Strona główna Aktualności Anders Michanek , mistrz krótkiego i długiego toru

Anders Michanek , mistrz krótkiego i długiego toru

-

Prawie w pojedynkę wywalczył w 1975 roku złoto dla Szwecji. Ale to nie jedyne jego osiągnięcie. Dziś Anders Michanek obchodzi urodziny. Szwed kończy 77 lat.

Anders Michanek jest bardzo utytułowanym żużlowcem. W 1974 roku na torze w Goteborgu został indywidualnym mistrzem świata, zdobywając komplet punktów. Rok później na Wembley w Londynie zajął 2. miejsce z dorobkiem 13 punktów. Ustąpił tylko Duńczykowi Ole Olsenowi. W sumie wystąpił w 11 finałach IMŚ, z czego ostatni raz w 1978 roku w Londynie.

Anders Michanek
Urodzony w Sztokholmie Anders Michanek był prawdziwą podporą reprezentacji Szwecji (fot. commons.wikimedia.org)

Urodzony w Sztokholmie żużlowiec był prawdziwą podporą reprezentacji Szwecji. W drużynowych mistrzostwach świata wywalczył 6 medali, z czego jeden z najcenniejszego kruszcu w 1970 roku. Anders Michanek mocno przyczynił się do zdobycia przez Szwecję mistrzostwa świata par trzy razy z rzędu. Miało to miejsce w latach 1973-1975. W 1975 roku finał mistrzostw świata par odbywał się we Wrocławiu, a Michanek zdobył 17 punktów z 24 punktów całej reprezentacji. Szwedzi wówczas dzięki jego wspaniałej jeździe wyprzedzili o punkt reprezentację Polski, która była reprezentowana przez Edwarda Jancarza i Piotra Bruzdę.

Reklama

Szwed ma na swoim koncie nie tylko sukcesy na klasycznych torach. Jego kariera jest także bogata w osiągnięcia na długich torach. W 1977 roku w duńskim Aalborgu Anders Michanek wywalczył złoty medal w indywidualnych mistrzostwach świata, a do tego sukcesu dołożył jeszcze srebro w 1979 roku oraz brąz w 1981 roku.

Z okazji 77. urodzin życzymy sto lat! Wszystkiego najlepszego!

fot. commons.wikimedia.org

Reklama


Must Read

Bartosz Zmarzlik ma godnego rywala w walce o mistrzostwo świata

Bartosz Zmarzlik w tym sezonie prezentuje niesamowitą formę. W ciągu czterech spotkań przegrał tylko dwa wyścigi. Wydaje się, że jest murowanym faworytem do obrony...

Dwaj kosmici Sparty