Strona główna Reportaż Apator vs Polonia: kiedyś to były DERBY!

Apator vs Polonia: kiedyś to były DERBY!

-

Kibice na Pomorzu i Kujawach, którzy kochają atmosferę i smak derbów, znowu będą musieli poczekać i uzbroić się w cierpliwość. W następnym roku żużlowego klasyka z udziałem drużyn z Torunia i Bydgoszczy nie będzie. Apator właśnie wrócił do elity, natomiast Polonia błąka się w ogonie pierwszoligowej tabeli.

Reklama

Kto chociaż raz miał przyjemność zasiadać na trybunach podczas bydgosko – toruńskich derbów, ten wie o czym mowa. Spotkania z udziałem Polonii i Apatora są wyjątkowe. Pod warunkiem, że drużyny dysponują mocnymi składami z gwiazdami czarnego sportu i walczą o najwyższe cele. Bo inaczej jest, gdy jeżdżą na zapleczu ekstraklasy, jak to miało miejsce w tym roku, do tego znajdują się po przeciwnych biegunach ligowej tabeli. Wtedy derby nie mają soli, smakują jak zupa bez przyprawy.

Czytaj więcej  Anioły wracają do nieba! Toruń świętuje!

Pierwsze zawody

Pierwsze oficjalne zawody pomiędzy drużynami z Bydgoszczy i Torunia odbyły się 7 października 1973 roku. Polonia i toruńska Stal (Apator później przejął schedę po Stali) rywalizowały ze sobą w barażach o utrzymanie się w lidze. Bydgoszcz broniła się przed spadkiem, Toruń próbował awansować.

fot. speedway.hg.pl
Per Jonsson i Tomasz Gollob (fot.speedway.hg.pl)

Drużynę bydgoską reprezentowali m.in.: Henryk Glücklich, Stanisław Kasa, Marian Zaranek, natomiast w zespole z grodu Kopernika jeździli m.in.: Jan Ząbik, Roman Kościecha i Janusz Plewiński. Pierwszy pojedynek wygrali torunianie 44:34. W rewanżu tydzień później na stadionie bydgoskiej Polonii doszło do niecodziennej sytuacji. Wybuchł mały skandal. Polonia wygrała pierwszych pięć wyścigów i żużlowcy z Torunia odmówili startu w kolejnych biegach. Przemaszerowali demonstracyjnie przed trybunami i udali się do szatni. Pomimo kilkakrotnych wezwań arbitra torunianie nie pojawili się w kolejnych biegach.

Czytaj więcej  Polonia Bydgoszcz: jaka piękna historia!

To był początek wielki pojedynków bydgosko – toruńskich. Działo się nie tylko na torze, ale również poza nim. Wyjątkowa atmosfera towarzyszyła pojedynkom z udziałem Apatora i Polonii. Starcia braci Gollobów, Zdzisława Ruteckiego, Henrika Gustafssona, Waldemara Cieślewicza, Piotra Protasiewicza z plejadą toruńskich rycerzy – Pera Jonssona, Jacka Krzyżaniaka, Roberta Sawiny, Wiesława Jagusia. A wcześniej bydgosko – toruńskie potyczki zwane świętą wojną ubarwiali swoją widowiskową jazdą Wojciech Żabiałowicz, Bolesław Proch, Eugeniusz Miastkowski, Marek Ziarnik, Stanisław Miedziński czy Ryszard Dołomisiewicz.

Czytaj więcej  Kosmiczne Anioły. Różnica dwóch klas

Trybuny pękały w szwach. Pomorskie derby elektryzowały nie tylko żużlowe środowisko w obu miastach, ale przyciągały uwagę całej żużlowej Polski.

Niespodzianki i smutek

W historia tej rywalizacji są wielkie, emocjonujące mecze z nieoczekiwanymi rozstrzygnięciami. Jak choćby ten z 2003 roku, którego wynik był wielką niespodzianką. Apator naszpikowany gwiazdami (T. Rickardsson, J. Crump, Wiesław Jaguś, Piotr Protasiewicz, Tomasz Bajerski itd) i będąc faworytem ligi poległ w Bydgoszczy 39:51. Bracia Gollobowie i Mark Loram “orali” na całej długości i szerokości toru. Tomasz i Jacek G. wywalczyli po 13 punktów. Crump po tym meczu był załamany – nie wygrał ani jednego biegu i w sumie uzbierał 5 punktów.

Czytaj więcej  Polonia Piła: Anatomia upadku

Były też smutne momenty tych strony derbów. Jak choćby wypadek Pera Jonssona po którym trafił na wózek inwalidzki. Do tragedii doszło 26 czerwca 1994 roku. W 12.biegu Szwed, ówczesny lider Apatora, idol toruńskich kibiców, mistrz świata z 1990 roku złamał kręgosłup i trafił na wózek inwalidzki.

W przyszłym roku takich meczów nie będzie. Apator i Polonia nie poprawią bilansu zwycięstw. Dlatego aktualne wyniki spotkań pomiędzy Apatorem i Polonią przynajmniej na rok zostaną zamrożone. Aktualny bilans (w sumie 90 meczów) w korzystniejszym świetle stawia torunian – 52 zwycięstwa. Polonia triumfowała 36 razy. Dwukrotnie derby kończyły się podziałem punktów.

Reklama


Musisz przeczytać

To już pewne: Jason Doyle nie będzie liderem zespołu, zastąpi go...

Jason Doyle chciał wrócić do zespołu, ale okazało się, że jest już za późno. Klub zdążył znaleźć jego następcę – to Artiom Łaguta.Jason Doyle...