Strona główna Aktualności Zenon Plech nie żyje

Zenon Plech nie żyje

-

Dziś w wieku 67 zmarł Zenon Plech, jeden z najwybitniejszych żużlowców w historii polskiego sportu, medalista indywidualnych mistrzostw świata, w przeszłości lider Stali Gorzów i Wybrzeża Gdańsk, trener i ikona sportu żużlowego w Polsce.

Reklama

Plech swoje żużlowe życie związał z Gorzowem i Gdańskiem. karierę zaczynał w Stali i w drugiej połowie lat 70. przeniósł się do gdańskiego Wybrzeża. W drużynie z Trójmiasta był liderem i jej kapitanem. Zdobywał pięć tytułów indywidualnego mistrza Polski i z powodzeniem startował w mistrzostwach świata. Był medalistą IMŚ (1973, 1979). Osiem razy dostąpił zaszczytu udziału w finałach IMŚ. Podczas pamiętnego finału w Chorzowie w 1973 roku stanął na trzecim podium, obok zwycięzcy Jerzego Szczakiela oraz Ivana Maugera. W 1979 został wicemistrzem świata.

Zenon Plech, jeden z najwybitniejszych żużlowców w historii polskiego sportu (fot. Magazyn Żużel)

Z powodzeniem startował w lidze angielskiej, gdzie nie tylko był czołowa postacią w walce o ligowe punkty, ale jednocześnie przecierał szlaki młodszym kolegom z reprezentacji Polski, którzy trafiali do British League. Plech jeździł w Hackney Hawks i Sheffield Tigers. Po zakończeniu zawodniczej kariery został trenerem – pracował w Wybrzeżu, Stali, Sparcie Wrocław, Polonii Bydgoszcz i reprezentacji Polski.

Zenon Plech był jednym z najwybitniejszych polskich zawodników. Od pewnego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Reklama


Must Read

Mówi, że gorzej już być nie może

- Nie nazwałbym tego pechem. Wypadki w tym sporcie są na porządku dziennym i każdy uprawiający speedway musi liczyć się z niebezpieczeństwem - mówi...