Zamknij

Motor znów ze złotem, bo Madsen zatrzymał Apator

09:11, 08.04.2024 Piotr Dzierliński Aktualizacja: 09:16, 08.04.2024
Skomentuj fot. Piotr Dzierliński fot. Piotr Dzierliński

Orlen Oil Motor Lublin trzeci raz z rzędu wywalczył złote medale Mistrzostw Polski Par Klubowych. Koziołki jednak nie dominowały, a złoto zapewnili sobie po ostatnim biegu, kiedy Madsen zdołał powstrzymać parę Apatora.

[ZT]33615[/ZT]

Finał Mistrzostw Par Klubowych zapowiadał się bardzo ciekawie. Stawka obsadzona najmocniejszymi nazwiskami zawitała na „Golęcin” w Poznaniu. Pogoda dopisała i dzięki temu oglądaliśmy fenomenalne, wyrównane zawody. Kibice z całej żużlowej polski zebrali się na trybunach, aby oglądać spektakl. Rzutem na taśmę zespół Orlen Oil Motor Lublin zwyciężył turniej, między innymi dzięki kompletnemu Bartoszowi Zmarzlikowi, który tego dnia nie miał na siebie mocnych. Podium uzupełniły drużyny z Torunia oraz Wrocławia.

Gospodarze z Poznania od samego początku udowodnili, że nie będą „chłopcami do bicia”. Aleksandr Łoktajew założył ze startu Bartosza Smektałę i pewnie wygrał bieg numer jeden dzisiejszych zawodów. Dominik Kubera niedawno zaliczył triumf w Memoriale Alfreda Smoczyka, natomiast w swoim pierwszym występie przyjechał za parą Toruńską. Gonitwę od startu do mety wygrał Bartosz Zmarzlik. Zawodnicy Fogo Unii Leszno zamykali pierwszą serię startów biegiem z Betard Spartą Wrocław. Artiom Łaguta razem z Danem Bewleyem bez problemu poradzili sobie z Bartoszem Smektałą oraz Grzegorzem Zengotą.

Ekipa z Torunia potwierdziła, że są jednym z faworytów w walce o złoty medal. Emil Sajfutdinow i Robert Lambert rozstawili po kątach parę zielonogórskiego Falubazu. Wrocławianie w 7. biegu po raz drugi pokonali swoich rywali podwójnie. Tym razem w miejsce Artioma Łaguty wskoczył Maciej Janowski. Częstochowianie byli bez szans w tym wyścigu. Leszczynianie w starciu z Mistrzem Polski nie dali za wygraną. Po dobrym starcie Dominika Kubery przez swój błąd spadł na ostatnią lokatę, co wykorzystał Bartosz Smektała.

Aleksandr Łoktajew z biegu na bieg pokazywał, że jest fenomenalnym zawodnikiem i może wiele namieszać w Metalkas 2. Ekstralidze. Po zaciętej rywalizacji za swoimi plecami przywiózł doświadczonego Patryka Dudka. W biegu 12. doszło do karambolu z udziałem dwóch zawodników. Lidera PSŻ-u pociągnęło i uderzył w Rasmusa Jensena. Zawodnik Falubazu przez chwilę nie wstawał z toru, aż wyjechała karetka i wyciągnięto nosze. Koniec końców wstał z toru o własnych siłach, a Łoktajew został wykluczony z powtórki. Bieg wygrał Jarosław Hampel, natomiast na trasie Szymon Szlauderbach wywalczył dwa punkty przeciwko Jensenowi.

W następnej gonitwie przeciwko Motorowi presji nie wytrzymał Leon Madsen, który wjechał w taśmę startową. Kacper Woryna prowadził do momentu, aż obok niego przemknął Bartosz Zmarzlik.

Betard Sparta Wrocław po trzech wygranych podwójnie biegach nie kontynuowała swojej imponującej passy. Robert Lambert oraz Patryk Dudek po ostrej walce pokonali parę z Wrocławia. Na zakończenie czwartej serii startów Fogo Unia Leszno bardzo dobrze wystartowała i przyjechała po trzy “oczka”. Bartosz Smektała po zewnętrznej minął Pawlickiego oraz Hampela. Chwilę później do “Smyka” dojechał Andrzej Lebiediew, który do samego końca walczył z zawodnikami Falubazu.

Mateusz Dul wskoczył w miejsce Szymona Szlauderbacha i nie pokazał się ze złej strony pomimo zera na koncie. Po starcie założył się na Leona Madsena, ale na trasie stracił jednak moc. Bieg wygrał Aleksandr Łoktajew, który męczył się do samego końca z żużlowcami CKM-u.

Orlen Oil Motor Lublin po wygranej w wyścigu 17. złoto miał już na wyciągnięcie ręki. Dominik Kubera i Bartosz Zmarzlik mądrze rozegrali pierwszy łuk i nie pozwolili wjechać parze WTS-u. Andrzej Lebiediew po raz kolejny na torze zrobił niezłe show. Przy rezultacie 1:5 dla Torunian, Łotysz nie dał za wygraną i minął rywali.

Orlen Oil Motor Lublin został trzeci raz z rzędu złotym medalistą MPPK. Srebrny medal wywalczyli zawodnicy KS Apatora Toruń, a na najniższym stopniu podium stanął zespół Betard Sparty.

Podsumowując wszystko, to zawody bardzo ciekawe od połowy, kiedy tor pozwalał już na wyprzedzanie. Dopisała pogoda i stęskniona emocji na najwyższym poziomie poznańska publiczność. Górą Motor, choć do końca nie było to takie oczywiste. Wielką robotę w zespole Koziołków zrobił nie kto inny, jak Bartosz Zmarzlik, który wygrał wszystkie sześć wyścigów.

Niespodzianką była słaba postawa beniaminka PGE Ekstraligi, wspomnianego zespołu z Zielonej Góry, który przegrał nawet z gospodarzami, ekipą PSŻ Poznań.

Byki z Leszna nie mogły korzystać znów z Janusza Kołodzieja. Dobrze pokazał się natomiast Andrzej Lebiediew. Kilka razy pokazał swoją zaciętość. To biegi z udziałem rezerwowego z Leszna były jednymi z najciekawszych.

Mocno też swoją obecność zaznaczał Apator, który stanął przed szansą zdetronizowania Lublinian, ale by tak się stało musiał najpierw wygrać ostatni bieg dnia, by doprowadzić do barażu o złoto. Na przeszkodzie w tym stanęła jednak para z Częstochowy, a właściwie Leon Madsen, który przywiózł za plecami Lamberta i Dudka,

-W ostatnim biegu czułem się wreszcie dobrze na starcie i na trasie, a tak cały czas czegoś szukałem, skakałem z motocykla na motocykl. Wynik ciągnął dzisiaj Bartek, to dzięki jego postawie mamy złoto – powiedział Dominik Kubera.

-Jestem zadowolony. Cały czas wierzyliśmy w medal, a ja wierzyłem do końca w złoto. Mówiłem w boksie, że na koniec jeszcze to wygramy choć nie było lekko, bo rywale mocno naciskali – przyznał Bartosz Zmarzlik.

Wyniki finału MPPK – Poznań

1.ORLEN OIL MOTOR LUBLIN 25: Bartosz Zmarzlik 18 (3,3,3,3,3,3), Dominik Kubera 6+3 (0,2*,0,-,2*,2*), Jack Holder 1 (1)

2.KS APATOR TORUŃ 23: Emil Sajfutdinow 4+1 (2,2*,-,-,-,-), Robert Lambert 11+4 (1*,3,3,2*,1*,1*), Patryk Dudek 8 (1,3,2,2)

3.BETARD SPARTA WROCŁAW 22: Artiom Łaguta 5+2 (2*,-,2*,1,0,-), Daniel Bewley 8+1 (3,3,-,0,2*), Maciej Janowski 9+1 (2*,3,1,3)

4.TAURON WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA 17: Leon Madsen 10 (3,1,1,t,2,3), Maksym Drabik 0 (-,-,-,-,-). Kacper Woryna 7+1 (1,0,3,2,1*,0)

5.FOGO UNIA LESZNO 17: Bartosz Smektała 6+1 (2,0,1*,-,3,-), Grzegorz Zengota 2+1 (1*,1,-,0,-,0), Andrzej Lebiediew 9+1 (2,2,2* 3) 6. ATES ENERGY GROUP PSŻ POZNAŃ 12: Aleksander Łoktajew 9 (3,1,2,w,3,-), Szymon Szlauderbach 2 (0,0,0,2,-,0); Mateusz Dul 1 (0,1)

6.NOVYHOTEL FALUBAZ ZIELONA GÓRA 10: Jarosław Hampel 7 (2,1,1,3,0,0), Przemysław Pawlicki 2 (0,0,d,-,1,1), Rasmus Jensen 1 (1)