Stadion Olimpijski po przebudowie i modernizacji wygląda dziś okazale. To jeden z nowocześniejszych stadionów żużlowych w Polsce. Dzięki inwestycjom i przede wszystkim zaangażowaniu finansowemu miasta oraz umiejętnemu połączeniu dotychczasowej budowli z nowoczesnością, żużlowi kibice w stolicy Dolnego Śląska mają piękną sportową arenę. Kiedyś ten obiekt był tematem drwin - zniszczony, zaniedbany, powoli umierał. Skansen Olimpijski - tak został ochrzczony przez uszczypliwych dziennikarzy. Dzisiaj to się zmieniło i Stadion Olimpijski, to duma żużlowej Sparty i miasta Wrocław.
[ZT]30125[/ZT]
Stadion we Wrocławiu został zbudowany w latach 1926–1928. Jego projektantem był niemieckiego architekta Richard Konwiarz. Arena jest centralnym elementem dużego kompleksu sportowego, mieszczącego się na wrocławskim osiedlu Zalesie. To właśnie na tym obiekcie
w czerwcu 1930 roku rozegrano III Igrzyska Niemieckie, stanowiące jeden z głównych etapów przygotowań reprezentacji Niemiec do igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Stadion służył nie tylko sportowcom. W 1937 odbył się tam XII Niemiecki Festiwal Pieśni, natomiast rok później – Niemiecki Festyn Gimnastyki i Sportu. Stadion został rozbudowany w latach 1935–1939.
Po II wojnie trzeba było odbudować obiekt i w lipcu 1948 otrzymał nazwę „Stadion Olimpijski". Na początku lat 70. XX wieku prawo własności do stadionu przejęła od miasta Akademia Wychowania Fizycznego. W 1978 zamontowano na Olimpijskim sztuczne oświetlenie, natomiast pod koniec lat 70. wybudowano wokół Stadionu Olimpijskiego cztery osiemdziesięciometrowe maszty oświetleniowe, dające na płycie głównej 2800 luksów; był to wówczas najjaśniej oświetlany stadion w Europie. W 1979 zainstalowano podgrzewanie murawy stadionu. Ze stadionu korzystali nie tylko żużlowcy, także piłkarze i inni sportowcy. To na Olimpijskim swoje mecze rozgrywał miejscowy Sląsk, występujący w europejskich pucharach. dzisiaj "Olimpijski" służy żużlowcom i drużynie amerykańskiego futbolu.
[ZT]30124[/ZT]
W czerwcu 1991 Stadion Olimpijski został wpisany na listę zabytków woj. dolnośląskiego. na Olimpijskim rozgrywano największe światowe zawody żużlowe - indywidualne mistrzostwa świata, drużynowe mistrzostwa świata, turnieje speedway Grand Prix i Drużynowego Pucharu świata.
W tym roku na "Olimpijskich" organizowane są nie tylko żużlowe mecze ligowe. Arena będzie gościć najlepsze drużyny narodowe, które we Wrocławiu powalczą o Drużynowy Puchar świata.
Zobaczcie jak po wojnie wyglądał stadion we Wrocławiu i jak się zmienił.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz