7 VII 1937 może budzić wątpliwości, czy zawody 4 VII 1937 o mistrzostwo miasta Rawicza odbyły się w Rawiczu czy w Ostrowie - dodaje Wawrzyniak.

Ciąg dalszy tekstu pod materiałem video:

Rawicki klub także zdaniem Romana Nowackiego (znany kolekcjoner programów i pamiątek żużlowych) ma więcej niż 75 lat. Rawiczanie ścigające się sportowo motocykle zobaczyli już w roku 1935, na torze stadionu przy ulicy Polnej (dzisiaj Spokojnej). Bracia Franciszek i Zdzisław Nowaccy, Klemczak, Doliński szybko stali się popularnymi , a na zawody waliły tłumy. Motoklub Rawicz stawał się sławny.

15 czerwca 1936 roku w Rawiczu rozegrano Zawody Motocyklowe” - napisał w Internecie Roman Nowacki i nawet podał szczegóły. - „Bieg Finałowy maszyn sportowych o pojemności 500 cc wygrał Olejniczak z Pleszewa przed Kaczmarkiem i Kamińskim (obaj z Ostrowa). Ostrowianie zdominowali też bieg finałowy maszyn sportowych o pojemności 350 cc. Wygrał Karliński przed Lipińskim, a trzeci był Obarski z Krotoszyna . Odbyły się tez wyścigi z udziałem maszyn turystycznych. W finale triumfował Obarski z Krotoszyna przed Błachem z Kępna i Szymkowiakiem z Jarocina. Gospodarze zawodnicy z Rawicza najlepiej spisali się w biegu pocieszenia z udziałem maszyn turystycznych , w którym wygrał Otton Ortieb przed Józefem Olejniczakiem z Leszna.

Metalika Kolejarz Rawicz

Nowacki pisze dalej: „W roku 1937 założony został w Rawiczu Klub Motorowy. Był to pierwszy klub na tym terenie, który propagował rozwój sportu motorowego. Kilka miesięcy później zorganizowano pierwsze zawody motorowe na trasie Izbice – Sierakowo. Zainteresowanie tą impreza było ogromne. Rawicki Klub Motocyklowy zorganizował 4 lipca 1937 roku klubowe wyścigi motocyklowe po hasłem „ Motoryzacji Kraju”. Zawody przeprowadzono na żużlowym torze pod protektoratem doktora Łobozewa, starosty powiatu rawickiego. Do walki o mistrzostwo miasta Rawicz stanęło dwanaście maszyn, z których do mety dotarło dziewięć.

Kategoria maszyn wyścigowych :

Pierwsza nagroda i Mistrzostwo Miasta Rawicz – zdobył Klemczak Łucjan (Miejska Górka) na maszynie Rudge Ulster 500 cc w czasie 2.03,0

Druga nagroda i wicemistrzostwo Miasta Rawicz – Karliński Ludwik (Ostrów) na maszynie R. Enfield Bulet 250 cc w czasie 2.35,4

Klasa maszyn sportowych :

Pierwsza nagroda i Mistrzostwo Miasta Rawicz w tej kategorii zdobył Nowacki Franciszek (Rawicz) na maszynie New Imperial 350 cc w czasie 2.03,0

Druga nagroda i wicemistrzostwo Miasta Rawicz Lipiński Paweł (Ostrów) na maszynie Motasacoche 350 cc w czasie 2,11,2

Trzecie miejsce zdobył Ortieb Otton z Krotoszyna na maszynie BMW 500 cc.

[FOTORELACJA]131[/FOTORELACJA]

Kategoria maszyn turystycznych :

Pierwsze miejsce uzyskał Ortieb Otton (Krotoszyn)

Drugie miejsce Olejniczak Józef (Rawicz)

Trzecie miejsce Radajewski (Rawicz)

Bieg Pocieszenia :

Pierwsze miejsce uzyskał Ulatowski (Rawicz)

Drugie miejsce Dwornik (Rawicz)

Bieg poza konkursem:

Pierwsze miejsce Gawron (Rawicz) na Rexie 500 cc

Drugie miejsce Marciszewski Na Hudsonie 500 cc

Powyższe wyścigi odbyły się bez żadnych wypadków. Zainteresowanie publiczności było ogromne. Na stadionie zgromadziło się około 2 tysiące osób. Pogoda była wyśmienita.”

Wiele wskazuje więc, że rawicki żużel i klub w tym mieście, mają jednak trochę więcej niż 75 lat.

(Artur Bielecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%