Zamknij

Trzej Polacy awansami. Jeden przepadł po wykluczeniu

11:44, 21.05.2023 Andrzej Bartkowiak/Robert Duda Aktualizacja: 12:06, 21.05.2023
Skomentuj fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda fot. Magazyn Żużel /Mariusz Cwojda

Na torach w Pardubicach, Vojens i Krsko odbyły się eliminacje do Speedway Grand Prix 2, czyli walki o medale indywidualnych mistrzostw świata juniorów do lat 21. Awans wywalczyło trzech Polaków: Bartłomiej Kowalski, Damian Ratajczak i Mateusz Cierniak. Ten ostatni będzie w tym roku bronił mistrzowskiej korony.

[ZT]30205[/ZT]

Bartłomiej Kowalski, który niedawno ścigał się w SGP na "Narodowym" w Warszawie, przebrnął bez problemów eliminacje w Pardubicach. Polak wyprzedził w klasyfikacji tylko Australijczyk Keynan Rew. Nie zawiódł również mistrz świata juniirów 2022 - Mateusz Cierniak. Wychowanek tarnowskich "Jaskółek" startował w słoweńskim Krsko i stanął na trzecim stopniu podium. Oprócz niego dostąpili zaszczytu także Duńczyk Emil Breum i Niemiec Norick Bloedorn.

O awans wcale nie było łatwo, bo z każdego turnieju tylko pierwszych czterech miało zapewnioną przepustkę do cyklu imprez, którego stawką będzie miano najlepszego młodzieżowca globu.

[ZT]30203[/ZT]

W duńskim Vojens jechała dwójka ''biało-czerwonych”. Damian Ratajczak oraz Kacper Pludra bez wątpienia byli wymieniani w grupie faworytów do awansu. Jednak tylko ten pierwszy z nich mógł się cieszyć, z uzyskanej przepustki. Do tego startu Ratajczak podchodził z dużą rezerwą. Wiedział, że nie jest w najwyższej formie.

-Chciałbym ten awans wywalczyć, ale nic na siłę. W sumie mam jeszcze czas, by się tam pościgać – mówił Ratajczak.

Damian Ratajczak

Wychowanek Unii Leszno poradził sobie dobrze. Po 4 seriach miał 10 punktów, ale w ostatniej po raz drugi przyjechał trzeci i 11 punktów sprawiło, że musiał o ten awans powalczyć w mini turnieju, wszak takim samym dorobkiem legitymowało się jeszcze czterech zawodników, w tym Kacper Pludra. Pewni awansu byli tylko: Hellstroem-Bangs (Szwecja) – 13 punktów oraz Esben Hjerrild (Dania) – 13.

Ostatecznie po biegu dodatkowym wygrał reprezentant gospodarzy. Ciekawiej było w mini-turnieju, w którym walczono o miejsca 3-6. Tylko dwójka najlepszych zapewniała sobie awans do SGP2. W finale tej rywalizacji Kacper Pludra został uznany winnym upadku Pollestada i został wykluczony, grzebiąc szanse awansu. W powtórce najlepszy był Francis Gusts (ostatecznie trzeci), a drugi Damian Ratajczak, któremu przypadło ostatnie z miejsc premiowanych awansem.

Kacper Pludra

Było blisko, ale niestety w przypadku Kacpra Pludry nie udało. Wielka szkoda, bo gdyby awansował, to razem z Damianem Ratajczakiem. Obaj młodzi zawodnicy  pochodzą z małej wioski pod Lesznem. Prawdopodobnie byłby to pierwszy przypadek w krótkiej historii SGP2, że o medale w strefie finałowej, walczyłoby dwóch zawodników... z jednego sołectwa.

W Pardubicach rywalizował Bartłomiej Kowalski. Zawodnik Betard Sparty Wrocław rozpoczął od wpadki i trzeciego miejsca, ale potem był niemal bezbłędny i z dorobkiem 12 punktów zajął drugie miejsce w zawodach na czeskiej ziemi.

Trzeci, ostatni turniej kwalifikacyjny rozegrano w słoweńskim Krsko. Tutaj o przepustkę walczył między innymi obrońca tytułu mistrza świata juniorów – Mateusz Cierniak. Polak nie zawiódł, choć odnotował dwie porażki. Przegrał z triumfatorem Emilem Breumem oraz Norickiem Bloedernem, który zajął drugie miejsce w turnieju